The Economist: Мертві пси і брудні трюки

Світ
19 Серпня 2016, 13:05

Десятки років поліція невтомно намагається побороти організовану злочинність на півдні Італії. У 1963-му там з’явилася рішуче налаштована парламентська комісія з боротьби із мафією. Крім того, у боротьбі з чотирма великими мафіозними угрупованнями велику роль відіграють також бізнесмени, які публічно відмовляються платити за «дах», журналісти-розслідувачі та передусім громадянське суспільство. Управління конфіскованими багатствами бандитів — це цілий величезний бізнес: за 12 місяців, до серпня 2015-го, у них було відібрано €678 млн ($793 млн).

Проте за минулий рік низка скандалів розмила межу між мафією та її опонентами. І справді, останнє розслідування парламентської антимафіозної комісії, яка почала заслуховувати свідчення в грудні, спрямоване проти самих борців із мафією, особливо проти їхньої неофіційної частини — групи громадянського суспільства. Голова комісії Розі Бінді каже, що хоче пробити «непрозорість і неоднозначність» антимафіозників.

Читайте також: Долання міліцейської культури

У деяких випадках протидія бандитам стала шляхом до особистого збагачення. Жінку, яка була символом боротьби проти калабрійської «Ндрангети», визнали винною в присвоєнні коштів, які вона одержувала для жіночої групи підтримки. Інколи люди, відомі своєю непримиренною позицією до мафії, як виявилося, переймали методи злочинців. Так було, наприклад, із провідним сицилійським бізнесменом, якого торік засудили за вимагання хабара €100 тис. В інших випадках керівництво антимафіозною групою ставало джерелом влади в суспільстві, у якому панувала культура «ти мені, я тобі».

якщо заплющувати очі на вади борців із мафією, то воювати з гангстерами та їхніми друзями стане ще важче. А хрещені батьки, у захваті від останніх скандалів, які відвертають увагу від їхніх брудних оборудок

Останній скандал розгорівся навколо керівника телеканалу на Сицилії Піно Маніачі. Коли в 2014 році домашніх собак Маніачі знайшли повішеними біля його офісу, прем’єр-міністр Маттео Ренці зателефонував йому й висловив захоплення його мужністю. Але у квітні виявилося, що Маніачі перебуває під слідством за підозрою в здирництві. Прокуратура стверджує, що він отримував гроші та послуги, погрожуючи місцевим мерам скористатися своїм впливом у ЗМІ. Серед осіб, які мали з цього зиск, була і його заміжня коханка. Собак, за словами слідчих, убила не «Коза Ностра», а її чоловік.

Сам Маніачі, проти якого офіційне звинувачення ще не висунуте, свої незаконні дії заперечує. Мовляв, ці заяви є помстою за ту роль, котру його канал відіграє в розкритті чи не найсерйознішої справи, у яку вплутана суддя Сільвана Саґуто. Торік Сільвану Саґуто, голову суду в Палермо, який приймає рішення щодо конфіскованого в «Коза Ностра» майна, було усунуто від виконання обов’язків після того, як проти неї почалося слідство за підозрою в корупції (сама вона обвинувачення відкидає, офіційного звинувачення ще немає).

Читайте також: У пошуках ідеального копа

У травні Антоніно Ді Маттео, заступник головного прокурора Палермо, наголосив: усе, що було виявлено, — це поодинокі випадки. І висловив занепокоєння тим, що заплямовано весь антимафіозний рух. Але якщо заплющувати очі на вади борців із мафією, то воювати з гангстерами та їхніми друзями стане ще важче. А хрещені батьки, поза сумнівом, у захваті від останніх скандалів, які відвертають увагу від їхніх брудних оборудок.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist