Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Цифрові атаки в електронній пошті та соцмережах

8 Липня 2022, 16:18

Цифрова підтримка

Українську армію активно підтримує ІТ-сектор. До прикладу, компанія Fulcrum запустила аукціон, всі кошти від якого підуть до фонду «Повернись живим». Лоти оплачують через платіжну платформу Fondy. Продавати та купувати на платформі можна що завгодно – будь-які товари чи послуги. 

Цифрова блокада

Росія не припиняє блокувати своїм громадянам будь-який доступ до незалежної інформації. Найближчим часом Роскомнадзор готується заблокувати нову групу VPN-сервісів. Про це стало відомо з листа, направленого в російські банки. Серед сервісів, які планується заблокувати – Proton VPN, VPN Proxy Master, Browsec VPN, Windscribe VPN і ще декілька інших. Один з найбільш захищених VPN-сервісів Proton VPN Роскомнадзор уже намагався заблокувати ще в травні. 

Крім дій уряду, у росіян спостерігаються й інші проблеми на цифровому ринку. До прикладу, мешканці країни-загарбника не можуть купити ноутбук, на якому попередньо встановлено операційну систему. Якщо на початку року доля таких пристроїв без операційки складала лише 25%, то на цей момент їх кількість складає біля 60%, а на кінець року збільшиться до 80-90%. Це є прямим наслідком санкцій. Крім того, багато ноутбуків постачаються через так званий паралельний імпорт, тобто, по суті, нелегально. Такі пристрої не мають ліцензованої операційної системи, на них не встановлюється нічого або ставиться зламаний продукт. Друге – це прямий шлях до того, що такі пристрої будуть безсильними перед вразливостями та атаками. 

Цифрові атаки

Кібервійна проти нас триває і зловмисники різними способами атакують Україну. Минулого тижня урядова команда CERT-UA повідомила про розсилку небезпечних листів з темою «Спеціалізованої прокуратури увійськовій та оборонній сфері. Інформація щодо наявності вакансій та їх укомплектування», які містили вкладений XLS-документ «Інформація щодо наявності вакансій та їх укомплектування.xls». Цей файл містив макрос, який завантажував на комп’ютер небезпечний файл.

Жертвами кібератак стають не лише українські компанії та організації, але й цифрові ресурси інших країн. До прикладу, на минулому тижні атакували офіційні акаунти британської армії в Twitter та YouTube. Це ніби-то зробили зловмисники з метою просування NFT-колекцій, проте не можна виключати, що ця атака приховувала інші наміри злочинців. 

Загалом, Україна потерпає від кібератак від початку повномасштабної війни. За даними Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, на українські об’єкти здіснено майже 800 атак. Найчастіше об’єктами нападу були уряд та місцеві органи влади, сектор оборони та безпеки, фінансовий та енергетичний сектор й телеком-компанії. 

Інші цифрові атаки на Україну у віртуальному світі здійснюють не хакери, а тролі – користувачі соцмереж, які розганяють потрібний ворогу наратив, сіють паніку та недовіру до дій уряду та армії. За даними Олександра Курбана, керівника Центру протидії інформаційним агресіям AМ&PM, проти України у соцмережах працює армія з більш як тисячі інтернет-тролів. Кожен з них може управляти 30-50 акаунтами. Їх скоординована поведінка дозволяє маніпулювати українцями та проводити потужні інформаційні атаки.

Атакою на російських користувачів займається провайдер «Ростелеком». Російський розробник виявив, що ця компанія без дозволу власників сайтів, користуючись недосконалістю незахищеного інтернет-протоколу HTTP, вбудовує на ці сайти рекламні блоки з пропагандистським контентом. Статті, які з’являються на сайтах жертв такої діяльності «Ростелекому», виправдовують війну Росії проти України. Зазвичай схожі методи використовують злочинці для крадіжки даних відвідувачів сайтів. Тобто один з найбільших провайдерів краде рекламні блоки та просуває державний наратив. 

Корисні сервіси часів війни

Фонд ЮНІСЕФ та українська ІТ-компанія SoftServe створили онлайн-платформу «Спільно», яка корисна для українців, які виїхали до Польщі. На сайті зібрані теми, пов’язані з легалізацією, медичною та психологічною допомогою, освітою та іншим корисним питанням. 

Міжнародна ініціатива Digital4Freedom була запущена Міністерством цифрової трансформації. Вона стала частиною глобальної платформи UNITED24. Її мета – відновлення України через інновації та цифровізацію. В рамках цієї ідеї українське Мінцифри планує залучити до співпраці найбільші технологічні компанії, до прикладу, Microsoft, Meta, Apple, Amazon, Google, IBM та не лише скористатись їх рішеннями для розбудови та покращення цифрової інфраструктури України, але й спонукати ці компанії інвестувати в Україну, до прикладу, через відкриття представництв, R&D-відділів та дата-центрів.