Терор у Києві: від телефонних «замінувань» до політичних замахів

5 Травня 2015, 16:25

За останні півроку в столиці сталося кілька спроб вчинення терористичних актів. Найчастіше вибухи гриміли в людних місцях, поблизу банківських установ та на постах правоохоронців.

Теракти біля банківських установ

2 квітня о 4-й годині ранку в Києві стався вибух біля банку на вулиці Борщагівській.

Спрацював невстановлений вибуховий пристрій.

За словами місцевих жителів, поблизу відділення банку було знайдено листівки, на яких було написано щось на кшталт «Приєднуємося до тероризму». Крім цього, нібито на камерах спостереження було зафіксовано молодого чоловіка, який був у масці.

Саме відділення банку не постраждало, вибуховою хвилею винесло двері, також було пошкоджено скло і аптеку, яка знаходиться поруч.

Крім того, 2 квітня біля банку на проспекті Перемоги (Шевченківський район міста Києва) було виявлено та знешкоджено підозрілий предмет – металеву банку, перемотану чорною ізострічкою.

За допомогою робота-сапера знайдений предмет помістили у спеціальну ємність та знешкодили.

У СБУ повідомили, що до інцидентів біля столичних банків можуть бути причетні спецслужби Росії.

Вибух у Солом'янському та замінування у Шевченківському районах Києва кваліфікували як теракти.

Замах на віце-спікера ВР

24 грудня біля одного зі столичних готелів невідомий молодий чоловік влаштував вибух у Києві, кинувши вибухівку в бік народних депутатів України, серед яких був віце-спікер Ради Андрій Парубій.

Після вибуху зловмисник побіг у бік Кріпосного провулку. Працівники міліції почали його переслідування. Під час погоні невідомий кинув у бік правоохоронців ще одну гранату, в результаті чого постраждав один міліціонер, якого відразу госпіталізували.

Обстріл посту ДАІ та вбивство міліціонерів

Уночі 2 травня невідомі з автоматичної зброї обстріляли будівлю стаціонарного посту №502 на проспекті Броварському (Биківня).

Постріли здійснювались зі сторони лісопаркової зони, що на протилежному боці дороги. Працівники міліції, які несли службу, та учасники дорожнього руху поранень не зазнали.

Разом із працівниками ДАІ службу на посту несли співробітники батальйону міліції патрульної служби спеціального призначення "Київ-1". З місця пригоди правоохоронці вилучили гільзи від автоматичної зброї.

4 травня у столиці злочинці розстріляли міліцейський патруль.

Уночі двоє невідомих у масках, погрожуючи зброєю, напали на автозаправну станцію. Зловмисники поранили в руку співробітника АЗС і забрали з каси близько 800 гривень. Під час переслідування підозрюваних двоє працівників полку міліції спеціального призначення загинули, троє правоохоронців у важкому стані перебувають у лікарні.

Правоохоронці затримали трьох зловмисників, ще один був убитий під час перестрілки.

Як стало відомо, затримані за вбивство правоохоронців на АЗС зізналися, що планували здійснити терористичний акт у Києві під час травневих свят. З цією метою вони приїхали до столиці з Вінниці.

1 травня їхній злочинний задум не здійснився завдяки добре організованій роботі правоохоронців та громадськості. Але зловмисники не відмовилися від задуманого та планували свій злочинний намір втілити в життя 8-9 травня.

Наразі слідчі дії тривають. Один із затриманих підтвердив наміри вчинити терористичний акт в Києві з метою підриву довіри населення до влади.

Читайте також: Минулого року в зоні АТО загинули 80 міліціонерів.

Попереджені теракти в столиці

3 квітня фахівцями першого спеціального центру швидкого реагування ДСНС України під час обстеження будівельного майданчику по проспекту Правди у Києві біля житлових будинків було виявлено 500-кілограмову авіаційну бомбу та реактивний снаряд 88 калібру.

Бомбу та снаряд було завантажено на спецзасіб та вивезено на спеціальний полігон для подальшого знищення.

17 березня на одному зі смітників у Печерському районі Києва мешканець столиці знайшов пакет зі шістьма гранатами. Чоловік пояснив, що прибирає тут територію. Під парканом він помітив чорний поліетиленовий пакет, обмотаний скотчем. Відкривши пакет, киянин побачив у двох пластмасових судках для зберігання їжі шість гранат та 4 запали до них.

Співробітники вибухотехнічної служби вилучили всі предмети і направили їх на експертизу. Зараз триває досудове розслідування.

На початку лютого Служба безпеки України виявила та затримала вантаж зі зброєю, який належав членам диверсійної групи, що мала намір вчинити провокації з метою дестабілізації ситуації у Києві.

Зокрема, 5 лютого терористи планували здійснити обстріл з гранатометів приміщення Верховної Ради України з метою зриву голосування щодо визнання «ЛНР» і «ДНР» терористичними організаціями.

Диверсанти приховали зброю у лісосмузі столичного району Биківня.

У схованці були приведені у бойову готовність гранатомети РПГ-18, близько двох десятків гранат, димові шашки, цинки з набоями різного калібру. Також були виявлені саморобні вибухові пристрої, начинені гвіздками та різаним дротом для посилення уражуючої дії. Поряд зі зброєю у схованці була прихована агітаційна продукція антиукраїнського змісту, останній наклад газети «Новороссия», прапори Росії та фейкової «Київської народної республіки».

Також диверсанти готували акції протесту у Києві. У схованці виявлені файли з інструкціями для осіб, які мали вивести людей на мітинги.

19 грудня минулого року СБУ затримала диверсантку з Луганська Анастасію Коваленко, яка планувала за допомогою привезеної з зони АТО вибухівки вчинити теракт у магазині Глобус, що знаходиться в центрі Києва.

Куратором запланованого теракту на Майдані був кадровий офіцер ГРУ з позивним Костянтин.

За даними СБУ, саморобний вибуховий пристрій був замаскований під жіночу сумку. В ній містилося вибухівки потужністю 3 кг в тротиловому еквіваленті. Вибуховий пристрій знешкодили на території СБУ.

За даними фактом розпочато кримінальне провадження за с.258 Кримінального кодексу України (терористичний акт). Затримана визнала свою провину, тривають невідкладні слідчі дії.

«Мінування» київського метрополітену

Навесні почастішали випадки так званого мінування станцій метро в Києві.

«Телефонні терористи» упродовж кількох місяців здійснили більше десяти дзвінків про «замінування», внаслідок чого станції на певний час зачинялися для посадки та висадки пасажирів та призупиняли свою роботу.

Так, у квітні-травні надходили дзвінки про мінування станцій метро Арсенальна, Площа Льва Толстого, Вокзальна, Хрещатик, Дарниця. Деякі станції «мінували» по кілька разів на тиждень.

Вибухівок на жодній із станцій не знайшли.

Натомість міліції вдалося затримати жінку, яка «замінувала» станцію метро Хрещатик.

Як зясувалося, жінка перебуває на лікуванні в територіальному медичному об'єднанні «Психіатрія». Свій вчинок вона назвала звичайним жартом.

Раніше міліція затримала "мінера" станції метро Арсенальна..

У скоєному «мінер» повністю зізнався, однак мотиву свого вчинку пояснити не зміг. Лише повідомив, що був у стані алкогольного сп'яніння.

Нагадаємо, у Києві впродовж десяти місяців 2014 року 68 разів "мінували" метро.