Цифрове блокування
Компанії відмовляються від російськомовних цифрових версій своїх публічних платформ. Минулого тижня компанія Disney закрила російський сайт та російськомовні сторінки в соцмережах. При переході на відповідні сторінки сайту компанії користувачам пропонується вибрати іншу країну зі списку на перейти на її локалізовану сторінку. Росії серед цих країн немає. А з YouTube-каналу російських підрозділів компанії видалили всі відео, окрім записів трансляцій. Це пояснюється тим, що компанія Disney призупинила ліцензування свого контенту на російському ринку.
Компанія Nvidia повідомила про закриття офісу в Росії, а працівників або звільняють, або вивозять на роботу в інші країни світу. Цікаво, що Nvidia ще в березні повідомила про припинення продажу своєї продукції у Росії, а влітку заявила про припинення продажу ліцензій на ПЗ для хмарного геймінгу.
Не зупиняються й кроки Роскомнадзора щодо блокування найбільших онлайн-сервісів, зокрема, минулого тижня Роскомнадзор заблокував аудіосервіс SoundCloud. Але блокуванням справа не обмежується. Російські регулятори штрафують або обіцяють накласти великі штрафи на технологічні проекти. Twitch уже отримав штраф в розмірі 4 млн рублів за відмову видаляти фейки про «спецоперацію», а Wikimedia Foundation готується отримати такий самий штраф. Вперше в Росії штраф в розмірі 12 млн рублів отримала компанія Amazon – причиною штрафу названо відмову видаляти заборонений в Росії контент.
Читайте також: Від Росії відмежовуються Apple, Microsoft й навіть Telegram. Технофронт
Прояви цифрової блокади Росії часом дуже неочікувані, але якнайкраще демонструють перспективи російського ІТ. Російський онлайн-майданчик для продажу речей, які були у вжитку, «Авіто», почав купувати у користувачів старі смартфони. Компанія планує їх ремонтувати та перепродавати з власною гарантією. Ймовірно, росіяни уже не можуть купувати нові гаджети – і через ціну, і через недоступність. Це не єдині вживані товари, попит на які збільшився в останні тижні. Іншою групою стало вживане мережеве обладнання. Прямим наслідком інтересу до цих пристроїв стало закриття офісів найбільших ІТ-вендорів Dell, Cisco, HP, та, відповідно, заборона компаніям продавати Росії сервери. Цікаво, що робитимуть покупці вживаних серверів, коли й вони вийдуть з ладу? Купуватимуть в Китаї чи перейдуть на сервери власного російського виробництва?
Іще одна прекрасна ознака того, як на Росію впливають технологічні санкції – це падіння споживання мобільного інтернету. Це відбулося вперше в історії, спад склав 2,5%. Експерти пояснюють це блокуванням закордонних соціальних платформ та відзначають, що хоча інтерес до Telegram цього року зріс, це не компенсувало падіння інтересу до продуктів Meta, заблокованих в країні.
Криптовалютна блокада й заборона на співпрацю: нові антиросійські санкції
Зазвичай такого розділу немає у «Технофронті» від Тижня. Але значення цього прояву цифрової блокади є настільки важливим, що ми вирішили створити для цієї новини окремий розділ. Про те, що в новому пакеті санкцій можуть з’явитися криптовалютні обмеження для росіян, говорили ще минулого тижня. З перших місяців війни йшли обговорення, чи зможуть росіяни обходити санкції за допомогою криптовалют. Наразі невідомо, чи стали криптовалюти способом обходу санкцій, проте криптовалютні біржі постійно вводили нові й нові обмеження стосовно власників акаунтів з Росії.
У новому, восьмому пакеті санкцій Євросоюзу проти Росії присутні серйозні обмеження щодо криптовалютних рахунків. Якщо раніше сума на криптовалютному гаманці росіян не повинна була перевищувати еквівалент у розмірі 10 тисяч євро, то тепер ця сума зменшена до нуля. Іншими словами, у новому пакеті санкцій введено повну заборону на підтримку криптовалютних гаманців для громадян Росії. Біржі та криптовалютні сервіси повинні відмовляти росіянам, незалежно від суми активів, які ті хочуть розмістити у криптовалютному гаманці. Російські медіа рясніють порадами про те, як врятувати свої криптоактиви та на який гаманець перерахувати криптовалюту, щоб вберегти її.
Окремим пунктом в цьому пакеті санкцій присутня заборона на надання ІТ-послуг російським компаніям.