Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Телефонна розмова Макрона з Путіним: Україна має право на суверенітет, альтернативи Мінським угодам немає

Світ
28 Січня 2022, 18:44

28 січня французький президент Емманюель Макрон годину проговорив телефоном з Владіміром Путіним. Його прес-служба повідомила журналістам деталі перемовин через три години по завершенні спілкування. Провідні тези: французький лідер вірить у можливість ефективного діалогу з Росією; Путін чекає від українців нової версії законопроєкту щодо державної політики перехідного періоду, який відкликали 24 січня; нових дат, візитів, інших узгоджених кроків не анонсовано. На запитання, що саме обіцяє Путін у відповідь на кроки з боку України, яких він сподівається, дипломатична служба не надала конкретної відповіді, наголошуючи щоразу, що саме Київ мусить запропонувати новий проєкт закону на розгляд Тристоронньої контактної групи.

На запитання Тижня про можливий візит Макрона до України пролунала відповідь, що чітких дат поки що нема: «Президент Макрон визначатиметься з візитом, залежно від потреб у справі деескалації напруження». До Москви, сказали Тижню, французький лідер також найближчим часом не збирається. Принаймні, дати такого візиту під час сьогоднішньої розмови не обговорювалися. Стосовно того, чи нагадував Макрон Путіну про московські зобов’язання, зокрема, вивести від лінії зіткнення російську зброю (другий пункт мінських угод) чіткої відповіді Тиждень не отримав, проте дипломатична служба Макрона висловила запевнення: «Франція наполягає на консолідації припинення вогню, і на тому, щоб важке озброєння було виведене з лінії зіткнення, і про це ми будемо говорити через два тижні в Берліні. Про це треба буде говорити на засіданні Тристоронньої групи також. Виведення зброї передбачено дорожньою картою і мусить відбутися. І для того, щоб це сталося, Росія мусить вплинути на сепаратистів. Це – зрозуміло».

Читайте також: Франція пропонує надіслати свій військовий контингент до Румунії

З пояснень Єлисейського палацу випливає, що для Макрона було важливим наголосити Путіну: Європейський Союз має бути повноцінним учасником переговорів стосовно безпеки на континенті. «Президент наголосив, що більшість країн-членів НАТО, з яким веде перемовини Росія, є також членами Євросоюзу», – пояснили журналістам. Франція воліла б відновити свої позиції впливої дипломатичної потужності в нинішні вибухонебезпечні часи, коли Лондон та Вашингтон попереджають, що напад Росії на Україну може статися будь-якої миті.

За інформацією дипломатичної служби Єлисейського палацу, Путін полестив Макрону, назвавши його «одним з тих, з ким він міг би вести глибокі дискусії». Французький лідер, схоже, готовий повірити, буцімто Кремль «не плекає жодних планів нападу на Україну» і, що конфлікт реально розв’язати дипломатичним шляхом, зокрема, якнайшвидше втілюючи Мінські домовленості. Відповідно, очікування скеровані насамперед на українську Верховну раду, яка мусила б, на думку переговірників, якнайшвидше напрацювати новий проєкт закону про статус Донбасу та інтегрувати до нього формулу Штайнмайєра, попри те, що документи 2015 року формулу не згадують.

Читайте також: Французька та німецька преса про пресконференцію своїх лідерів: «Емманюель Макрон показує зуби»

Макрону, в контексті близьких президентських виборів, «маленька переможна війна» потрібна не менше, ніж Путіну. Звичайно, на іншому, дипломатичному регістрі, але продемонструвати свою результативність виборцеві йому нині дуже важливо. Відновлення переговорів у Нормандському форматі такий шанс дає. Шанс, сказати б, доволі примарний, оскільки справжні наміри господаря Кремля не знає ніхто, крім нього, але в Парижі хутко хапаються за соломинку, протягнуту Путіним, сподіваючись врятувати світ від війни, а себе – від дипломатичної поразки.

«Україна має право на суверенітет та незажну політику», – не раз наголосили в прес-службі президента Франції. Там також систематично повторюють, що не погоджуються з висловом «державний заколот», який вживають росіяни щодо подій 2014 році на Майдані. «Українці здійснили революцію, позбулись проросійського президента, і це означає, що силою повернути їх під вплив Росії нереально», – розуміють у Парижі. Чи увінчаються французькі дипломатичні зусилля успіхом? Упевненості в цьому нема. Багато що прояснять наступні переговори радників лідерів Нормандської четвірки у Берліні, – за умови, що вони відбудуться.