The Economist: Початок розлучення

Світ
12 Серпня 2016, 15:33

У багатьох країн Європейського Союзу все ще не відійшли зашпори від британського референдуму про вихід із клубу, що відбувся 23 червня. Такий висновок напрошується з даних, оприлюднених 4 серпня дослідницькою маркетинговою компанією Ipsos MORI. У дев’яти країнах-членах, де проводилося опитування, 55% респондентів відповіли, що голосування за вихід із ЄС є поганим вибором для Британії, а 58% переконані, що це матиме негативний вплив на ЄС загалом. За межами ЄС настрої дещо життєрадісніші. Лише 35% у семи країнах із великою економікою вважають, що Британія зробила помилку.

З усіх опитаних країн найбільше задоволена Росія. Лише 10% тамтешніх респондентів переконані, що для Британії ухвалене рішення було хибним. Шведи, навпаки, переймаються найбільше: 68% думають, що для Європи це буде гірше.
Такі дві крайні реакції можуть чудово поєднуватися. Шведи бояться, що Brexit призведе до розпаду ЄС, унаслідок чого вони стануть ще вразливішими до забаганок Кремля, який постійно робить агресивні жести в їхній бік. Наприклад, посилаючи свої підводні човни в територіальні води Швеції. Росія ж, навпаки, у захваті від перспективи побачити ослаблену Європу.

Читайте також: Аутсайдери проти системи

Ще одна причина, з якої, можливо, так потерпають шведи, — торгівля. Британія — четвертий за величиною торговельний партнер Швеції. Як і у випадку з опитуваннями в інших країнах, цей чинник, схоже, впливає на сприйняття респондентами Brexit. Загалом, що більше країна експортує до Британії, то більше засмучує розкол її громадян (див. «Не йдіть по-англійськи»).

Чи не в кожній із країн, де проводилося опитування, респонденти з вищою освітою частіше вважали Brexit нерозважливим кроком. У середньому 42% людей, які не закінчили школи, назвали його помилкою, тоді як поміж випуск­ників університетів таких було 58%. Крім того, що вищий рівень доходів, то нижча підтримка Brexit.

Читайте також: Захід виснажений, але найгірше попереду

Частка європейців, які хотіли б жорсткішого ставлення ЄС до Британії (28%), дещо більша за прихильників м’якшого курсу (26%). Найрішучіше налаштована Франція: 39% населення хочуть суворого покарання для британців. Природно, що самі британці найзатятіше обстоюють великодушні умови.

Британське мислення відрізняється від континентального ще в одному аспекті. Вони частіше, ніж мешканці будь-якої іншої держави ЄС, вірять, що їхній вихід підштовх­не інших у тому ж напрямку. Аж 64% британців також вважають, що Brexit ослабить економіку ЄС — це спільно найвища оцінка з усіх країн, де проводилося дослідження. Розрив відносин ніколи не буває легким, але коли одна сторона думає, що це дар Божий, то для політичних союзів він стає ще тяжчим.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist