Тетяна Терен: “Переконана, що незаконне і боягузливе рішення суду не зупинить Білоруський ПЕН”

Культура
10 Серпня 2021, 19:05

У Центрі назвали це свідченням існування політичного замовлення зверху для "зачистки" громадського сектору. "Ми чуємо від державних ЗМІ чітко сформульовані погрози "пустити під ніж" тих, хто проти влади. Без суду і слідства озвучені закиди проти 185 недержавних організацій, звинувачених у деструктивності, та в тому, що становлять "потенційну загрозу національній безпеці". Це все свідчить про наявність політичного замовлення на "зачистку" в громадянському секторі. А наша, так би мовити, "провина" – у незгоді з репресіями, насильством, у відстоюванні свободи слова та ідеалів гуманізму. А якщо це наша провина, то нам не соромно. Пишаємося нашою роботою, друзями, партнерами, волонтерами", − йдеться у заяві Білоруського ПЕН.

 

Перша заступниця голови Білоруського ПЕН-центру Тацяна Нядбай повідомила, що незважаючи на рішення суду, організація продовжить роботу і перш за все подасть скаргу на це рішення.

 

Читайте також: Після затримання Пратасєвіча репресії в Білорусі наростають

 

Білоруський ПЕН-центр заснували 7 серпня 1989 році. Його прийняли до міжнародного ПЕН-клубу в 1990 році. У 2019 році президенткою Білоруського ПЕН-центру стала письменниця, Нобелівська лавреатка Святлана Алєксієвіч.

 

У коментарі Тижню виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен підкреслила, що ліквідація Білоруського ПЕН-центру Верховним судом Білорусі є безпрецедентною подією для міжнародної ПЕН-спільноти. "На жаль, у багатьох країнах, де порушуються права авторів і діють диктаторські режими, ПЕН-центри зазнають утисків, їхніх авторів переслідують, заарештовують, але попри все, влада не вдається до таких кроків, оскільки кожен ПЕН-центр у понад 100 країнах світу представляє Міжнародний ПЕН – одну з найдавніших і найвпливовіших правозахисних організацій у світі", – розповіла Тетяна Терен.

Фото: Ольга Даниленко

Виконавча директорка Українського ПЕН наголошує, що самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенка "вже давно не зважає на будь-які міжнародні норми і сприйняття його дій у світі: що події у Білорусі розгортатимуться саме за таким абсурдним сценарієм, стало зрозуміло після затримання журналіста Рамана Пратасєвіча." Такі вчинки, переконана Терен, свідчать про агонію режиму Лукашенки, який уже немає жодних стратегій виходу із ситуації і лише робить хаотичні кроки для якомога довшого збереження незаконно захопленої влади. "Ціна такого безчинства – безпека і здоров’я білорусів, зокрема правозахисників, активістів, журналістів, митців", – зазначила журналістка.

 

Тетяна Терен також звернула увагу на те, що ПЕН-центр у Білорусі є одним з найактивніших у світі: вони є засновниками кількох десятків літературних премій та конкурсів, ініціаторами перекладацьких і видавничих проєктів, а окрім того, це впливова правозахисна організація, яка надає правову допомогу затриманим авторам та інформує закордонну аудиторію про порушення прав людини в Білорусі.

 

"Тобто Білоруський ПЕН-центр – це дуже важлива і дієва частина незалежної, справжньої культури Білорусі, яка існує на противагу культурі офіційній, лукашенківській. Тож це величезні втрати. З іншого боку, я переконана, що це незаконне і боягузливе рішення суду не зупинить Білоруський ПЕН. На жаль, сьогодні працювати в Білорусі небезпечно, але вони точно продовжать свою роботу для Білорусі і білоруської культури. Думаю, навіть ще активнішу – завдяки тій підтримці, яку вони сьогодні відчувають", – розповіла виконавча директорка Українського ПЕН.

 

Також Тетяна Терен зауважила, що закрити ПЕН-центр без наслідків для країни неможливо – надто це велика і важлива організація. Тому реагувати на репресії проти правозахисних організацій у Білорусі мають усі країни на політичному рівні – і заявами, і публічними виступами, і санкціями.

 

Читайте також: Виконавча Рада Українського ПЕН оприлюднила заяву на підтримку Білоруського ПЕН

 

"Якщо ж говорити про культурну спільноту, то сьогодні, як і весь цей рік з часу початку протестів у Білорусі, дуже важливі спільні проєкти і мистецькі колаборації з білоруськими журналістами і митцями. Це не лише знак нашої підтримки, але й спосіб нам самим краще себе пізнати, як показав книжковий проєкт Українського та Білоруського ПЕН – книжка інтерв’ю Ії Ківи з білоруськими письменниками "Ми прокинемось іншими", – додала виконавча директорка Українського ПЕН.