Танці, двійники і динозаври. Херсонщина за крок до місцевих виборів

Політика
23 Жовтня 2020, 11:51

Серед 27 адміністративно-територіальних одиниць України Херсонська область займає 21 місце за кількістю виборців, при цьому – 7 місце за розміром території.

 

Херсонська область в політичному плані переважно характеризувалась паритетом думок виборців, коли претенденти представляли полярні політичні погляди, хоча і займала місце в так званому «біло-блакитному поясі»:

 

2004 рік, вибори Президента І тур – відсоток розриву між кандидатами в президенти України Віктором Ющенком та Віктором Януковичем найнижчий в Україні, ІІ тур – другий після Кіровоградської області, переголосування ІІ туру – найнижчий.

 

2014 рік, Херсонщина серед «біло-блакитного поясу» дала найвищий відсоток голосів кандидату у Президенти України Петру Порошену (Рис. 1).

 

Рисунок 1. Рівень підтримки кандидата П. Порошенко, 2014 р.

 

Аналіз результатів парламентських виборів 2014 (рис. 2) та 2019 (рис. 3) років свідчить, про те, що результат ПП «Слуга народа» здобуто переважно за рахунок голосів виборців ПП «БПП» та «Народний Фронт», при цьому голоси «регіоналів» практично не зазнали змін.

 

Рисунок 2. Рівень підтримки ПП у Херсонській області під час парламентських виборів 2014 року

 

Рисунок 3. Рівень підтримки ПП у Херсонській області під час парламентських виборів 2019 року

 

Значення області в електоральному плані, з огляду на велику територію та низьку щільність населення, – низьке, як наслідок ключові політичні гравці України не розглядають Херсонщину як пріоритетну під час проведення виборчих кампаній. Електорат області, хоча і входить до умовного «біло-блакитного поясу», але є поміркованим та схильним до плюралізму поглядів. Електорат «біло-голубих» партій має ознаки стабільності.

 

Читайте також: Логіка вибору

 

Майбутні місцеві вибори не стали винятком – Херсонська область малоцікава для відомих соціологічних агентств, так з початку літа 2020 року і до самих виборів тут було проведено по політичним партіям 5 опитувань і 6 – по очільнику обласного центру, і лише одне від національного агентства, яка має певний рівень довіри – Соціологічної групи «Рейтинг» (рис. 4), проведене наприкінці вересня в рамках проекту «Моніторинг місцевих виборів», і те лише відносно кандидатів на посаду Херсонського міського голови. До речі, Херсон – єдине місто серед обласних центрів, по якому «Рейтинг» не дав розкладку щодо політичних вподобань місцевих мешканців.

 

Рисунок 4. Рівень підтримки кандидатів на посаду Херсонського міського голови

Натомість електоральні дослідження щодо підтримки кандидатів в мери та політичних партій Херсона опублікували такі агенції: Дослідницьке агентство «Info Sapiens» (на сайті агентства інформація відсутня), Український інститут моделювання, статистики та соціології (інформація про таку структуру відсутня), ГО «Соціологічний центр «Громадська думка» (афілійована з політичною партією Наш Край»), Соціологічного центру ім. М.Драгоманова, Соціополіс та свіже ТОВ «Українська соціологічна група» – при цьому дані в кожному опитуванні значно різняться. Для прикладу, тільки в опитуванні від ГО «Соціологічний центр «Громадська думка» політична партія «Наш край» отримує 9,5% на виборах у Херсонську міську раду. Зведений аналіз опублікованих рейтингів каже про те, що найбільшу підтримку по області мають партії «Слуга народу», «ОПЗЖ», «Нам тут жити», «ЄС» та ВО «Батьківщина», по місту Херсон: «Слуга народу», «НТЖ», «Блок Володимира Сальдо», «ОПЗЖ», «ЄС» та ВО «Батьківщина».

 

Аналіз явки на місцевих виборах за останні 10 років на Херсонщині говорить про те, що мешканці області втрачають надію на ефективність механізму волевиявлення. Так, на місцевих виборах 2010 року явка по області склала 42,7%, по місту – 34,4%, у 2015 – область 37,4%, місто – 32,7%. Зважаючи на загальну тенденцію щодо поступового зниження явки та на те, що вибори відбудуться в умовах карантину, можна припустити, що явка на місцевих виборах 2020 року на Херсонщині не перевищить 35%, а у по місту Херсон – 30%.

 

Що ж стосується активності партій щодо участі в місцевих виборах по Херсонщині, то до Херсонської обласної ради списки подали 14 партій, серед міських рад найменше партії зацікавленні в представництві у Таврійській міській раді – 10, найбільше у Херсонській міській раді – 21. Така картина і по кандидатам на міського голову: 3 в Таврійську і 17 у Херсоні.

 

Хід кампанії на Херсонщині обумовлювався видовищами, брудними технологіями, фейками та дурницями.

 

Так, один з найрейтинговіших кандидатів на посаду Херсонського міського голови керівник ПП «Нам тут жити» Ігор Колихаєв швидко здолав питання пізнаваності, зайшовши до херсонського виборця через дітлахів, відкривши в червні в одній з рекреаційних зон міста так званий «Парк Юрського періоду» та встановивши там рухливі фігури динозаврів. Протягом місяця-двох динозаври збирали величезні черги з малечі та дорослих. Здобувши популярність, кандидат зіткнувся з чорним PR-ом: проти нього та його політсили було зареєстровано два двійника, але високий відсоток підтримки у опитуваннях дає надію пану Колихаєва, що брудні технології не завадять виходу до ІІ туру виборів міського голови.

 

Читайте також: На цифрових манівцях

 

Наступний кандидат Володимир Сальдо, якому херсонці дорікають наданням дозволу на будівництво на місці місцевої «родзинки» – сходів на центральній пішохідній вулиці міста – торгівельного центру у 2012 році, який у народі прозвали «місцевим одороблом», саме тоді, коли будь-яка помилка може коштувати вистражданих відсотків, вирішив показати себе господарником з характером. Пан Сальдо почав за допомогою бульдозерів зносити занедбаний дореволюційний будинок на іншій центральній вулиці міста – нібито за вимогою громадськості. Цим кандидат розділив думки містян: одні підтримали знесення, інші «приклеїли» йому образ людини, яка знищує старий Херсон. До речі, у напівзнесеного будинку виявився власник. Херсон наразі спостерігає за вирішенням конфлікту та конфузу.

 

Ще один з кандидатів на посаду міського голови у фейсбук зазначив, що тим, хто поставить «лайк» сторінками його політсили, рандомним методом визначать переможця, якому у випадку перемоги кандидата буде надана земельна ділянка та житло у місті. «В нас немає коштів на борди, телеефіри, тощо. Тому змушені вигадувати щось подібне… Комунальне майно ніхто роздавати не збирається, а в пості немає ніде про те, що це “плата” за голос. Тобто, це не підкуп виборців, а репост сторінок. Однак, якщо ж мені доведеться виконати обіцяне, то я, як людина слова, просто продам власне житло, чи подарую переможцю. Міський бюджет точно не постраждає», – зазначив у соцмережах кандидат Віктор Тоцький.

 

У Херсоні під час цієї кампанії де факто відбувалося однойменне шоу «Танцюють всі» серед кандидатів на посаду мського голови. Власними танцями у дворах багатоповерхівок під час агітаційних зустрічей відзначився кандидат від «Нашого краю» Артем Кіяновский, під час проведення агітаційної акції «прибирання центральної вулиці» в пляс з групою підтримки пустився Володимир Сальдо і завершили танцівальний челендж люди в костюмах динозаврів від кандидата Ігоря Колихаєва, які жваво робили «па» під Херсонською міською радою.

 

Окрім Херсона­­­­,  двійники зафіксовані на виборах у місті Бериславі Херсонської області – кандидату, діючому меру Шаповалову Олександру Миколайвичу (суб’єкт висування політична партія «Нам тут жити») буде опонувати Шаповалов Володимир Григор’євич (самовисуванець, керівник ГО «Громадська ініціатива «Нам тут жити»); у м. Гола Пристань – діючому міському голові Бабичу Олександру Володимировичу протистоять два тезки: Бабич Олександр Миколайович та Бабіч Вадим Ігоревич; у м. Каховка – діючому меру Дьяченко Андрію Андрійовичу опонує Дяченко Андрій Сергійович з м. Кривий Ріг; у м. Олешки на посаду міського голови балотуються два Гараненки: Вадим та Артур – один голова РГА, інший – заступник олешківського міського КП.

 

Читайте також: Михайло Забродський: «Військові в політиці — це дуже серйозний потенціал»

 

В судові перипетії потрапляли партії «Слуга народу», ОПЗЖ, «Наш край», «За майбутнє», причини типові – не дотримання гендерної квоти та термінів подання. Але станом на сьогодні всі партійні списки, які оспорювалися, зареєстровані.

 

Традиційно проявів громадянської активності зазнають політичні сили, які на думку певного прошарку населення мають непатріотичні погляди. Так, за тиждень до голосування шестеро людей в масках зайшли в партійний офіс «ОПЗЖ» в м. Берислав, та облили присутніх зеленкою, при цьому інциденті начебто пропав ноутбук з партійною інформацією.

 

Що ж до тієї частини виборчого процесу, яка стосується безпосередньо голосування, то своїм правом подання членів дільничних виборчих комісій скористалися: Слуга народу, Європейська солідарність, ОПЗЖ, Батьківщина, Наш Край, НТЖ, інші або подали малу кількість, або не подали людей до складу ДВК взагалі.