Цифрова підтримка
Amazon скасовує комісію для українських підприємців на наступний рік – компанія відмінила реферальну комісію для українських підприємців, тобто повністю скасувала комісію для українських підприємців, які продають свої товари до ЄС та Великобританії.
Цифрова блокада
Блокування з боку Роскомнадзора – це завжди цікаво, адже не вгадаєш, що саме не сподобалося російському цензуру цього разу. Стало відомо, що ця структура пригрозила блокувати медіа, які будуть писати про мобілізацію в Росії не на основі офіційних джерел, тобто «поширювати хибну інформацію». Адже у Росії інформація може бути або офіційна, або хибна.
Наступна історія показує зайвий раз цинізм та лицемірство російської судової системи та правоохоронних органів. Хоча, здавалося, хіба ці структури можуть ще чимось здивувати?
Російська Instagram-блогерка, точніше, її родичі, отримали попередження про те, що вона порушує закон, коли веде свій Instagram. Дівчини просто не було вдома, коли їй принесли заяву від Кунцевської прокуратури. Виявляється, вести Instagram у Росії – це екстремістська діяльність. І коли дівчина закликає підписатись на себе у Instagram чи розміщує там рекламний допис, вона схиляє до екстремізму інших осіб. А у Росії такі дії караються терміном у 6 чи 8 років. Причина такої оцінки діяльності Instagram-блогерки пов’язана з тим, що ще в березні компанія Meta Platform, що володіє Instagram, була названа екстремістською організацією. Але тоді влада сказала, що не чіпатиме росіян, які не покинуть свої блоги. За такою ж логікою екстремістською діяльністю займається Ксенія Собчак, Алла Пугачова чи Марія Захарова та Микола Басков. Цікаво, чи варто чекати їм схожих попереджень?
Цифрові атаки
Учасники групи «ІТ ARMY of Ukraine» зламали сайт групи Вагнера, яка забирає російських в’язнів на війну в Україні та повідомили про отримання персональних даних найманців. В повідомленні групи сказано наступне: «Сайт групи Вагнера, яка збирає російських в’язнів для війни в Україні, зламано IT-Армією! Всі персональні дані найманців у нас! На кожного ката, вбивцю та ґвалтівника чекає сурове покарання. Помста неминуча! Слава Україні! Слава ЗСУ!»
Але це ще не все – український кібер-альянс повідомим про злам тюремного відомства Росії та отримав доступ до листів, які пишуть арештантам. На додачу, українські ІТ-фахівці заволоділи списками і тих, хто сидить у російських тюрмах, і персональними даними їх родичів. Коментуючи цей повідомлення, члени Ukrainian Cyber Alliance порадили російським в’язням не долучатися до війни в Україні.
Цифрові атаки почали зачіпати не лише росіян, але й білорусів. Принаймні на цьому тижні стало відомо, що користувачі LinkedIn з Білорусі не мають можливості скористатися преміум-підпискою на цей сервіс. Причина – санкційні обмеження американської влади, які забороняють компанії LinkedIn продавати свої послуги окремим компаніям і громадянам.
На фоні новин про мобілізацію у Росії відзначається ріст кількості фішингових посилань, які буцім-то пропонують допомогу у підготовці фальшивих документів для уникнення призову. Це означає, що бажаючі «відкосити» від мобілізації ризикують стати жертвами комп’ютерних вірусів. Ну що ж, не все ж українцям страждати від фішингу, пов’язаного з війною.