Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Apple бореться з російською відеопропагандою, а Естонія страждає від найбільшої кібератаки

19 Серпня 2022, 15:28

Цифрова підтримка

Цього тижня компанія Apple висунула вимогу до розробників російського відеохостингу Rutube. Від нього вимагалось приховати матеріали російських державних видань в iOS-версії цього сервісу. В якості альтернативи в Apple сказали, що відеосервіс може зробити ці матеріали доступними лише росіянам. Якщо Rutube не відреагує на вимоги Apple, компанія пригрозила видалити додаток із магазину App Store.

В принципі, рішення адміністрації Rutube було очікуваним – відеосервіс заблокував можливість завантажувати свій iOS-додаток за межами Росії. Це означає, що дивитись відеоролики із пропагандистською маячнею зможуть лише росіяни.

Rutube – це російська спроба створити альтернативу найбільшому відеохостингу YouTube. Американський YouTube – один з небагатьох закордонних онлайн-сервісів, які Росія не заблокувала. Воно й зрозуміло, адже саме на YouTube пропагандисти країни-загарбниці поширюють свої маніпуляції не лише на російську, але й на закордонну аудиторію. На YouTube відеоканали російських державних медіа або заблоковані взагалі, або мають спеціальну помітку. Тож Rutube залишалась чи не єдиною альтернативою соловйовим та скабеєвим брехати та маніпулювати. Завдяки Apple тепер число глядачів цих пропагандистських казок значно зменшиться. 

Цифрова блокада

Ми не втомлюємося розповідати про новини цифрової блокади Росії. Новий епізод із серіалу «Світлий шлях у без-цифрове середновіччя» пов’язаний із рішенням компанії Autodesk, найбільшого світового розробника програмного забезпечення для промислового проєктування, піти з російського ринку. Зараз компанія вирішила остаточно закрити офіс в цій країні та звільнити своїх співробітників, хоча призупинила діяльність раніше. 

Ще одна новина цієї рубрики виглядає незвично. Російські депутати – представники партії «Нові люди» – звернулися до Генпрокуратури із проханням розблокувати Instagram, бо ця соцмережа ніби-то дуже важлива для малого бізнесу. Депутати закликають ще раз перевірити, чи дійсно потрібно блокувати цей сервіс в Росії. Мабуть, чисельні спроби імпортозамістити Instagram, тобто створити власну соцмережу з фотографіями, остаточно визнані невдалими. 

Читайте також: Проти фейків та монополізму. Як змінять інтернет нові європейські закони

Дефіцит преміум-наушників у Росії став ще одним проявом цифрової блокади та продовженням проблем з комплектуючими до літаків та ноутбуків.

А найбільше нас порадували результати блокади конкретними цифрами. Минулого тижня вони відобразилися в показниках зменшення постачань смартфонів до Росії. В першому півріччі 2022 року постачання телефонів в цю країну знизились на 38% у порівнянні із першим півріччям 2021 року. А найбільшого скорочення – на 56% – зазнали недорогі телефони ціною до 10 тисяч рублів. 

Цифрові атаки

Цього тижня державне підприємство «НАЕК "Енергоатом» повідомило про найбільшу кібератаку з початку повномасштабної війни Росії проти України. Експерти підприємства впевнені, що атаку було проведено з території РФ. Фахівці звинувачують у нападі так звану «народну кіберармію», яка емулювала атаку із використанням бот-мережі, що налічує більше 7 млн бот-акаунтів.

Постраждала цього тижня від кібератаки не лише Україна, але й Естонія. Напад на цю країну був найпотужніший за всю її історію. Він переважав за потужністю попередні атаки 2007 року, які були спричинені відмовою від радянських пам’ятників у місті Нарва. Цікаво, що цього року причина атак була та сама – у Нарві знову вирішили перенести радянську спадщину за місто. Втім, країна добре вивчила уроки попередніх кібератак і цього разу пересічні громадяни практично не відчули ніяких незручностей, а більшість атакованих ресурсів працювали практично безперебійно. 

Кібератаки стали невід’ємною частиною цієї війни. За словами заступника голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Віктора Жори, з початку війни кількість зафіксованих великих атак на Україну перевищила 1600. Практично щодня українські фахівці реєструють декілька потужніх кібернападів на інфраструктуру нашої країни. 

Натомість українська ІТ-армія не дає передихнути окупантам – за два тижні серпня силами українських фахівців та волонтерів було заблоковано більше 600 ресурсів, серед яких – Пошта та Пенсійний фонд.