The Economist: Не в економіці річ

Економіка
23 Квітня 2017, 11:18

Учені й політологи не завжди доходять згоди. Проте, коли справа стосується прогнозування результатів виборів, обидва табори вважають найнадійнішим оракулом економіку. Численні дослідження виявили велику залежність між зростанням ВВП і поведінкою електорату. Відповідають можновладці за економіку чи ні, але вона відповідає за те, чи переоберуть їх.

Дослідження, проведене доцентом Університету Монреаля Рут Дассонвіль і професором політології з Університету Айови Майклом Льюїсом-Беком, чітко показує, який зв’язок там є насправді. Учені проаналізували економічні показники і вибори в 31 європейській країні з 1952 по 2013 рік. Перевіривши інші чинники, як-от кількість партій на перегонах, вони встановили таку залежність: зростання ВВП на 1% веде до збільшення підтримки чинного уряду майже на три чверті відсоткового пункту.

Але зараз усе змінюється. Сьогодні менше виборців належить до політичних партій, через що передбачити результати голосування стає дедалі важче. Після 2008 року чинні уряди в середньому між виборами втрачають сім відсоткових пунктів підтримки, а в 1980-х втрачали лише три.

Читайте також: Природний відбір. Як змінився український експорт

Можна було б подумати, що зі збільшенням кількості виборців, які вільно голосують за партії, повинна зрости й вага об’єктивних інструментів аналізу, таких як економічні показники. Натомість спостерігається зворотне. Оновивши дані Дассонвіль і Льюїса-Бека, The Economist проаналізував вибори в країнах Західної Європи в повоєнний період. До фінансової кризи зв’язок між зростанням ВВП і поведінкою виборців був. Після кризи ми не змогли його простежити (див. «Гроші не головне»).

Виборці почали надзвичайно неприязно ставитися до владних партій, підтримка яких падає незалежно від успіхів економіки. З 2008-го чинні уряди втрачали голоси в міжвиборчий період на 29 із 35 виборів. Через сім років після початку кризи євро економіка європейських країн нарешті стала одужувати. Але якщо чиновники думають, що поява грошей у кишенях виборців збереже їм владу, то на них чекає неприємний сюрприз.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist