Tempus edax, homo edacior. Як Собор Паризької Богоматері охопила руйнівна пожежа

16 Квітня 2019, 12:43

"Навряд чи в історії архітектури знайдеться сторінка прекрасніша тієї, якою є фасад цього собору… Це ніби величезна кам’яна симфонія; колосальне творіння і людини, і народу, єдине і складне, подібно Іліаді і Романсеро; чудовий підсумок поєднання усіх сил цілої епохи, де з кожного каменю бризкає і приймає сотні форм фантазія робітника, спрямована генієм художника; це творіння рук людських могутнє і безмірне, подібно творінню Бога, у якого воно ніби запозичило двоякий його характер: різноманітність і вічність", – описував серце Франції, Собор Паризької Богоматері, французький письменник Віктор Гюґо. Так, 15 квітня близько 20:00 сталося те, чого ніхто неочікував: в центрі Парижа загорівся дах Нотр-Даму.

 

 

Попри неймовірні зусилля пожежників, загасити пожежу до кінця дня не вдалося. Стало очевидно, що пам'ятку доведеться багато відбудовувати. Між тим, вже згадуваний Гюґо попереджав: "Яким би прекрасним він не залишався, не можна не журитися і не обурюватися при вигляді незліченних руйнувань і пошкоджень, які і роки, і люди завдали поважному пам'ятнику старовини…На його руїнах можна розрізнити три види більш-менш глибоких руйнувань: перш за все впадають в очі ті з них, що завдала рука часу; потім на них безладно кинулася орда політичних та релігійних чвар, – сліпих і лютих за своєю природою; довершили руйнування моди, все більш вигадливі і безглузді, що змінювали одна одну при неминучому занепаді зодчества…Саме так протягом ось вже двохсот років вчиняють з чудовими церквами середньовіччя. Їх калічать як завгодно – і зсередини, і зовні". 

 

Тиждень розповідає про трагічний день в історії Франції – пожежу в Нотр-Дамі.

 

Чому виникла пожежа?

 

Причина пожежі поки не встановлена, проте за деякою інформацією вона могла виникнути під час реставраційних робіт, які розпочалися минулого тижня. Очільник благодійного товариства собору Мішель Піко заявив, що без реставрації будівля могла впасти протягом десяти років. Причиною ослаблення конструкції стали кислотні дощі й забруднення повітря. Паризька прокуратура заявила, що пожежу поки що розслідують як нещасний випадок. Зокрема, вогонь пошкодив шпиль собору, внаслідок чого той обвалився. Утім, пожежники відмовилися від спроби загасити пожежу з повітря. Вони пояснили, що  це привело б до руйнування структури всієї будівлі.

 

 

 

 

У пожежній службі Парижа зазначили, що основну конструкцію собору вдалося врятувати. Крім того, представник собору Андре Фіно запевнив, що пожежа не загрожує реліквіям, які зберігаються всередині. Наприклад, терновий вінець Ісуса Христа, який викупив король Людовік Святий в XIII столітті у Венеції, був врятований. "Контрольованою" пожежу оголосили за 9 годин після займання. Відомо, що під час гасіння пожежі серйозно постраждав один пожежний.  "Ми будемо продовжувати спостерігати за останніми осередками та охолоджувати гарячі конструкції, зокрема тримальні конструкції, аби вогонь не почався знову", – повідомив представник команди пожежників. У результаті, собор неможливо буде реставрувати, його можна буде лише відбудувати.

 

 

Своєю чергою, на місце пожежі вночі прибув президент Франції Еммануель Макрон. Він назвав те, що сталося жахливою трагедією, але наголосив, що найгіршого варіанту розвитку подій вдалося уникнути. Так, фасад собору і дві головні башти не обвалилися під час пожежі. Глава держави пообіцяв відновити собор. "Сьогодні я б хотів сказати також і про надію. Сповнимося гордості, адже ми побудували цей собор понад 800 років тому, ми побудували його і протягом століть розширювали й покращували його. І сьогодні я з упевненістю заявляю: ми відновимо його всі разом", – преконаний він. За його словами, з 16 квітня розпочнеться кампанія зі збору коштів на відновлення Нотр-Даму.
 

Водночас французький бізнесмен Франсуа Анрі-Піно, виконавчий директор групи компаній Kering (бренди Gucci, Yves Saint Laurent і Alexander McQueen) вже заявив про готовність пожертвувати 100 мільйонів євро на відновлення собору. За його словами, він хоче "якомога швидше відновити дорогоцінність спільного спадку". Також в ЮНЕСКО повідомили, що нададуть кошти на відновлення собору. Крім того, міністр культури України Євген Нищук заявив про готовність направити українських спеціалістів для допомоги у відновленні Нотр-Даму.
 
 
 

Реакція світу

 

Президент Петро Порошенко висловив співчуття французькому народу у зв'язку з трагедію. "Ця будівля важлива і для українців,там відбувалися служби по Голодомору.Я брав участь у інтронізації Бориса Гудзяка,який ставав Владикою греко-католиків.Висловлюю слова підтримки президенту Макрону і народу Франції", – написав він у Twitter.

 

Молю Бога, аби ніхто не загинув під час пожежі у Нотр-Дам де Парі. Цей собор особливо важливий і для українців – там…

Posted by Петро Порошенко on Monday, 15 April 2019

 

 

 

;

 

Також американський президент Дональд Трамп написав "Так жахливо спостерігати за масштабною пожежею в соборі Нотр-Дам у Парижі. Можливо, для того, щоб спинити її, варто скидати воду з літаків. Потрібно діяти швидко!".

 

 

 

 

Крім того, міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас повідомив, що пожежа у соборі вразила німців у саме серце. "Наші думки з рятувальниками та нашими французькими друзями", – написав він.

 

 

 

 

Між тим, прем'єр-міністр Британії Тереза Мей написала: "Мої думки з народом Франції сьогодні й з екстреними службами, які ведуть боротьбу зі страшною пожежею в соборі Нотр-Дам".

 

 

 

 

Однак не обійшлося без скандалів. Журналіст телеканалу "Прямий" та політолог Тарас Березовець написав у своєму Twitter: "Взагалі, Макрону дуже пощастило, що після приїзду Зеленського згорів всього лише Собор Паризької Богоматері. А міг би й Єлисейський палац спалахнути." На таке висловлювання відреагувала посол Франції в Україні Ізабель Дюмон. Вона написала "Как вам нє стидно? Пазор!". Під коментарем вона відзначила МЗС України і міністра закордонних справ Павла Клімкіна. Сам Березовець заявив, що це жарт у стилі французького видання Charlie Hebdо.

 

 

Вступ в історію

 

Нотр-Дам, що присвячений Діві Марії, є одним з найпрекрасніших витворів готичного мистецтва. Собор стоїть на острові Сіте, на місці першої християнської церкви Парижа, базиліки Святого Стефана. Ця церква була збудована на місці галло-римського храму Юпітеру, що стояв тут за часів римської влади. Висота Нотр-Даму становить 35 м, довжина – 130 м, ширина – 48 м.  Будівля була спланований у ХІІ ст. Морісом де Сюллі. В 1163 році королем Франції, а перший камінь фундаменту було закладено Людовиком VII. Загалом будівництво тривало понад сто років. Будівництво західного фасаду почалося приблизно у 1200 році. Водночас башти були закінчені в 1245, а весь собор – у 1345 році.  Посередині фасаду знаходиться круглий вітраж Велика троянда.

 

 

Також у соборі є галерея королів – 28 статуй, що зображають царів Юдеї.Протягом французької історії собор був місцем важливих подій, зокрема: відкриття першого парламенту Франції – Генеральних Штатів (1302 рік), початку реабілітаційного суду Жанни д’Арк (1456 рік), вінчання Генріха Наварського і Маргарити де Валуа (1572 рік), коронації Наполеона Бонапарта (1804 рік). Крім того, у Нотр-Дамі після смерті відспівували президентів Франції – генерала Де Ґолля, Жоржа Помпіду і Франсуа Міттерана. У Нотр-Дамі знаходиться другий за розмірами дзвін Франції, "Еммануель"  Одна з найвідоміших особливостей собору – горгульї на вершині споруди. Найвідоміша з них – "Стрикс".

 

 

В часи Людовіка XIV, наприкінці XVII століття собор пережив серйозні зміни: могили і вітражі були зруйновані. Під час Французької революції собор зазнав варварських нападів: багато скарбів  було зруйновано або вкрадено. Статуї правителів Юдеї стали уособлювати правителів Франції, тому за розпорядженням Робесп'єра у статуй знесли голови. Дзвони перелили на гармати для революції. Якобінці  перейменували в "храм Розуму".

 

 

Коли ж Наполеон  встановив конкордат з Ватиканом, Собор знову став християнським. Саме тут у 1804 році Папа Пій VII коронував Наполеона імператором. 

 

 

Ключову роль у порятунку собору відіграв Віктор Гюґо, написавши роман "Собор паризької Богоматері". Опублікований у 1831 році, роман став символом реабілітації храму. Реставрацію споруди почали у 1841 році під керівництвом архітектора Віоле-ле-Дюка. Відновлення тривало 23 роки і включало будівництво шпилю. Також заново були відлиті статуї царів.