The Economist: Для Росії партнерство з Китаєм стало життєво необхідним, а для КНР – приємним бонусом

15 Травня 2015, 23:37

Не треба бути пророком, щоб помітити проблеми дружби між Росією та Китаєм у майбутньому. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.

"Вражаючим свідченням нового зближення Китаю та Росії стала газова угода на $400 млрд, підписана торік у травні, за якою Москва зобов’язалася постачати Пекіну 38 млрд м³ газу за рік протягом трьох десятиліть, починаючи від 2018-го. За наполяганням китайської сторони, газ надходитиме з нових родовищ у Східному Сибіру ще не збудованим газогоном (щоб гарантувати, що він не піде деінде). За цією угодою пішли й інші. Найбільшою стала підписана в листопаді попередня угода, за якою Росія має продавати ще 30 млрд м³ за рік запроектованим газогоном із Західного Сибіру. Хай там як, а Китаю, цілком імовірно, вдалося домогтися значних знижок ціни", – йдеться у матеріалі.

"Слабкість Росії показало також її недавнє рішення поновити експорт високотехнологічних озброєнь до Китаю. У квітні вона погодилася продати туди протиповітряну систему С-400 приблизно за $3 млрд. Це дасть Пекінові змогу зміцнити свою перевагу в повітрі над Тайванем і островами Сенкаку (які в Китаї називають Дяоюйтай і не визнають претензії Японії на них). У листопаді РФ заявила, що готова продати КНР свій найновіший винищувач Су-35С. Спочатку вона відмовлялася реалізувати менше, ніж 48 машин, щоб компенсувати собі можливі збитки від неминучої крадіжки розробки китайцями. Зараз Росія покірно погодилася продати лише 24", – пише видання.

"Але не треба бути пророком, щоб помітити проблеми цієї дружби в майбутньому. Одна з них полягає в тому, що обидві держави змагаються за вплив у Центральній Азії, колишній вотчині Росії (Сі Цзіньпін мав відвідати регіон дорогою до Москви). Путін хоче заснувати Євразійський економічний союз почасти для того, щоб боротися зі зростанням економічного впливу Китаю в Середній Азії, де той хоче розвивати свій «економічний пояс Шовкового шляху». Пекін використовує Шанхайську організацію співпраці (ШОС), членами якої є також Росія та центральноазійські держави, щоб зміцнити і свої безпекові зв’язки в регіоні: він часто проводить антитерористичні навчання зі своїми партнерами в ШОС. Іще одна проблема – військові та енергетичні зв’язки Росії з такими країнами, як Індія і В’єтнам. Обидві держави – суперниці Китаю. Але найбільше труднощів може завдати роздратування РФ через нав’язану їй дедалі принизливішу другорядну роль у відносинах із КНР. Для Росії партнерство з Китаєм стало життєво необхідним. А для нього – приємним, та аж ніяк не вирішальним бонусом", – наголошує The Economist.

Детальніше читайте у черговому номері журналу "Український тиждень"