Блокування VPN-сервісів та претензії до «Вікіпедії» означають, що росіян позбавляють самої можливості дізнатися альтернативну до пропагандистської точку зору. На фоні виходу з російського ринку все більшої кількості технологічних компаній та сервісів, стає зрозуміло, що суверенний інтернет стане реальністю росії найближчі кілька років.
Цифрова блокада
В росії почали блокувати VPN-сервіси. Спочатку на вихідних окремі VPN працювали нестабільно, потім користувачі популярних сервісів відзначили проблеми з ними. У Роскомнадзорі підтвердили, що VPN є загрозою для росії через те, що ці сервіси буцімто порушують російське законодавство. За декілька днів до блокування VPN-сервіси були названі такими, що сприяють антиросійській пропаганді. Тепер росіяни не зможуть отримувати доступ до заблокованих сервісів, в тому числі до незалежних медіа. Ця новина виглядає особливо цікаво, якщо її доповнити такою інформацією: російські державні структури та офіційні органи витратили більше $10 млн на купівлю доступу до VPN, які б дозволили їм обходити блокування до сайтів. Ймовірно, їм теж потрібно переглядати заблоковані ресурси. Що ж, непогано викинуті гроші.
Це не єдина претензія Роскомнадзору минулого тижня. Регулятор вимагає від компанії Google видали додаток Tor Browser з магазину мобільних додатків Google Play. У своїй заяві Роскомнадзор посилається на Саратовський районний суд, який визнав, що Tor Browser містить заборонену до поширення в росії інформацію, а сам додаток сприяє доступу до забороненого контенту та допомагає вчиняти злочини.
Раніше Саратовський районний суд у 2017 році уже визнавав Tor Browser забороненим. Більше того, його внесли до реєстру забороненої інформації, хоча браузер можна було завантажити на свій комп’ютер. Лише в 2021 році в росії почали блокувати його офіційний сайт. Потім, уже в 2022 році, обласний суд відмінив рішення районного щодо обмеження доступу до Tor Project в росії. В рамках нового розгляду справи до неї запросили представників компанії Google. Наразі справа розглядається повторно.
Але і це не ще все. Роскомнадзор заявив, що з «Вікіпедії» повинні видалити статті про бої за Харків та використання фосфорних бомб у війні з Україною. Ці статті уже додані в перелік заборонених в росії статей «Вікіпедії». Враховуючи те, що в країні готуються створити власну цифрову енциклопедію, можна припустити, що блокування «Вікіпедії» для росіян може відбутись найближчим часом.
Минулий тиждень відзначився тим, що багато онлайн-сервісів перестали працювати з російським ринком. Так, сервіс для графічних дизайнерів Canva перестав працювати з росіянами, те саме зробив фотобанк Pixabay, а фріланс-платформа Upwork заблокувала акаунти користувачів з росії та білорусі. Покинув ринки у цих країнах і технологічний гігант Hewlett Packard Enterprise.
Також остаточно пішов з росії і сервіс Netflix. Натомість російські користувачі подали до суду на Sony за відключення PlayStation Store. Цікаво, на що вони сподіваються?
Блокування для росіян більшості закордонних сервісів призводить до активного пошуку вітчизняного імпортозаміщення. Одним з прикладів стала вимога до губернаторів, озвучена цього тижня. Вони повинні вести комунікацію через спеціальний російський месенджер, створений компанією VK. Те, що вони не обрали для цього Telegram та WhatsApp, які ще працюють в росії, може бути натяком на ймовірне блокування цих месенджерів. Хоча Telegram, схоже, домовився з російськими спецслужбами. Принаймні у Роскомнадзора уже немає настільки нестримного бажання його заблокувати, яке спостерігалося декілька років тому. Проте, й тоді воно було не особливо успішним – сервіс повільно, але працював у рф.
Цифрові атаки
Цифрова війна стає доповненням війни традиційної, конвенційної. Українська ІТ-армія цього тижня встановила рекорд – атакувала більше 800 ресурсів країни-загарбника. Серед них – банки, мікрофінансові організації, біржі, страхові компанії, медіа.
Цікавою та важливою новиною, яка, втім, лише опосередковано стосується України, стало визнання США у проведенні наступальних кібератак проти росії. При цьому, Вашингтон підкреслив, що ці атаки не означають зміну бажання країни не вступати в прямий конфлікт з росією. Активні дії проти росії в кіберпросторі є ефективним засобом захисту для Штатів та інших союзних держав.
Організація CERT-UA розповіла про нову розсилку небезпечних електронних листів. Ці листи містили вкладений файл «зміни оплата праці з нарахуваннями.docx», який насправді заражав комп’ютер отримувача вірусом, якщо його відкрити.
Корисні сервіси часів війни
Сервіс RussianWarship.rip допомагає автоматизувати отримання даних по статистиці втрат супротивника під час цієї війни. На основі офіційної інформації з сайту Генштабу сервіс генерує дані, які медіа можуть підключити до своїх сайтів через API (інтерфейс для розробників).
Міністерство Юстиції запустило портал «Скажи правду», за допомогою якого планується збирати докази для Європейського суду з прав людини та Міжнародного суду ООН. Постраждалим від російських агресорів пропонується на сайті подати заявку та розповісти історію, також через сайт можна додати медіадокази – тобто фото чи відео.