Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. В Росії нема чим ремонтувати ноутбуки та літаки та неможливо купити Microsoft Office

12 Серпня 2022, 17:08

 Цифрова блокада

Наслідки цифрової та технологічної блокади відчуваються в Росії все сильніше. Стало відомо, що у жителів країни-загарбника виникли проблеми з ремонтом їх техніки. Ті, хто віддав у ремонт свій ноутбук, тепер мусять чекати тижнями. А все через те, що в країні проблеми із комплектуючими. Майстерням просто нічим замінювати деталі, що вийшли з ладу. Авторизовані сервісні центри по місяцю чекають замовлені компоненти. А подекуди навіть починають розбирати нові ноутбуки на комплектуючі для ремонту.

Що стосується запчастин для ремонту – схожа проблема є і в авіаційній галузі. Минулого тижня агенція Reuters написала, що «Аерофлот» почав розбирати свої літаки на запчастини через дефіцит і неможливість купити нові через санкції. Про такий розвиток подій експерти повідомляли ще навесні і ось він став реальністю. Такими темпами скоро російські літаки перестануть існувати як явище.

Іще один неочікуваний дефіцит стосується ліцензій для Microsoft Office. «Коробкові» версії популярного офісного пакету ще є в окремих магазинах, правда, за них доводиться платити великі гроші. До прикладу, середня ціна «коробки» з Microsoft Office у російських ритейлерів складає біля 25 тисяч рублів, що трохи більше за $400. При цьому для американців цей же пакет доступний за $250. Причина дефіциту – в обмеженні постачання ліцензій у Росію з боку Microsoft. Тож доведеться росіянам перейти на вітчизняні аналоги, які значно поступаються лідеру ринку за можливостями.

Читайте також: Лобістські схеми ексканцлера. За що Шредера хотіли вигнати із СДПН

Проте цифрова блокада з боку цивілізованого світу посилюється в Росії руками власних «корисних ідіотів». Цього тижня сенатор від Ростовської області Ірина Рукавішнікова звернулась до Роскомнадзора з проханням перевірити законність використання в Росії VPN-сервісів. Своє звернення вона аргументувала тим, що ці сервіси можуть бути використані у гібридній війні проти Росії, а самі сервіси можуть продавати зловмисникам дані росіян. Якщо згадати, що Росія знаходиться на другому місці у світі по використанню VPN, то запит зрозумілий. І навіть можна спрогнозувати відповідь Роскомнадзора, який час від часу блокує окремі VPN-сервіси. Ця ініціатива забере у росіян саму можливість дізнаватися альтернативу державній пропаганді. Проте чи потрібна їм ця можливість – сказати складно.  

Новина про перевірку законності VPN виглядає особливо цікаво на фоні іншої статистики. За даними російської генпрокуратури, з початку війни в Росії було заблоковано більше 130 тисяч сайтів. Частина з них була розблокована через те, що їх адміністрації видалили контент, до якого пред’являлися претензії. Проте російська влада все одно активно займається вичищенням власного інформаційного простору. Без VPN росіяни скоро зможуть бачити лише офіційні сайти та державні медіа.

Читайте також: Том Купер: «Українці втрачають 20-25 солдатів щодня, а от в росіян – по 300 убитими й важкопораненими»

Цифрові атаки

На жаль, не зупиняються цифрові атаки на українські ресурси. За словами очільників Нацполіції та кіберполіції, з часів війни українським фахівцям вдалося знешкодити більше 300 атак ще на етапі підготовки, а майже сотню було нівельовано в результаті співпраці з іншими структурами. Важливою діяльністю кіберполіції стала ідентифікація російських військових та перевірка їх причетності до військових злочинів. Ще на початку війни допомогу в цьому українським правоохоронцям надала компанія ClearView AI.

Окрім того, фахівці CERT-UA, Урядової команди реагування на комп'ютерні надзвичайні події України, повідомили про те, що в липні вони зареєстрували більше 200 атак, причому активізувались атаки на державні та фінансові установи.

 

Корисні сервіси часів війни

Корисну антишпигунську програму для українців створила українська ІТ-компанія MacPaw. Додаток, що тримав назву SpyBuster, допомагає користувачам знайти та видалити програми, які передають дані російським та білоруським серверам або розробники програм пов’язані з цими країнами. Окрім окремого застосунку, компанія також представила розширення для браузера Chrome, яке так само аналізує сайти, які переглядаються користувачами. Корисна опція – можливість переглядати в режимі реального часу, куди саме передаються дані юзерів для кожного окремого сайту. Правда, на відміну від версії SpyBuster для Mac, яка уміє блокувати такі небажані з’єднання, розширення для Chrome лише надає користувачу інформацію.

Власний мобільний додаток запустила Укрзалізниця. З його допомогою можна в пару кліків купити квиток або, за потреби, повернути його. В додатку можна спостерігати за сповіщеннями про прибуття чи відправлення потягу. Додаток доступний для власників iOS- та Android-пристроїв.

Служба Безпеки України запустила онлайн-сервіс, який допоможе шукати військовополонених і зниклих безвісти. Через спеціальну онлайн-форму можна подати запит, на який фахівці Служби обіцяють відреагувати.