Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Криптовалютні компанії пропонують українцям пільгові карти

29 Квітня 2022, 14:53

Цифрова підтримка

Відразу дві технологічних компанії, що працюють в сфері криптовалют, спростили для українців можливість отримати спеціальні криптовалютні карти. Компанія Binance запустила криптокарту Binance Refugee Card для українців, що виїхали до ряду країн ЄС. Її особливість – розрахунок в торгових точках та миттєва конвертація в євро. Окрім того, власники Binance Refugee Card протягом трьох місяців будуть отримувати по $75 фінансової допомоги.

Фінтех-компанія Wirex дозволила українським біженцям відкривати криптовалютні карти та використовувати додаток Wirex App, тобто платити затовари та послуги у криптовалюті. При цьому сервіс теж буде в режимі реального часу обмінювати криптовалюту на фіатні гроші при приведенні розрахунків.  

Розширив свою програму підтримки українських біженців і сервіс Airbnb. Платформа разом з благодійними організаціями допоможе надати безкоштовне житло 100 тисячам українців завдяки взаємодії з такими організаціями як Global Empowerment Mission, EURORDIS та Planting Peace. Власники житла можуть реєструватися на платформі і через неї пропонувати помешкання біженцям. На даний момент уже більше 33 тис місць для прийому людей зареєстровано на платформі. 

Читайте також: Хто купуватиме російську нафту у разі європейського ембарго?

Цифрова блокада

У світі розширюється цифрова блокада російських продуктів. Так влада Польщі застосувала санкції проти ряду великих технологічних компаній з росії. Обмеження зачепили засновників Wildberries «Лабораторії Касперського» та «1С», а також венчурний фонд «Сколтех» та компанії, що працюють в нафтовому та газовому секторах. Засновникам цих структур заборонено в’їжджати до країни та вести в ній економічну діяльність. 

Цифровій блокаді сприяють й санкції. Саме завдяки їм в інтернет-магазині App Store зникли мобільні додатки «Аэрофлоту» та авіакомпанії Utair. Додатки, які були встановлені раніше, працюють без проблем. Видалення додатків з магазинів мобільних застосунків триває уже не перший тиждень. Раніше були видалені додатки для «Сбербанку» та «Альфа-банку».

Попри потужні обмеження в цифровому просторі від цивілізованого світу, російська влада сама робить багато для того, щоб стати вигнанцем у цифровому світі. До прикладу, минулого тижня генеральна прокуратура заблокувала офіційний сайт гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, продовження серії S.T.A.L.K.E.R. Причина – гра не пройшла цензуру, швидше за все, через розміщене на сайті звернення до користувачів через війну в Україні. 

А найхимернішою новиною цього підрозділу можна вважати штраф для російської «Вікіпедії» у розмірі 5 млн рублів. Штраф було накладено через те, що російська «Вікіпедія» відмовилась видаляти статті про війну в Україні. Можна припустити, що влада країни-загарбника не обмежиться штрафом. Чи підуть росіяни далі й заблокують «Вікіпедію»? Дуже ймовірно. Розуміючи, що Роскомнадзор та влада може піти на такий крок, в березні росіяни активно завантажували повний файл найбільшої вільної енциклопедії. Залишається сподіватись, що справа обмежиться блокуванням, а не арештами та тюремними термінами для редакторів «Вікіпедії» – такий досвід є у влади Білорусі.

Цифрові атаки

Корпорація Microsoft повідомила про те, які кібератаки відбувалися перед початком повноцінного вторгнення в Україну. За даними фахівців компанії, до початку війни було зафіксовано більше 230 атак, організованих шістьма угрупуваннями, пов’язаними з російськими спецслужбами. Перші атаки  були зафіксовані ще за рік до початку війни, 40% з них атакували об’єкти критичної інфраструктури. В корпорації впевнені, що атаки продовжаться і в майбутньому та, можливо, стануть більш активними. 

Продовжуються атаки на електронну пошту українців. протягом минулого тижня фахівці CERT-UA зафіксували розсилки листів, які містили документ під назвою "Aid request COVID-19-04_5_22.xls". Це був небезпечний файл, який при відкритті заражав комп’ютер. 

Іще одна атака з небезпечними вкладеннями мала вигляд листів з темою "Указ Президента України No 576/22 про безпрецедентні заходи безпеки", суть її така сама – відкриття файлу призводило до запуску на комп’ютері небезпечного вірусу.

Читайте також: Чи наважиться Росія заблокувати YouTube?

Корисні сервіси часів війни

Відразу дві комп’ютерні гри на тему війни було створено в останні дні. Це браузерна гра «Все буде Україна», в якій потрібно знищувати техніку окупанта і гра «Смерть ворогам», де геймерам потрібно атакувати ворожу техніку, яка намагається втекти з Чорнобаївки.

Важливе оновлення отримав додаток «Повітряна тривога» від  Ajax Systems. Він тепер містить сповіщення про вуличні бої та загрозу артобстрілу та більш адаптований до людей з порушеннями зору.