Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. У Росії вже працюють над своєю версією «Вікіпедії», а кількість кібератак на російський бізнес зросла у 15 разів

26 Серпня 2022, 16:48

Цифрова підтримка

Магазини мобільних застосунків чітко дотримуються санкцій та не допускають появи на своїх сторінках додатків країни-агресора. Мобільні аплікації російських банків «Сбер» та ВТБ було видалено з App Store та Play Market ще на початку війни. В банках розробили додатки-обманки «СБОЛ» та «Прайм баланс». Цього тижня Apple видалила і їх зі свого каталогу.

Цифрова блокада

Сподіваюсь, ви не втомились читати про новини цифрової блокади Росії. Так само, як ми не втомлюємося писати їх для вас щотижня. І кожного разу, думаючи, що цих новин не буде, ми щиро радіємо історіям про те, як на Росії знову чогось не вистачає чи якась компанія вирішила сказати їм «прощавай!»

Почнемо з новини про падіння російського ринку ноутбуків. У липні продажі лептопів в Росії впали на 22%. Хоча наразі найпопулярнішими продовжують бути пристрої HP, на тлі санкцій впевнено збільшують свою долю китайські Honor та Huawei.

Ірландська компанія Bookmate, яка володіє однойменним сервісом цифрових книг, йде з російського ринку. Це гарна новина, а ось не дуже – це те, що сервіс може залишитись доступним росіянам під брендом «Яндексу». Іще одна платформа цифрового контенту – цього разу шведський сервіс аудіокниг Storytel – припиняє роботу в Росії.

Шукає покупців російських активів і німецький Bosch. Дивує, чому лише зараз.

Проблемою для російських дизайнерів та ілюстраторів стали ліцензії на програмне забезпечення Adobe Creative Cloud, розробника всім відомого Photoshop. Компанія покинула російський ринок ще в березні і от зараз росіяни або переплачують за ліцензії в кілька разів, або користуються «зламаними» піратськими версіями продуктів.

А найбільше нас порадувала новина про те, що аудиторія російського державного телебачення обвалилась на 25%. Про це свідчить аналіз медіаспоживання громадян Росії від Romir. На початку війни «Первый канал» дивилося більше 33% населення, а за півроку – лише 25%. Загалом російські державні телеканали перестали бути основним джерелом отримання новин. Ним у Росії став Telegram – його популярність на початку війни склала а 19%, а за півроку досягла 26,8%.

Читайте також: Соціальна автократія. Чому модератори компанії Meta настільки вимогливі до українських користувачів

Позбавлені російського телебачення росіяни не зможуть дивитись і якісні фільми. І не лише тому, що ці кінострічки не потраплятимуть у російський прокат. Компанія IMAX не лише залишила російський ринок, але й заборонила використовувати своє обладнання для кінопоказів.

Ще одна новина, яка стосується Росії – поява «імпортозаміщеної» цифрової енциклопедії. Розмови про те, що Путін готує власний аналог «Вікіпедії» зі скрепами та православ’ям головного мозку, велися давно. І ось ми побачили, що ж готували в аналах адміністрації російського президента. Проект під назвою «Руниверсалис» (недоступний українцям для перегляду) створюється колишніми редакторами «Вікіпедії», які переносять у імпортозаміщений варіант статті, «очищуючи їх від пропаганди та небезпечного контенту», а сам проект «поважно ставиться до вимог законодавства Росії та традиційних цінностей». Смішно було, коли сервіс перестав працювати одразу ж у день запуску.

Минулого тижня колишній топ-менеджер «Яндексу», очільник «Яндекс.Новин» Лев Гершензон запустив агрегатор новин The True Story. На початку війни Гершензон категорично висловлювався стосовно ролі «Яндекса» у цій війні та закликав колишніх колег припинити приховувати правду. Через три дні після запуску «Роскомнадзор» заблокував цей сервіс. У принципі, це було очікуваним. Якщо пригадати, що уже декілька російських медій повідомили про закриття після блокування з боку «Роскомнадзору» та втрати аудиторії, то стає очевидно, що в тій країні будь-який проект приречений на знищення чи смерть.

Цифрові атаки

У першому півріччі 2022 року кількість кібератак на російські компанії збільшилась аж у 15 разів у порівнянні з роком минулим. Це дані, якіц поширює російська ж генпрокуратура. Серед найбільших методик – DdoS, соціальна інженерія, фішинг, ramsomware. Схоже, кібербезпекові санкції, які передбачили виключення російських компаній із оповіщень про нові зразки небезпечного ПЗ, таки працюють.