Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. День Конституції України «відзначили» на російських офіційних сайтах

1 Липня 2022, 18:15

Цифрова підтримка

Міжнародний платіжний сервіс PayPal продовжив період, в який платежі для українців будуть доступні без комісії. Ці пільгові умови діятимуть принаймні до вересня цього року. Завдяки цьому українці зможуть отримувати допомогу від своїх родичів та знайомих, які живуть за кордоном. Окрім того, можливість сплачувати рахунки через систему PayPal важлива для українського бізнесу, який виходить на зарубіжні ринки. 

Цифрові атаки

Минулого тижня в День Конституції України на сайті Росреєстру відображалось вітання з нашим святом. Не лише цей ресурс країни-загабника постраждав від атак – аналогічне вітання відображалось на сайті Ради з розвитку громадянського суспільства та прав людини (СПЧ) при президенті Росії. А сайт Рособоронекспорту просто перестав відкриватись. Українська ІТ-армія непогано привітала українців зі святом. 

Натомість минулого тижня Кіберполіція розповіла про атаку, жертвами якої стали самі українці. Після розсилки фішингових посилань, в яких ішлося, що українці можуть отримати заявку на виплату фінансової допомоги, постраждало більше 5 тисяч людей. Отримувачі повідомлення переходили за посиланням, вказували реквізити своїх банківських карток, після чого зловмисники списували з них гроші. Фахівці Кіберполіції оцінили загальну суму збитків у 100 млн грн. 

Цифрова блокада 

Найбільше новин минулого тижня повязані з цифровою блокадою Росії. Почасти, пов’язаною із санкціями та іншими обмеженнями, почасти, наслідками рішень самих російських чиновників.

Російські компанії втратили ліцензії на обладнання компаній Cisco та IBM, які нещодавно повідомили про остаточний вихід з російського ринку. Це означає, що російські фірми не можуть продовжити ліцензії на техніку, яку придбали раніше. Зазвичай ліцензії продаються на рік, рідше – на довший період. Причому закордонні вендори не продають їх через посередників. Все це означає, що уже найближчим чином частина обладнання та ПЗ від Cisco та IBM в Росії перестане працювати.

Читайте також: Технофронт. YouTube та Zoom допоможуть українцям вчитися в часи війни

Складнощі в доступі до програмного забезпечення почали відчувати й прості росіяни. Значно зросли запити, повязані з пошуком піратського програмного забезпечення виробництва Microsoft. Адже сама софтверна корпорація призупинила офіційні продажі в Росії. 

Росіянам заблокували можливість завантаження додатку WhatsApp з офіційного сайту. І зробила це не компанія Meta, яка визнана в Росії екстремістською організацією, а наш улюблений Роскомнадзор – не лише головний цензор російського інтернету, але й головний вбивця прогресу для Росії. Теоретично можна завантажити месенджер, використовуючи VPN, але наразі невідомо, як довго буде існувати така можливість обійти обмеження регулятора.

В Росії не вистачає комплектуючих для гаджетів. Через це сервіси ремонту вимушені використовувати компоненти з нових пристроїв або тих, що використовувалися. Відремонтувати смартфон чи ноутбук в Росії стає не лише проблемою, через дефіцит зросла й ціна такого ремонту. Але й це ще не все. Найближчим часом очікується зростання термінів такого ремонту, а деякі пристрої, як от виробництва Apple чи Acer офіційно відремонтувати буде неможливо.

Корисні сервіси часів війни

Компанії Uber спільно з Yaskrava створили корисний проект – карту доступності палива, яка уміє шукати паливо на заправках двох мереж WOG і MOTTO. На карті можна обрати вид палива, який потрібен автомобілю та перевірити його доступність – для всіх чи лише для спецтранспорту. 

Читайте також: Цифровий ГУЛАГ. Як Росія будує систему тотального стеження за громадянами

Не так давно «Укрпошта» відкрила магазин на сайті eBay, а цього тижня її представництво зявиться на маркеплейсі Amazon. Завдяки цьому рішенню «Укрпошта» стане першим поштовим сервісом у світі, у якого є магазин на Amazon. В онлайн-магазині «Укрпошти» можна купити всім відомі поштові марки, які викликали справжній ажіотаж в країні, а також брендовані світшот і футболку, бейсболку та магніти. Ціни в магазині на Amazon вищі, ніж в Україні, що й логічно, адже магазин орієнтований на закордонну аудиторію. Поява такої площадки – непоганий спосіб заробити на інтересі світу до України.