The Economist: Бомба за бомбу

Світ
17 Вересня 2017, 10:01

Розвиток ядерного арсеналу в Північній Кореї суперечить прогнозам. А ще не дає піти на пенсію одній північнокорейській бабусі. Лі Чхун Хі — ветеран центрального телебачення КНДР. Ведучій, яка 41 рік жваво вичитувала пропаганду, обіцяли, що відпустять на заслужений відпочинок у 2012-му. 74-річна жінка мала виходити в ефір тільки для особливих оголошень. Нині вони лунають щотижня. Цього року Північна Корея випробувала 22 ракети. 3 вересня Лі Чхун Хі знову повідомила з екрана, що режим випробував водневу бомбу. Зі своїм фірмовим піднесенням вона сказала, що це був «бездоганний» вибух.

У результаті деякі південнокорейці хочуть бачити повернення ядерної зброї до їхньої країни як підтримку з боку США. Після Корейської війни Білий дім розмістив у Південній Кореї 950 боєголовок, але вивіз їх 1991-го. Невдовзі Північна та Південна Корея домовилися, що на півострові не буде ядерної зброї. Однак КНДР давно нехтує угодою: першу бомбу вона випробувала 11 років тому. У серпні найбільша опозиційна партія Півдня «Вільна Корея» закликала знову розмістити боєголовки на їхній території. 

Читайте також: Північна Корея заявила, що США заплатять високу ціну у разі посилення санкцій

Південнокорейці щоразу більше сумніваються, що можуть довірити свою безпеку американцям. Червневе опитування Pew Research Centre показало: 78% мешканців Південної Кореї не вірять, що Дональд Трамп може «діяти правильно» в міжнародних справах. Його реакція на нещодавні випробування КНДР не розвіює цих страхів. Міністр оборони США Джеймс Меттіс попередив Кім Чен Ина, що загроза американцям або їхнім союзникам потягне за собою «масштабну військову реакцію». Натомість Трамп, який раніше розмірковував над розірванням угоди про ЗВТ з Південною Кореєю, розкритикував президента останньої Мун Чже Іна за те, що він закликав до переговорів із КНДР. «Південна Корея показує, що розмови про замирення Північної Кореї, як я й казав, не спрацюють», — написав Трамп у Twitter. На думку Марка Фіцпатріка з Міжнародного інституту стратегічних досліджень, «це була якраз хибна реакція».

Хон Чжун Пхьо стверджує, що повернення ядерної зброї в Південну Корею засвідчить готовність США її захищати. Деякі консервативні газети підтримали його ідею. Одна з них, популярна JoongAng Ilbo, написала: «Це посилить нашу довіру до США». Проведене в серпні опитування показало, що лише 27% південнокорейців підтримує без’ядерний статус своєї держави. 4 вересня міністр оборони Сон Йон Му заявив, що прохання про ядерну зброю — це «один із варіантів», який слід розглянути. Під час нещодавньої зустрічі з Джеймсом Меттісом він наголосив, що на цей варіант є запит.
Другий варіант: щоб Південна Корея обзавелася власним ядерним арсеналом. Вона двічі намагалася це зробити у 1970-х, але зупинялася під тиском американців. На думку фахівців, якби тоді південнокорейці довели справу до кінця, роки за три мали б свою бомбу. 

Читайте також: Вибухові аргументи

Проте, найімовірніше, Південна Корея лишиться без’ядерною. Розробка власних бомб може потягнути втрату союзництва зі США та санкції за порушення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 року. Мун Чже Ін і його партія не підтримують ідею про те, щоб просити зброю в американців. Та й американські генерали навряд чи згодилися б на такий проект.

Америка має вдосталь ядерної зброї, щоб завдати удару КНДР: із субмарин, баз на Гуамі або й із материкової частини США. Якщо американці розмістять зброю в Південній Кореї, то розлютять Китай і Росію, хоча якраз зараз намагаються домогтися від них тиску на КНДР, аби та відмовилася від розробки ядерної зброї великого радіусу дії. Минулого тижня США закликали ООН ухвалити резолюцію із забороною експорту нафти до Північної Кореї (переважно з Китаю), адже сьогодні це єдиний важіль стримування. «Для США розміщення ядерної зброї на Півдні — непотрібний і небезпечний крок», — каже Девід Штрауб, колишній американський дипломат, а нині співробітник аналітичного центру Sejong Institute. Мун Чже Ін, найімовірніше, посилюватиме оборонний потенціал, використовуючи звичайні озброєння. Він уже не проти, як раніше, американського протиракетного комплексу THAAD. Після випробувань КНДР у Південній Кореї з’явилося ще чотири пускові установки. Президент Південної Кореї вмовив Трампа зняти обмеження на дальність і вагу неядерних ракет. Це дасть змогу південним військам озброїтися потужнішими ракетами, що можуть, наприклад, знищувати бункери.

«Треба не давати Кім Чен Ину спати спокійно», — написала газета The Chosun Ilbo. Мун Чже Ін сподівається переконати південнокорейців, що вони на таке здатні. Зробити це буде нескладно. Перехожі на головній площі Сеула вже менше переймаються перспективою неминучого кінця світу. У відповідь на запитання про нинішню атмосферу в столиці чоловік середнього віку відповідає: «Цими днями повітря не таке брудне». 

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved

Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com

Автор:
The Economist