Телевежі проти пропаганди. Як Україна відновлює мовлення на окуповані території

23 Серпня 2017, 12:40

Після окупації Криму та частини Донбасу Росія почала блокувати мовлення українського радіо й телебачення на цих територіях, відрізавши таким чином місцевим мешканцям доступ до українського інформаційного простору й розширивши можливості для власної пропаганди. Загалом на Донбасі до 2014-го року було шість висотних телевеж – три в Луганській області (Луганськ –180 метрів, Ровеньки – 240 м, Старобільськ – 230 м) та три в Донецькій (Донецьк – 360 м, Маріуполь – 280 м, Краматорськ – 220 м). Під контролем України залишилися Маріупольска та Старобільська. Краматорська впала в липні 2014-го після обстрілів бойовиків, на її відновлення знадобилося два з половиною роки. Загалом за цей час Україна збудувала три телевежі – по одній для Донецької, Луганської областей та Криму. У проекті ще одна – у Покровську, а замість побудови нової вежі на межі з Кримом планують збільшити висоту Чаплинської.

Донецька область

На початку липня 2014 року в результаті обстрілу з боку бойовиків була зруйнована телевежа на горі Карачун біля Краматорська. Тимчасову телевежу висотою 34 метри на цьому місці змонтували у квітні 2015-го і відновили 13 українських телеканалів і п’яти радіостанцій.

Восени 2015 року в Міністерстві інформаційної політики заявили, що навесні 2016-го вежу відновлять повністю. Крім цього, прозвучав намір збудувати дві нові висотні вежі – одну в Луганській області та одну в Донецькій.

У результаті на відновлення знадобилося два з половиною роки і близько 8 млн грн. 5 грудня 2016 року президент Петро Порошенко сам урочисто віддав наказ на увімкнення сигналу і проконтролював, як в ефірі з’явилися 14 українських каналів – чотирьох місцевих та десяти загальнонаціональних, а також чотири радіостанції. Висота нової телевежі – 183 метри, вона коротша від попередньої на 37 метрів. Сигнал сягає на понад 60 км, але значно залежить від рельєфу місцевості.

Екс-заступниця міністра інформаційної політики Тетяна Попова тоді зазначила, що сигнал телевежі не сягатиме окупованих територій, проте якість мовлення українських телеканалів на півночі Донецької області стане набагато ліпшою.

«Для мовлення на Донецьк, Горлівку та на прилеглі до окупованих територій на захід від Донецька потрібно будувати вежу в Покровську, на яку ми з минулого року просили Мінфін виділити гроші і отримували відмови», – написала вона у Facebook.

Радіо Свобода з цього приводу писало, що проект телевежі в Покровську коштує дуже багато, а за умови повернення Донецька під українські прапори потреба у такій телевежі відпаде. Саме тому влада планує встановити додаткові тимчасові передавачі біля лінії зіткнення.

«63 кілометри – це не такий великий радіус дії, хоча місто Торецьк і частково Горлівка будуть покриті сигналом із цієї телевежі, – повідомив керівник Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський. – Зрозуміло, що це тільки початок, і це маленька дрібка того, що ми маємо зробити. Ми плануємо поставити ще дві передавальні станції, але де саме, поки не скажу».

У червні 2017-го під час наради у Донецькій обласній державній адміністрації було погоджено план розвитку телекомунікаційної інфраструктури та цифрового телебачення в регіоні.

За словами заступника Міністра інформаційної політики України Дмитра Золотухіна, міністерство розробило законопроект щодо внесення змін в державний бюджет на 2017 рік, який має сприяти відновленню мовлення на Донбасі. Законопроект передбачає субвенції у розмірі 23,6 млн гривень на будівництво нової антенно-щоглової споруди в Покровську та 5,8 млн грн цифрові передавачі в Донецькій області. Крім того, було погоджено будівництво нової щогли в Покровську висотою 200 метрів замість існуючої, висота якої складає 69 метрів. У прес-службі зазначили, що аудиторія, яка зможе отримувати сигнал українського телебачення, збільшиться орієнтовно до 850 тис. глядачів, аудиторія українського радіо – до 580 тис. слухачів. Телевежу планують побудувати до початку 2018 року. Приблизна вартість проекту складе від 13 до 23 млн грн.

Луганська область

У Бахмутівці Луганської області 22 серпня відкрили нову радіотелевізійну передавальну станцію. На відкритті був присутній президент Петро Порошенко. Станція 134 м заввишки, радіус дії – 50 км. Вона забезпечить трансляцію українських 11 теле- і 4 радіоканалів на окуповану територію.

Міністр інформполітики Юрій Стець розповів, що завдяки телевежі кількість населення, що матиме доступ  до сигналу українських телеканалів і радіостанцій, збільшилася до 90 тисяч глядачів.

"Сигналом із цієї вежі ми почнемо повноцінне українське мовлення, яке охопить "білі плями" на "лінії розмежування"", – сказав він.

За словами члена Нацради Сергія Костинського, наступним кроком в Бахмутівці стане монтаж телерадіопередавального обладнання, яке забезпечить мовлення українських телеканалів і радіостанцій впритул до лінії розмежування, в тому числі – в Щасті.

Крим

У грудні 2016-го на Херсонщині неподалік контрольного пункту в'їзду-виїзду "Чонгар" біля адмінмежі з Кримом розпочалося будівництво телекомунікаційної вежі, яка транслюватиме українське радіо і телебачення на південні райони Херсонщини та анексований Росією Крим.

Так званий міністр внутрішньої політики, інформації та зв'язку анексованого Росією Криму Дмитро Полонський заявляв, що українське мовлення на територію Криму буде припинене. За його словами, "влада" Криму має достатньо технічних засобів для глушіння "не дозволеного російським законодавством" телерадіомовлення. Однак член Нацради Сергій Костинський запевнив, що окупаційній владі не вдасться заглушити українське мовлення, оскільки їм не вистачить телекомунікаційної інфраструктури.

За його словами, українська телекомунікаційна вежа на Чонгарі з потужністю мовлення 5 кВт буде найбільшою у цьому районі та прилеглих до нього територіях.

17 березня телевежу відкрили. Її висота 150 метрів, максимальний радіус поширення радіосигналу – 120-130 км, прийом – до 80 км. Вартість безпосередньо вежі – 1 мільйон гривень, будівництва  – 500 тисяч гривень.

Міністр інформаційної політики України Юрій Стець тоді розповів, що біля межі з Кримом цьогоріч розпочнеться будівництво другої телекомунікаційної вежі. Проте у травні  Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що  вирішила не будувати нову вежу, а значно збільшити висоту діючої Чаплинської.

"Планували побудувати нову вежу на Каланчаку. Також планували біля Армянська, з нашої сторони, будувати 150-метрову вежу. За нашими підрахунками, на сьогодні поки що з тим частотним ресурсом, який є, а він є надобмежений, найефективніше – це підняти Чаплинську вежу з 92 метрів до 130. І на сьогодні концерн РРТ (Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення – ред.) ці роботи проводить", – розповів член Нацради Сергій Костинський. Він зазначив, що, за планами Нацради, усі роботи на Чаплинській вежі мають бути завершені на початку 2018 року.