«Дійсно, нині є перешкода на шляху до завершення переговорів – Україна вимагає більшого, ніж ми можемо зараз пообіцяти. Київ хоче зафіксувати перспективу членства в ЄС. Ми можемо гарантувати це лише країнам, які просунулися значно далі у повазі до наших цінностей. Тому Євросоюз нічого не нав’язує. Ми відповідаємо – якщо Україна хоче рухатися цим шляхом, ви маєте поважати наші цінності, серед яких і верховенство права, і право громадянина на справедливий суд. Якщо Україна хоче бути частиною європейської родини, вона має поважати наші цінності. Ми не робитимемо винятків для України, і ніколи їх не робили для інших країн, які приєднувалися до Євросоюзу», – розповів Тейшейра.
За його словами, позиція Євросоюзу була завжди дуже чіткою – на прохання України їй запропонували Угоду про асоціацію. Це означає як політичну співпрацю, так і доступ до ринку країн ЄС. Для України це шанс реформуватися з нинішньої пост-радянської системи в сучасну демократію західного зразка.
Євродипломат також прокоментував інформацію, що нібито українська влада обіцяла звільнити Тимошенко, але Віктор Янукович каже, що нічого не обіцяв.
«Я не можу сказати, що були обіцянки (випустити Тимошенко – Ред.). Але нам чітко дали це зрозуміти під час декількох зустрічей на високому рівні. Тобто, у нас сформувалися саме такі очікування, що буде знайдене рішення, як вийти із ситуації із судом, під час якого не були дотримані стандарти верховенства права», – пояснив представник ЄС.
За його словами, в ЄС стурбовані тим, що колишній прем’єр-міністр та інші урядовці стали об’єктом вибіркового застосування закону з метою перешкодити їм брати участь у політичному житті країни.
«Ми вважаємо, що Україна має досягти значного прогресу в сприйнятті, як ми їх називаємо, наших засадничих цінностей – поваги до демократії, прав людини, верховенства права. Лише після цього члени Євросоюзу можуть досягти консенсусу в тому, щоб запропонувати Україні членство. Тобто не має жодних підстав використовувати питання перспективи членства як перешкоду для завершення переговорів про асоціацію. По-перше, пропозиція ЄС була такою із самого початку переговорів, і українська сторона завжди це усвідомлювала. Я пригадую заяви президента Януковича під час виборчої кампанії і вже після обрання. І публічні, і сказані особисто лідерам Євросоюзу. Він сказав, що Україна не проситиме від ЄС зробити те, що він не готовий зробити. Мовляв, Україна будуватиме європейське життя і буде очікувати від Європи кроків на зустріч. Це і є розуміння угоди про асоціацію. Ваш президент прекрасно розуміє, що означає угода про асоціацію, і які можливості для України вона відкриває, і що треба зробити, щоб відкрилася перспектива членства в ЄС», – пояснив Тейшейра.
Читайте також: ЄС чекає на прогрес