Українське Міністерство оборони повідомляє, що станом на 30 жовтня Росія втратила вже 9137 танків. І хоч експерти припускають, що справжня кількість може відрізнятися від цієї цифри, значна частина з них схильна вважати, що російський танковий арсенал справді скорочується.
За словами аналітика центру International Institute for Strategic Studies Міхаеля Гьєрстада, обсяги запасів або прогнози щодо виробництва завжди пов’язані з високим ступенем невизначеності.
«Незважаючи на збільшення виробництва нових (російських, – Ред.) танків порівняно з виробництвом у мирний час, ймовірно, стане важче постачати достатню кількість цієї техніки, щоб компенсувати поточні темпи виходу з ладу. Особливо з огляду на те, що кількість танків на зберіганні, які не потребують капітального ремонту, зменшується», — цитує аналітика німецьке видання Frankfurter Rundschau.
Як зазначає Гьєрстад, російські бази зберігання танків можуть мати місткість близько 1600 одиниць, і важко стверджувати, чи зберігають ці сховища інші типи техніки або ж стоять порожніми. «Оцінки обсягів виробництва танків частково ґрунтуються на припущеннях, що базуються на цифрах, опублікованих Москвою», — каже він.
Якщо посилатися на дані статистичної платформи Oryx, то вона нарахувала 3600 знищених російських танків. Утім йдеться лише про ті втрати, що були задокументовані фото, тож кількість випадків насправді, ймовірно, є значно більшою.
«У документі наводять довоєнну цифру в 6300 російських танків, яка була визначена на основі супутникових знімків відомих танкових складів без урахування запасів усередині них. Якби цифра близько 1000 машин, втрачених за рік війни, була реальною, то Росія була б змушена швидко закінчити війну, більш інтенсивно виробляти або відновлювати війська, або мобілізувати дружні до неї держави», — пише німецьке медіа.
Росія шукає танкових союзників
Кілька днів тому бійці механізованого батальйону «К2» 54-ї окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи захопили російський експортний танк Т-90С. Як відзначив дослідник бронетехніки Андрій Тарасенко, найбільш помітна відмінність Т-90С від Т-90А – трапецієподібний «індійський» блок динамічного захисту та написи всередині танку англійською.
«Танки Т-90, призначені для експортного ринку, зокрема Індії, схоже, були перенаправлені для використання в Україні. Фактично, Росія повірила Індії на слово. За даними журналу Defense News, у 2019 році ці країни домовилися побудувати кілька сотень танків Т-90С, утім у липні аналітик Бредфорд Томас Дюплессі поставив під сумнів потенціал Москви для постачання Індії обіцяних двигунів і трансмісій для Т-90С», — зазначає Frankfurter Rundschau.
Війна Росії проти України відкриває можливості і для північнокорейської танкової промисловості. «Повернення Т-62 на передову для російської армії підвищує ймовірність того, що на Північну Корею можна буде покластися як на постачальника 115-мм гладкоствольних снарядів. Їх не використовують для жодного іншого російського бронетанкового класу і тому їх, ймовірно, немає на складах у значній кількості після того, як більша частина парку Т-62 була списана на металобрухт», — припускає аналітик A.B. Abrams.
Оскільки, за оцінками, Північна Корея має понад 1200 таких танків, їх експорт може дозволити Росії значно збільшити свій парк Т-62. Саме цій техніці у липні цього року журнал Forbes відводив головну роль у подальшому перебігу війни в Україні. «60-річні Т-62 незабаром стануть основною бронею російської армії», — таким тоді був заголовок видання.
Російський капітал сучасних танків майже розтрачений
«Зважаючи на те, що виробництво нових танків під загрозою через брак фінансів, робочої сили і запчастин, бойові машини 1960-х років неминуче повинні будуть відігравати дедалі важливішу роль в російській армії у середині 2020-х років», — зазначає Frankfurter Rundschau.
Німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung також повідомляє, що Росія, схоже, майже повністю розтратила свій капітал у сучасних танках. На основі супутникових знімків з відкритих джерел зазначають, що парк Т-90 був повністю знищений, з 1400 бойових танків Т-80 у росіян зараз є лише 303 одиниці. А низка Т-62 перебуває у жалюгідному стані — у деяких з них навіть немає башт чи гармат.
Через це серед аналітиків триває обговорення, що має більший економічний сенс: створити новий сучасний танк чи спробувати вдихнути життя в іржаву післявоєнну техніку.
«Щоб було зрозуміло, навіть повністю поржавілий танк можна врятувати — якщо зачистити і відшліфувати корпус, замінити майже всі компоненти, які не є суцільною сталлю», — переконує аналітик Девід Акс.
Однак війна в Україні показала на прикладі різних моделей танків, що більш досконала техніка може подолати значно більші виклики.
«Старі складні танки — Т-72 “Урал” і Т-72А, очевидно, не варті часу і грошей, необхідних для того, щоб повернути їх до робочого стану. Росіяни повинні бути у відчаї, щоб побачити у 46-тонній купі іржі, яка колись була справним Т-72 “Урал”, щось вартісне», — резюмує аналітик.