Цифрова блокада
Новин розділу «цифрова блокада» стає не набагато менше, проте вони зараз якісно інші. Йдеться про наслідки дій, які почалися півроку тому. До прикладу, за даними рекрутингового сайту HeadHunter, в Росії зменшується число вакансій для ІТ-фахівців із одночасним зростанням кількості резюме. Іншими словами, попит на російських «айтішників» неухильно падає. Причини цього очевидні – зменшення експорту ІТ-послуг з Росії, закриття представництв закордонних компаній, пошук роботи в компаніях, які зможуть не перейматися через санкційні ризики. Загалом скорочення ринку ІТ та зменшення найму – це загальносвітова тенденція, але в російському сегменті вона особливо відчутна через війну.
Додатковим доказом успішності цифрової блокади стала новина, що техногігант SAP розпродує обладнання своїх дата-центрів, розташованих у Росії. Загалом компанія готується продати більше 3,5 тисяч одиниць обладнання.
Іще один прояв цифрової блокади у Росії – рекордні об’єми витоків даних. Ми час від часу згадували у зведеннях про такі втрати, але новий звіт не міг залишити нас байдужими. Адже за літо 2022 року в публічний доступ потрапили дані більше 140 російських компаній, в результаті яких у публічний простір потрапили 304 мільйони записів. Серпень взагалі виявився рекордним на data-врожаї – сотня втрачених баз. Загалом за літо 2022 року, в порівнянні з весною (коли теж було декілька прикрих інцидентів), об’єми витоків виросли в два рази. Жертвами стали інтернет-сервіси з доставки, онлайн-кінотеатри, транспортні компанії, будівельні фірми, медичні компанії, телеком-оператори.
Читайте також: Шпигунські скандали у ФРН: Російські кроти в німецьких норах
Вихід компанії Sony Music з російського ринку – новина, яка може видаватись не особливо значущою. Проте це рішення музичного лейблу означає, що композиції музикантів, яких представляє Sony Music, будуть видалені зі стрімінгових сервісів – нова компанія, якій Sony Music передає свій бізнес, не матиме авторських прав на музику. То ж офіційно музику Шакіри, Бейонсе чи Майкла Джексона у Росії слухати буде неможливо.
Цифрові атаки
В компанії Google розповіли про потужні хакерські атаки на Україну, які тривали з квітня по серпень 2022 року. Їх особливістю було те, що зловмисники видавали себе за представників Нацполіції, компаній Starlink та Microsoft. Для деяких атак спеціально реєструвались доменні імена. У всіх цих атаках, які здійснювалися через розсилку електронних листів, зловмисники намагались змусити користувачів відкрити заражений документ та встановити віруси на свої пристрої.
Не зменшуються атаки і в медіпросторі. З початку року кіберфахівці СБУ знешкодили більше 30 ботоферм, які займалися поширенням проросійських наративів та розхитуванням суспільно-політичної ситуації. Створення ботоферми класифікується, як несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних мереж, їх організатори можуть бути покарані штрафом або позбавленням волі від 2 до 6 років.
Корисні сервіси часів війни
Мобільний оператор lifecell запустив технологію Voice over Wi-Fi. Вона буде корисна людям, які перебувають у сховищі та не можуть зателефонувати за допомогою звичайних мобільних мереж через слабкий сигнал. Ця функція дає можливість телефонувати через Wi-Fi-з’єднання.