The Economist: Для порятунку України потрібно більше інвестицій та реальні реформи

14 Листопада 2014, 13:18

Щоб подолати економічну кризу, український уряд повинен визнати, що загроза краху є серйозною, і почати реальне реформування системи. Про це пише західне видання The Economist.

За словами автора статті, українська економіка в умовах тиску з боку РФ потребує західної допомоги – зокрема інвестицій в інфраструктуру.

 «Основним інструментом Заходу для допомоги Україні був Міжнародний валютний фонд (МВФ). В квітні фонд погодився надати Києву $ 17 мільярдів протягом двох років в обмін на суворий бюджет і антикорупційні реформи. Інші донори зобов'язалися виділити менші суми. Цих грошей, загалом $ 27 мільярдів, мало вистачити, щоб уникнути дефолту і стимулювати економічне зростання», – йдеться в статті.

«Наразі Україна отримала близько $ 7 млрд, яких вистачить, щоб уникнути боргової кризи, але не достатньо, щоб відновити економіку, постраждалу набагато більше, ніж прогнозували півроку тому…В серпні в МВФ підрахували, що у 2015 році за «песимістичним сценарієм» Україні знадобиться додатково $ 19 млрд. Зараз ситуація погіршилась», – зазначає автор.

За його словами, основним винуватцем цього спаду є Путін, однак реформи, запропоновані Заходом, не завжди належно впроваджували.

«Ніхто не засуджує широкої стратегії – перебудову корупційної, викривленої економіки. Однак швидкість і тактика змін виглядають досить сумнівно, в умовах економічного краху», – йдеться у статті.

Автор наголошує, що МВФ вимагає від України скорочення державних витрат з 48% ВВП до 45% до 2017 року, як свого часу вимагали від Греції.

«Навіть при тому, що боргове навантаження України з 2013 року зросло з 40% ВВП до 70%, і уряд, і МВФ досі стверджують, що країна зможе виплатити борги. Це неправдоподібно. Оскільки перспектива хаотичного дефолту стримуватиме інвесторів, Україна за підтримки МВФ повинна розпочати переговори про реструктуризацію своїх облігацій. Якщо цього буде недостатньо, потрібна буде додаткова допомога – принаймні, ще один $ 20 мільярд. Західні уряди повинні усвідомити, що тепер треба буде виділяти більше коштів. Зокрема, Америка могла б бути більш щедрою – досі вона надала жалюгідний $ 1 млрд», – пише автор.

«В процесі реформ необхідно перейти від скорочення бюджету до збільшення інвестицій. Вочевидь, енергетичний сектор є першим на черзі. Через штучно занижені ціни, дефіцит Нафтогазу, державної газової компанії, перевищує 4% ВВП, енергоефективність в Україні становить третину від середнього показника по ЄС. Старі радянські комунікації не дозволяють домогосподарствам регулювати споживання – опалення вмикають або «на повну», або зовсім вимикають. Кошти можна з користю витратити на встановлення лічильників і заміну котлів, що також забезпечить робочі місця», – йдеться в статті.

Автор наголошує, що щорічні $6-мільярдні інвестиції в сферу газопостачання могли б зробити Україну практично самодостатньою щодо газу вже за 15 років.

«Це коштуватиме недешево, і це трохи жорстко: ніхто не приєднався до МВФ з ідеєю встановлення термостатів, і жоден уряд не любить визнавати, що він не може оплатити свої борги. Але це має набагато більше сенсу, ніж ховатися за примарними твердженнями про здоров'я української економіки», – резюмує він.