Цифрова блокада
Великі технологічні компанії, виробники обладнання та розробники програмного забезпечення полишають російський ринок. Почасти це рішення пов’язане з війною, проте іноді компаніям доводиться ухвалювати рішення через санкції. За останні декілька днів список компаній, які оголосили про припинення роботи на ринку росії, збільшився. Про призупинення роботи повідомила компанія Acer. Натомість, розробник обладнання для телекомунікаційних мереж Ericsson не приховував, що його рішення піти з ринку росії стало прямим наслідком нового пакету санкцій – він передбачає заборону продавати обладнання для мереж зв’язку компаніям, які частково належать державі.
Білоруський ІТ-розробник ЕПАМ 8 квітня повідомив про остаточне припинення роботи на ринку росії, причому в компанії явно пов’язали це рішення з війною. Одночасно з цим було анонсовано програми релокації співробітників російських та українських офісів та фінансову й гуманітарну допомогу працівникам з України.
Стрімінговий музичний сервіс Spotify від 11 квітня перестав працювати для російських користувачів – їм недоступна музика ні через сайт, ні через мобільні додатки. Просто змінити країну в профілі та отримати доступ до музики, тепер теж неможливо. Одночасно з цим російські артисти не зможуть отримувати ліцензійні відрахування від сервісу.
Влада росії посилює цифрову блокаду власного народу. Найбільш дивним протистоянням з непередбачуваними результатами є претензії Роскомнадзора, організації, що регулює інтернет-простір країни, до компанії Google та її відеосервіса YouTube. Наприкінці минулого тижня російський регулятор висловив нові претензії щодо блокування відеосервісом окремих пропагандистських каналів. Роскомнадзор вимагав відмінити всі блокування, назвавши YouTube головним розповсюджувачем фейків про російську армію. І тоді заборонив рекламувати всі сервіси компанії Google та інформувати користувачів про те, що Google порушує російські закони. Проте уже на вихідних YouTube заблокував канал російської держдуми. Російські чиновники висловили обурення таким рішенням, а Марія Захарова з МЗС порадила росіянам переносити свій контент на російські аналоги – йдеться про відеохостинг RuTube. Враховуючи це протистояння, можна припустити, що блокування YouTube – це питання найближчого майбутнього. Проте російська влада буде відкладати це рішення, розуміючи, що і для неї YouTube є однією з найзручніших платформ поширення пропаганди.
Цифрові атаки
Окупант продовжує спроби атакувати Україну не лише на полі бою, але й у кіберпросторі. Чи не щодня минулого тижня організація CERT-UA – урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події – розповідала про атаки на українських користувачів. Більшість з них були реалізовані як фішингова розсилка електронних листів з небезпечним вкладенням, проте була спроба зламів облікових записів Telegram через надсилання фейкового одноразового SMS-коду.
Цифрова підтримка
Криптовалютна біржа Binance готується запустити благодійну криптовалютну картку для всіх українців. Це допоможе їм отримувати фінансову допомогу в криптовалюті.
Сервіс переказу коштів Wise готується спростити його використання українцями за кордоном – компанія працює над тим, щоб дозволити реєстрацію тим українцям, які опинилися в одній з країн ЄС. Це також стане інструментом фінансової підтримки.
Корисні інструменти часів війни
Компанія YouControl створила мобільний додаток TyHto, призначений для миттєвої перевірки осіб на блокпостах чи на вулиці під час комендантської години. Для перевірки додаток використовує паспортні дані та дані реєстрації авто. Додаток дасть відповідь на запитання, чи є продемонстрований паспорт справжнім або чи внесено людину в реєстр терористів чи базу «Миротворець».
Українські та естонські розробники створили онлайн-карту російських військових, причетних до злочинів в Бучі. Карта створювалась як додатковий шар для сервісу Google Maps на основі даних, оприлюднених українськими розвідниками. Проте на даний момент за посиланням, за яким має бути доступна карта, вона не відображається – ймовірно, в компанії Google заблокували її через використання персональних даних для створення.