Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Атака на RuTube та блокування росії технологічними компаніями

13 Травня 2022, 15:35

Цифрова блокада

Німецький концерн Siemens повідомив про припинення роботи в Росії та згортання технологічних та операційних активностей в країні. Компанія одночасно пообіцяла допомогти українським біженцям та постраждалим від війни. Ще на початку війни компанія призупинила заключення нових контрактів, щоб оцінити ситуацію на забезпечити безпеку своїх співробітників.

Японія розширила список заборон щодо експорту в Росію технологій та інструментів. Під заборону потрапили квантові комп'ютери, мікроскопи; 3D-принтери; охолоджувальне обладнання та інші пристрої.

Магазин мобільних додатків App Store не приймає оплату через мобільні платежі – інструменти компаній «Мегафон», Yota та Tele2. Цей сервіс з початку війни зменшував можливості оплатити додатки, спочатку компанія відмовилась від карт банків, яких стосуються санкції, потім інших російських банків. Можливостей платити за мобільні додатки у росіян залишається все менше.

Читайте також: Технофронт. «Володимир путін перетворився на диктатора та параноїка» або перша критика влади в росзмі

Росіяни масово скаржаться на блокування з боку сервісу Instagram. Блокування відбуваються миттєво і без пояснення причин. Єдиним аргументом щодо таких рішень є «підозріла активність» користувачів, яка може бути пов’язана з використанням VPN-сервісів та різними IP-адресами, які через це використовують при підключенні до сервісу.

Влада "ЛНР" та "ДНР" блокує доступ до онлайн-сервісів компанії Meta – Instagram та Facebook. Своє рішення адміністрації самопроголошених утворень пояснюють тим, що на цих сайтах зустрічаються заклики до насилля проти російськомовних користувачів. Це рішення ухвалили після того як компанію Meta була визнали екстремістською організацією в Росії.

Криптовалютна біржа Binance заблокувала росіянам можливість користуватись сервісом. Їм недоступні функції виведення грошей в іноземні банки. Цей рішучий крок унеможливить обхід санкцій за допомогою криптовалют.

Цифрові атаки

Найбільш примітною цифровою атакою минулого тижня став злам відеохостингу RuTube. Сервіс перестав працювати ще в понеділок, довгий час на сайті висіла «заглушка» про проведення технічних робіт. Експерти стверджували, що відеохостинг буде неможливо відновити після цієї атаки. За пару днів відповідальність за атаку на сервіс взяло угрупування Anonymous. На жаль, сервіс запрацював, проте невідомо, які наслідки матиме атака на проект у віддаленій перспективі.

Читайте також: Технофронт. Нові онлайн-проекти допоможуть знайти прихисток та більше дізнатися про Україну

Проте не обійшлося без цифрових атак, націлених на українців. в CERT-UA розповіли про розсилку небезпечних листів із темою «Щодо проведення акції помсти у Херсоні!» та вкладеним файлом  «План Херсон.htm», спроба відкрити який призведе до зараження комп’ютеру вірусом.

Іще одна цифрова атака реалізована як підробні ресурси МВС України, про що повідомили фахівці Департаменту кіберполіції. В соцмережах рекламуються сайти, які є фішинговими (підробними) і на яких українцям пропонується ввести свої персональні дані.

Корисні сервіси часів війни

E-commerce-компанія EVO запустила на базі ресурсу «Кабанчик» платформу Pidmoha. Її задача – об’єднання волонтерських ресурсів та взаємний пошук волонтерів та організацій, які можуть надати допомогу. Для запобігання шахрайству адміністратори платформи перевірятимуть її користувачів, у тому числі паспортні дані та інформацію про компанію.