Цифрова підтримка
Компанія Amazon, яка володіє одним з найбільших хмарних сервісів, з початку війни допомогла українським державним структурам перенести на свої хмарні сховища більше 10 петабайтів даних. Переїзд державних сайтів на Amazon Web Services допоміг державним базам даних, сайтам та іншим критично важливим сегментам інформації працювати навіть тоді, коли Київ був під обстрілами і багато дата-центрів не могли нічого гарантувати. В Amazon повідомили, що в «хмару» перенесено інформацію з 27 українських міністерств, десятків навчальних закладів та приватних компаній.
Цифрова блокада
Російський ринок продовжує втрачати технологічні компанії, які сплачували податки та надавали робочі місця. Стало відомо, що розробник мобільних ігор з Литви, компанія Game Insights, вирішила закрити офіси та покинути ринок росії та білорусі. В результаті роботу втратять 600 людей – цьому рішенню передувало визнання росії державою-терористом.
Читайте також: Цифровий ГУЛАГ. Як Росія будує систему тотального стеження за громадянами
Остаточно покинути російський ринок вирішила й компанія Cisco – найбільший у світі розробник мережевого обладнання. Cisco оголосить себе банкрутом, виплатить співробітникам вихідну допомогу та вивезе своє обладнання.
Також заявкц на банкрутство подала російська дочірня компанія Google, ТОВ «Гугл». Це рішення було логічним після того, як Google отримала в росії оборотний штраф. Компанія обіцяє, що продовжить працювати для російських користувачів, проте, очевидно, що всі взаємодії з техпідтримкою чи вирішення будь-яких проблем тепер значно ускладняться.
Безкоштовний фотосток Pexels теж вирішив, що надавати послуги росіянам не варто і заблокував доступ до свого сайту для користувачів з росії, супроводжуючи це рішення засудженням війни в Україні.
Минулого тижня також озвучили декілька показників, які свідчать про проблеми російського технологічного ринку. По-перше, компанія Group-IB заявила про рекордну кількість витоків даних росіян. В Дарквебі у травні 2022 року опубліковано 50 баз, отриманих в результаті зламу російських компаній. Для порівняння, у березні їх було лише 16. Це стало наслідком припинення роботи в росії компаній зі сфери кібербезпеки.
Інший показник – це емпірична оцінка аналітичної агенції TAdviser, яка очікує, що в цьому році російський ІТ-ринок зменшиться принаймні на 10%, а в найгіршому випадку падіння може скласти і 20%.
Цифрові атаки
Попри війну, зловмисники не сплять і використовують воєнний наратив для нових схем видурювання грошей. Одна з них – певна варіація всім відомої історії «мама, я в поліції». Служба Безпеки України розкрила ініціаторів такого шахрайства. Зловмисники телефонували рідним та знайомим військових ЗСУ та стверджували, що воїни потрапили в полон і можна допомогти з їх звільненням. Для цього потрібно надіслати кошти в обмін на телефонну бесіду з постраждалим, визволення з полону чи перевезення тіла загиблого. В залежності від пропозиції озвучувалась й різна ціна. За розмову просили 10 тисяч гривень, а допомога у визволенні з полону стартувала з 50 тисяч. Цікаво, що дані воїнів зловмисники знаходили в інтернеті.
Читайте також: Опитування у Дії: ризикована гра у демократію
Жертвами ще однієї цифрової атаки стали українські медіа. Минулого тижня на редакційні електронні скриньки масово розсилали листи з темою «СПИСОК посилань на інтерактивні карти.docx». Насправді вкладений файл при відкритті завантажував на комп’ютер шкідливу програму CrescentImp.
Корисні сервіси часів війни
Telegram став одним з найважливіших цифрових інструментів цієї війни. Це і джерело новин, і спосіб взаємодії з державними структурами. Telegram-боти допомагають автоматизувати отримання інформації чи передачу даних. Втім, саме для Telegram-ботів стали активно створюватися підробки, які, маскуючись під корисні сервіси, крадуть дані користувачів чи виконують інші деструктивні дії на їхніх пристроях. Декілька державних структур створили корисний сервіс для перевірки надійності Telegram-ботів. На цій сторінці досить ввести назву або адресу бота і система дасть відповідь щодо того, чи це надійний інструмент, чи підробка, яку потрібно терміново видалити з свого гаджета.