Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Перемога StopFake та Росія без серверів

2 Вересня 2022, 14:10

Цифрова підтримка

Український проект StopFake з 2014 року активно бореться з російськими фейками та пропагандою. Проект не раз отримував журналістські премії. А нещодавно його визнано унікальним історичним джерелом та доказом російської дезінформації і включено у веб-архів Бібліотеки Конгресу США. Це рішення демонструє значення проекту для світової історичної та культурної спадщини та є високою оцінкою роботи, яку вісім років робить команда проекту.

Цифрова блокада

Досі щотижня з’являються нові бізнеси, які не хочуть мати нічого спільного з агресором. Швейцарський виробник комп’ютерних мишок та клавіатур Logitech припиняє працювати на ринку Росії – 31 серпня був останнім днем роботи російського представництва.

Мишки та клавіатури, це, звісно, важливо, проте рішення шведського виробника телеком-обладнання Ericsson піти з Росії можна вважати вагомішим. Адже ця компанія відповідає за обладнання для російських мобільних операторів, яким тепер доведеться активно «імпортозаміщатися». Фінська Nokia готується вчинити так само – цей виробник телекомунікаційного обладнання також вирішив, що російським компаніям доведеться обходитись без його вишок та технологій. До рішення цих компаній долучився виробник комп’ютерів Dell, який теж планує обійтися без продажів на російському ринку.

Зрозуміло, що наслідки цих дій проявляться пізніше. Вже зараз можна спостерігати результати поставки серверів у Росію – у другому кварталі їх імпорт упав у 4-5 разів, і це на тлі так званого паралельного імпорту. Загалом поставки серверів у червні в порівнянні з лютим упали на 80%.

Читайте також: Іранські дрони для Росії: реальність чи гра Тегерану на нервах Заходу?

Хоча російські технологічні медіа розповідають про те, що діджитал-ринку Росії нічого не загрожує, просто замість Apple Music користувачі слухають «Яндекс Музыку», ситуація, мабуть, не така позитивна. Адже через те, що іноземні компанії масово призупиняють рекламні активності щодо просування своїх брендів на території Росії, рекламні агенції масово скорочують співробітників. Відомо, що 57% агенцій скоротили частину персоналу, з них 46% залишили лише половину від того числа співробітників, які працювали до війни.

Поява інтерв’ю з Олексієм Арестовичем на стрімінговому сервісі Twitch та його відмова видаляти цей контент призвела до штрафу з боку російського суду. Компанію визнали винною у невидаленні дискредитуючого контенту та призначили штраф у розмірі 3 млн рублів.

Цифрові атаки

Зазвичай в цій рубриці ми розповідаємо про те, які кібератаки відбулися минулого тижня чи в яких брали участь українські ІТ-фахівці. Успіхи української кіберармії згадаємо трохи нижче, а почнемо із звіту Роскомнадзору. Відомство розповіло про кількість скарг від росіян на фейки про війну в Україні та інший «небезпечний» контент. Роскомнадзор із гордістю повідомляє про те, що число скарг з початку війни виросло на чверть і за півріччя воно склало 145 тисяч. Іншими словами, 145 тисяч разів пересічні росіяни скаржились на те, що вони зустріли розповіді про війну в Україні, які розходяться з «генеральною лінією партії», тобто із дозволеним державним наративом про те як російська армія героїчно «звільняє» український народ. З такими громадянами і вороги не потрібні – вони самі із радістю «здадуть» своїх сусідів чи знайомих.

Українська ІТ-армія минулого тижня добре постаралась до Дня незалежності. Загалом їй вдалось вивести з ладу 450 російських веб-ресурсів. Серед них – Центральний банк країни, сайт російської думської партії «Справедливая Россия – патриоты – за правду», пошукову платформу SuperJob, медійні проекти ТАСС, РИА Новости, МК. А найбільш цікавим результатом зламу стало привітання з Днем незалежності України, яке з’явилося на кримських сайтах і по місцевому телебаченню.

Натомість українські ресурси були атаковані з початку війни більше тисячі разів. Принаймні таку статистику наводить урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події CERT-UA. Найчастіше кібератаки проводилися на урядові структури та місцеві органи влади, цікавили зловмисників фінансові установки та сектор безпеки й оборони.