Відео з виступом крайньоправої німецької депутатки Європарламенту Крістіне Андерсон поширилося зі швидкістю 30 тис. переглядів за 48 год. Жінка стверджувала, ніби вакцини проти COVID-19 «некоректно відтестовані» та буцімто «не існує доказів, що користь від ін’єкцій перевищує ризики». Попри те, що принципово нової інформації відео не містило, воно миттєво стало вірусним. Лише у франкомовному сегменті фейсбуку за кілька годин після публікації ролик набрав сотні коментарів. Виступ депутатки з партії «Альтернатива для Німеччини» (АдН) зібрав 22 тис. переглядів у твіттері та заполонив ютуб.
У схожих випадках якісні західні медіа навчились оперативно поширювати спростування від фактчекерів, які працюють нині майже в кожній редакції. Пропонуючи своїй аудиторії чіткі контраргументи на кожне маніпулятивне твердження, ЗМІ продукують інформаційний продукт, що мусить зупинити хвилю брехні. «Навіть якщо здорові носії справді можуть передавати вірус, це не ставить під сумнів доцільності вакцинації, — повідомляє фактчекерська служба інформагенції Agence France-Presse у відповідь на відео Крістіне Андерсен. — Вакцини проти COVID-19 спричиняють поки що не «стерильний», як раніше проти віспи, а «ефективний» імунітет. «Вакцина майже на 95% ефективна при серйозних формах захворювання, — цитує AFP французьку імунологиню Клод-Аньєс Рейно з Inserm. — Вона заважає вірусу потрапити через дихальну систему до легень людини та зруйнувати їх».
Цілком прогнозовано відео німецької євродепутатки інтенсивно розганяли по соцмережах численні ресурси та користувачі, що так чи так афілійовані з прокремлівськими мережами впливу. Попри те, що Росія – одна з перших у світі за кількістю померлих та інфікованих, московська пропаганда систематично підтримує все, що дає змогу підживити хаос на Заході. Зокрема – «антиваксів». Нелогічно, непослідовно, собі ж на шкоду? Настрашена людина таких «нюансів» не помічає та в паніці перепощує сюжети, які її вразили.
Читайте також: "Справа вагнерівців": хто та як розслідує зрив спецоперації
«Не забуваймо, що соцмережі — це територія емоцій, а страх — найсильніше з людських відчуттів, — каже в розмові з Тижнем французький психолог Рене Мальвері. — Вірусні кампанії дезінформаторам вдаються, бо сіють паніку. Не принципово, чи йдеться про «антиваксів», «жовті жилети» або інші рухи, що живляться страхом. Інспіровані протестні рухи завжди компонуються із застосуванням класичних елементів пропаганди, але також — чуток, пліток, всіляких «я чув», «мені казали», «сусід бачив»… Цей мікс з контрправди та маленьких шматків правди розвивається, поширюється, генерує суспільні дебати й побутові сварки. Сучасні технології повністю трансформували людські стосунки. Неперевірені чутки й свідомо маніпулятивні твердження множаться в соціальних мережах з небаченою швидкістю. Це ставить державам, що зобов’язані захищати своїх громадян, нові виклики».
Національна безпека кожної країни — це не лише надійна армія та професійні спецслужби. А також якість громадянського суспільства. Його стабільність, зрілість, оперативність і згуртованість. Це кількість носіїв критичного мислення, що дає змогу ідентифікувати небезпеки та протидіяти провокаціям. Натомість хибні уявлення про систему управління світом, Другу світову, власну історію, війну на Донбасі, Голодомор, Голокост або коронавірусну інфекцію завжди працюють на інтереси тих, хто прагне впокорювати людей і маніпулювати ними. Насамперед ідеться про авторитарні режими, такі як Китай і Росія, що системно витрачають величезні кошти на дестабілізацію вільного світу. Дієвим механізмом інформаційної експансії дослідники вважають потурання низинним інстинктам натовпу з метою каналізувати негативну енергію юрби в потрібному річищі.
«Щодо України застосовано один з найпотужніших двигунів путінської пропаганди — ненависть», — вважає французька історикиня Франсуаза Том. У публікації для сайту Desk Russie вона доводить, що нинішня російська пропаганда «руйнує душі» гірше за радянську, яка хоч і була візуально помітнішою, але не проникала так глибоко в людську свідомість. «Нинішня пропаганда підміняє собою дипломатію, зокрема й у відносинах із Францією», — робить висновок дослідниця. Вона вважає, що слабкість російської опозиції пояснюється не тільки репресіями, а й впливом пропаганди, яку засвоює російське суспільство. «Інакомислення в СРСР було потужним, попри невелику кількість відвертих дисидентів, — наголошує Франсуаза Том. — Дисидентство зберігало дещо від гуманітарної спадщини: захист правди та «відмова від брехні», співчуття до «малих народів», боротьба за свободу совісті… Весь цей багаж путінська пропаганда знищила та нав’язала єдиний культ сили. Тих, хто мав сміливість публічно засудити анексію Криму, можна перелічити на пальцях однієї руки. Дисидентів, які в 1968 році на Червоній площі висловили незгоду з інтервенцією в Чехословаччині, було значно більше. Росія вже 20 років переживає безпрецедентну моральну катастрофу, інструментом і виявом якої є офіційна пропаганда».
Читайте також: InformNapalm оприлюднив імена українських найманців у складі ПВК "Вагнер"
Психологи зазначають, що найбільша небезпека хибних уявлень полягає в іноді надто щирій вірі людей у власні ілюзії. Вони щільно «закриваються» від контраргументів, вороже сприймають тих, хто має інше бачення, та попри себе перетворюються на тих «корисних ідіотів», якими маніпулювати найлегше. «Люди з міфологічним типом свідомості живуть у світі спрощеної реальності, де містика перемагає науку, фейсбук — компетентних учених, а архаїзм — раціональне мислення, — зазначає в розмові з Тижнем психолог Рене Мальвері. — Саме вони найбільше схильні до конспірології. Носії міфологічної свідомості вперто поширюють меседжі про всесильність одних і безпорадність інших: це відповідає їхній картині світу».
Якщо вільні країни вкладають бюджетні гроші у протидію фейкам і дезінформації, авторитарні, навпаки, активно фінансують маніпулятивні ресурси. Кумедною в цьому сенсі була реакція речниці російської МЗС Марії Захарової на запуск нової французької доктрини кіберзахисту. Вона побачила в ній «нову загрозу безпеці та правам людини», хоча насправді цю небезпеку давно й надійно генерують фінансовані Кремлем Sputnik та RT. Конкретно у Франції обидва ресурси, що мають відвідувані франкомовні сторінки, всіляко розхитують ситуацію, надають широку трибуну «антиваксам», крайнім правим і «жовтим жилетам» та як тільки можуть сприяють підриву довіри до Емманюеля Макрона — в перспективі близьких президентських виборів.
«Однією з ілюзій очільників Кремля є впевненість, ніби ті, хто колись за щось отримував російські гроші, мусять усе життя працювати на Росію, — зазначив у розмові з Тижнем французький інженер, який певний час працював на одну з російських фірм у Франції. — Друга велика помилка росіян, які підтримують Путіна, — це непохитна впевненість, буцімто люди діють тільки зі страху або корисливості. Вони апріорі не припускають учинків, що базуються на переконаннях, чистому патріотизмі та щирій жертовності. Саме тому, на мою думку, ці люди не зрозуміли Майдан і захист земель на українському Сході. Усіма силами російське керівництво прагне переконати не тільки інших, а й самих себе, що рано чи пізно Захід «розчарується в Україні», перестане її підтримувати, і тоді Київ автоматично впаде в обійми Москви. Російське самонавіювання переконує себе та інших, ніби Москва — найсильніша й непереможна, хоча й розпад СРСР і поразка спочатку в радянсько-фінській війні, а потім — в Афганістані свідчать про протилежне».
Найкраща протидія істериці та паніці — компетентний спокій. Якісна, фахова аргументація, логічний виклад і професійний добір фактів. В ідеалі — державна підтримка програм на забезпечення медіаграмотності та кіберзахисту. Обережна, твереза політика щодо диктаторських режимів, які прагнуть експансії. Міцна правова система та дієві гарантії конституційних прав і свобод. Вільний світ, попри активність зовнішніх факторів дестабілізації, намагається рухатись у цьому напрямі. Успіх — не регулярний, але він є, інакше опоненти не гатили б стільки ресурсу на заохочення безвідповідальності.