Цифрова підтримка
Навряд чи публікації на пропагандистському медіа «Лента.ру» можна віднести до блоку про цифрову підтримку. Але ми вирішили зробити виключення – адже 9 травня там з’явилось декілька новин з критикою путіна. Ці новини стали ініціативою декількох журналістів цього видання. Ось деякі заголовки – «володимир путін перетворився на диктатора та параноїка», «росія кидає трупи своїх солдат в Україні», «росія повністю знищила Маріуполь». Всі новини супроводжувались поміткою про те, що ці матеріали не узгоджено з керівництвом, а за ці дії журналістики, які поставили тексти на сайт, будуть покарані.
Звісно, на даний момент матеріали видалені з сайту, проте їх можна побачити у веб-архіві. Складно сказати, чи ці журналісти вирішили покаятися, чи їм не дає спокою слава Марії Овсяннікової, а може вони готують собі плани до відступу і намагаються відхреститися від пропагандонів. Автори текстів – Єгор Поляков та Олександра Мірошникова – уже заявили в соцмережах, що шукають роботу, адвокатів і, ймовірно, політичний притулок.
Китайські компанії Lenovo та Xiaomi без особливих публічних заяв згортають бізнес у росії. Причина – санкції щодо них, в тому числі претензії з боку постачальників.
Компанія Google заборонила завантаження в мобільний каталог Google Play платних додатків розробників з росії. Причина заборони – санкції та неможливість здійснити оплату на рахунки розробників. Єдина можливість російським розробникам зберегти свої аплікації – зробити їх безкоштовними.
Цифрова блокада
Світова цифрова блокада росії посилюється силами її власних громадян. Нещодавно стало відомо, що компанія «Яндекс» сформувала «білий список» видань, чий контент відображався на головній сторінці сервісу «Яндекс.Новини». Цей перелік створювався разом з представниками адміністрації путіна. В перелік «дозволених» медіа увійшли, до прикладу, РИА «Новости», ТАСС, «Интерфакс», «Коммерсант», «Ведомости», РБК, всього 15 джерел. Натомість контент незалежних медіа, до прикладу, «Эхо Москвы» чи «Дождь» не потрапляли у «Яндекс.Новини».
Вперше про «білий список» у адміністрації російського президента заговорили ще у 2008 році, потім у 2015 році ці бесіди реалізувались в конкретні рекомендації.
Google почав блокувати акаунти депутатів, що потрапили під санкції. Заблоковані їх пошта на Gmail з неможливістю відновлення – про це сказано в повідомленні на сайті Google при спробі авторизуватися. В заяві компанії сказано, що акаунт заблоковано «у відповідності з нашими правилами відносно обмеження експорту та застосування санкцій» Також заблоковано їх YouYube-канали. Окрім того, Youtube видалив з каналу Roscosmos Media записи з участю Дмитра Рогозіна
Цифрові атаки
Цифрові атаки через електронні листи продовжують тероризувати українських користувачів. Фахівці проекту CERT-UA повідомили про розсилку листів з темою «хімічна атака». Ці листи містили вкладений файл, запуск якого призводив до зараження комп’ютерів вірусом. Цей вірус може викрадати авторизаційні дані з інтернет-браузерів, криптовалютних гаманців, менеджерів паролів, месенджерів, ігрових програм тощо. Викрадені дані передаються зловмиснику в Telegram.
Цифрова атака на російськи відеохостинг RuTube – це те, що може лише порадувати українців. Сервіс не працює другу добу поспіль. Окремі джерела стверджують, що ця атака – це результат роботи української ІТ-армії, яка з перших днів війни атакує російські онлайн-ресурси.
Корисні сервіси часів війни
Інтерактивна мапа, доступна на сайті 360war.in.ua, допоможе побачити фотопанорами зруйнованих росіянами міст, в першу чергу, Ірпеня, Гостомеля та Бучі. Зараз на сайті є 58 фотопанорам, їх число буде збільшуватися. В найближчих планах – створити панорами для Бородянки, Макарова і Горенки та Чернігова.