Цифрова підтримка
Все більше великих онлайн-сервісів українізуються або запускають розділи спеціально для українців. Схоже, вони починають розуміти, що Україна – не Росія. Минулого тижня українцям став доступний розділ з подкастами на сервісі Spotify. Досі нам було доступне лише прослуховування музики.
Минулого тижня українцям також стали доступні сервіс коротких відео Reels на платформі Instagram та Instagram Music. Тепер блогери можуть додавати до своїх дописів звукові треки з каталогу музичних записів компанії Meta.
Діджитал-агенція Hexagon Agency створила українські емодзі. Набір значків використовує українські мотиви. До прикладу, тут є борщ, тризуб, козак, булава. Якщо цей набір значків буде схвалено організацією Unicode Emoji Subcommittee, то значки можуть долучити до набору стандартних, які доступні власникам смартфонів на Android та iOS.
Компанія Meta уже наприкінці тижня повідомила, що вилучила мережу ботів, які виправдовували вторгнення Росії в Україну. У Meta підозрюють, що ці акаунти пов’язані із Агенцією інтернет-досліджень – саме таку назву отримала фабрика тролів, яка поширювала фейки під час президентських виборів у США в 2016 році. Нові боти писали коментарі в акаунтах відомих людей. А в цих коментарях вони виправдовували «спецоперацію» та створювали видимість її підтримки серед пересічних людей. Мережа отримала назву Cyber Front Z. Загалом до неї входило біля 50 акаунтів у Facebook та більше тисячі профілів у Instagram.
Цифрова блокада
Не так багато компаній продовжують працювати на російському ринку – через п’ять місяців після початку війни. Проте є такі, які лише зараз вирішують припинити цю співпрацю. Минулого тижня китайська Huawei припинила продажі в офіційному російському інтернет-магазині. Оформлені товари будуть доставлені покупцям, проте нові придбати буде уже неможливо. Навіть китайські виробники не ризикують співпрацювати з агресором.
Складнощі в доступі до багатьох сайтів призвели до того, що у березні-липні Росія зайняла друге місце у світі по завантажуванню VPN-сервісів. Такі дані озвучила компанія AppMagic, що займається мобільною статистикою. В січні по цьому показнику Росія займала лише 16 місце у світі. Піковий інтерес до VPN було зафіксовано у середині березня і в середині липня.
На цьому тлі особливо цікаво виглядає новина, що російське Мінцифри планує промаркувати VPN-сервіси поміткою «18+», тобто так, як прийнято помічати продукти, заборонені для дітей. Водночас від розробників цих сервісів буде вимагатись вказувати інформацію про потенційну передачу даних користувачів третім сторонам. Виглядає так, що російська влада робить все, щоб залякати росіян і переконати їх не користуватися VPN, але ця діяльність особливих успіхів не має.
Цифрові атаки
Війна 21 століття ведеться не лише на полі бою. І кібераспект війни також важливий. На цьому напрямку успішно працює українська ІТ-армія. За п’ять місяців війни її воїни заблокували більше 6 тисяч російських онлайн-ресурсів. Серед них – сайти державних та регіональних ЗМІ, онлайн-телебачення, офіційні ресурси – сайт Роскосмосу, Роселторгу, CRM-сервісів та багато інших.
Не зупиняються атаки з боку шахраїв на пересічних українців. Під час нової, українців у соцмережах закликали отримати компенсацію нібито від ЄС. Зловмисники пропонують вказати дані своєї карти та CVV-код. У тих, хто це робить, щезають гроші з банківських карт.
Читайте також: Індустрія втечі. Як працюють схеми незаконного перетину кордону
Корисні сервіси часів війни
Український стартап RevengeFor.com пропонує бажаючим замовити напис на снаряді для росіян. Можна замовити напис на обраному виді зброї, натомість за це пропонують перерахувати кошти українським благодійним фондам. На сайті вже повідомили про понад 60 замовлених написів на загальну суму більше $34 тис.
Новий додаток для жінок, мета якого захист від домашнього насильства, представили Олена Зеленська та міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. Додаток можна порівняти із прихованою кнопкою SOS. Його створено в партнерстві з Фондом ООН народонаселення та за фінансової підтримки уряду Великої Британії. Цікаво, що назва додатку публічно не повідомлялась. Дізнатись її можна, подзвонивши на гарячу лінію 116 123 або написавши в особисті повідомлення на сторінку «Розірви коло».