Цифрова підтримка
Найголовнішою новиною в цій категорії є приєднання України до зони роумінгу ЄС. Про це заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Це означає, що при подорожах до Європи українці сплачуватимуть за інтернет та мобільний зв’язок за тими ж тарифами, що діють всередині країн.
Цифрова блокада
Новин про вихід компаній з Росії потроху меншає, адже більшість притомних уже покинули той ринок. Ті події нагадують про себе наслідками. До прикладу, минулого тижня російський суд почав процедуру банкрутства російського підрозділу Google. Це стало продовженням процесів, розпочатих ще навесні, коли російська дочірня структура гіганта оголосила себе банкрутом після впровадження величезного «оборотного» штрафу (пов’язаного з доходом, який отримала компанія).
Інша новина – московський суд прийняв до розгляду позов від російських геймерів до компанії Sony через те, що вона пішла з ринку Росії. 28 позивачів вимагають від компанії відновити доступ до магазину ігор PlayStation Store та компенсувати збитки в розмірі 10 млн рублів кожному. В поясненні до запиту щодо суми позову йдеться, що заплативши по 119 тис. рублів за PlayStation 5, геймери розраховували провести вільний час із приставкою, але рішення компанії позбавило їх такої можливості.
Після понад піврічного блокування соцмережі Instagram росіяни заговорили про необхідність доступу до цього проекту. Про це під час виступу в Держдумі заявив один з депутатів. Причому він послався на посилену модерацію контенту в Instagram, у тому числі блокування висловлювань українців. Через це, на його думку, можна розблокувати платформу в Росії.
Читайте також: Технофронт. Розкрито подробиці потужних кібератак проти України, у Росії недоступна легальна музика
Цифрові атаки
Цифрові атаки цього тижня – це історії не про напади на Україну в кіберпросторі, а про те, як українські фахівці успішно атакували ворога на його віртуальній території. За два тижні вересня українська ІТ-армія змогла «покласти» більше 2 тисяч сайтів. Серед найбільш успішних атак останніх тижнів – напади на російські банки, онлайн-сервіси автосалонів, системи електронного документообігу та низку пропагандистських медій. Вишенькою на торті стала атака на сайт ОДКБ – Організації Договору з колективної безпеки, відповідальність за яку взяла на себе українська хакерська спільнота.
11 вересня українські хакери зламали телебачення у Санкт-Петербурзі та запустили на ньому показ відео про тероризм президента Путіна. Ролик демонструвало угрупування, яке себе назвало «Інформаційні війська України».
Злам найбільшого у Європі колеса огляду «Сонце Москви» було проведено без участі українських патріотів, проте будь-яке виведення з ладу інфраструктури Росії ми не можемо не згадати.
Корисні сервіси часів війни
Війна стала для багатьох українських проектів не лише кризою, але й можливістю для створення нових продуктів. Серед них – гра Ukraine War S/tories, яку розробила студія Starni Games. Гра створена у вигляді візуальних новел, а геймерам пропонується врятувати людей українських міст від російського вторгнення.
Іще одна цікава розробка – продукт одеських програмістів «єППО». Це мобільний додаток, який допоможе військовим знаходити та знищувати ракети «Калібр». Людина, яка бачить ракету, що летить на невеликій висоті, може навести на неї камеру і просто натиснути кнопку в додатку на телефоні. Українські військові відразу побачать координати ракети і зможуть навести українське ППО та збити її.