Цифрова підтримка
Найбільша ділова соцмережа LinkedIn нарешті отримала український інтерфейс. Це спочатку помітили користувачі ще минулого тижня. А уже зараз компанія розіслала повідомлення про можливість вибрати українську мову інтерфейсу.
Іще одна «мовна» цифрова перемога – у додатку Firefox Translations теж з'явилась українська мова. Це розширення до браузеру Firefox, яке забезпечує переклад на інші мови.
Цифрова блокада
Росію покидають ті компанії, які ще не зробили цього з початку війни. Про продаж свого бізнесу повідомив виробник ліфтів Otis Worldwide Corporation. Ця угода, швидше за все, є спробою вирішити репутаційні проблеми бізнесу, які можуть виникнути у випадку роботи в Росії. Адже відповідно до неї компанія збереже працездатність та зможе отримувати запчастини. Проте за умови, якщо цю галузь віднесуть до підсанкційних, Otis не зможе постачати обладнання країні-агресору.
Росія тим часом продовжує будову цифрового муру для своїх громадян. І цьому процесу сприяють різні об’єктивні чинники. До прикладу, продажі нових смартфонів у Росії знизились до мінімуму за останні п'ять років. За другий квартал 2022 року в країні було продано 4,5 млн смартфонів. Мобільні оператори оцінили зниження цього показника по-різному – від 17% до 30% у кількісному вираженні. Іншою особливістю ринку став ріст долі китайських гаджетів та зростання сегменту смартфонів, що були у користуванні.
Цифрові атаки
Світовий банк озвучив свій прогноз щодо втрат українського телеком-сектору. За цими даними, збитки українського телекому перевищили $2,6 млрд. При підрахунку, експерти оцінювали руйнування цифрової інфраструктури, знищені кабелі та обладнання. В оцінці йдется про те, що близько 25% інтернет-мереж України так чи інакше були зруйновані під час війни. В документі з даними експерти Світового банку озвучили свої прогнози щодо затрат та відновлення телеком-інфраструктури. Майже $2 млрд буде потрібно компаніям сектору та державі для розчистки території від уламків ракет та наслідків вторгнення, відбудови зруйнованої й пошкодженої інфраструктури. Біля $0,7 млрд потрібно буде витратити на закупівлю веж, кабелів та іншого обладнання, необхідного для будівництва.
Не припиняються атаки у вигляді розсилки листів із небезпечними вкладеннями. Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA повідомляла про розсилки, які містили вкладений файл "Доповідь_050722_4.ppt", а самі листи мали зображення-мініатюру, на якій згадується Оперативне командування "Південь". На думку експертів, ця кібератака була спрямована на державні організації України.
Ще одна небезпечна розсилка з темою "Остаточний платіж" та однойменним вкладенням у вигляді TGZ-архіву призводила до крадіжки логінів та паролів. Листи з темами «Інформаційний бюлетень» та «Бойове розпорядження» маскувалися під повідомлення від Національної академії Служби безпеки України, хоча насправді їх пов’язували з хакерським угрупуванням Armageddon, що контролюється ФСБ.
Корисні сервіси часів війни
Фахівці компанії Softum розробили розширення для браузера Google Chrome, за допомогою якого можна визначити, що сайт в пошуковій видачі Google має російське походження. Плагін Russian Websites Go F Yourself аналізує дані реєстратора домену (номер телефону, електронну адресу) та інформує про результат цього аналізу. Якщо достеменно не вдалося встановити, чи є сайт російським, це теж повідомляється. Таким способом автори намагаються допомогти українцям вичистити російські ресурси із свого інфопростору.