Ситуація з киснем у лікарнях, плато захворюваності і вакцинація в групах ризику. Що обговорювали у “Свободі слова” на ICTV

Суспільство
9 Листопада 2021, 16:05

Випуск був присвячений темі вакцинації від Covid-19, складної ситуації з госпіталізацією та ковідної амністії.

Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про темпи вакцинації серед освітян

За його словами, невакцинованими залишаються 10% працівників галузі.

–  Пандемія Covid-19 стає наразі, здебільшого, пандемією невакцинованих. Це ми бачимо по тих освітянах, котрі хворіють сьогодні. Якщо брати всі ланки освіти, то у нас 1,16 млн працівників, з них 835 тис. вакциновані хоча б однією дозою, ще 200 тис. – повністю вакциновані, – розповів міністр.

Він додав, що наразі невакцинованими залишаються 120 тис. осіб. Шкарлет зауважив, що серед них «можуть бути ті, в яких є протипоказання» або, можливо, хтось свідомо не вакцинується.

Міністр додав, що жодна школа не закривалася, адже наразі канікули, на яких перебуває 966 шкіл, 7 325 шкіл – на дистанційному навчанні, а ще 5 631 школа працює очно.

З 8 листопада в Україні почали відсторонювати від роботи чиновників та освітян, які відмовляються або ухиляються від щеплення проти корона вірусної хвороби.

До них не достукалися міністри та лікарі – Віктор Досенко про вакцинацію серед груп ризику

Україна ще не досягнула плато шпиталізації хворих на коронавірус. Про це заявив доктор медичних наук і завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця НАНУ Віктор Досенко.

– Ми не маємо прогнозу, у нас немає наукової школи епідеміологів та ми не залучили досі експертів міжнародного класу для оцінки епідеміологічної ситуації в Україні. Мені б хотілося вірити, що це плато, але у нас 8% вакцинованих груп ризику. Про яке зменшення ризиків чи стабілізацію може йти мова? 8% – до цих людей не достукалися, ані міністри, ані сімейні лікарі. Їх жодним чином не вдалося переконати вакцинуватися. Саме вони зараз лежать та вмирають, – сказав він.

Колишній заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк впевнений, щоб говорити ствердно про те, що Україна вийшла на плато захворюваності треба почекати тиждень-два. Він наголосив, що ситуація з захворюваністю наразі складна. Україна займає передові позиції у світі та Європі за кількістю смертей.

Голова МОЗ Віктор Ляшко міркував про логіку перевірок сертифікатів вакцинації

Кожен громадянин є потенційним носієм коронавірусу, тому відбуваються вибіркові перевірки. Про це заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

– Сьогодні не поодинокі випадки, сьогодні в країні – епідемія, пандемія у світі. Ми потенційно вважаємо кожного інфікованим і просимо носити кожного маску, в першу чергу, щоб запобігти поширенню інфекції, а не інфікувати кожного. На вулиці кожен з нас – потенційний носій інфекції, – зазначив міністр.

Міністр додав, що тотально перевірити кожного – неможливо, тому відбуваються вибіркові перевірки.

7 листопада у МОЗ України зазначили, що перевірка сертифікатів вакцинації чи довідки про імунізацію – не є розголошенням медичної таємниці.

Згідно зі статтею 39-1 Основи законодавства України про охорону здоров’я, пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз та відомості, одержані під час його обстеження.

Спираючись на це, медичною таємницею не є документ про вакцинацію, адже він не містить звернення до лікаря чи діагноз.

Також він пояснив, чому невакцинованих медиків не відстороняють від роботи

– Лікарів не вистачає, по-перше. І зараз, коли ми перебуваємо на піку захворюваності в перший етап запустити медичних працівників і відсторонити когось чи медсестру, чи лікаря, від виконання обов’язків? Ми можемо комусь не надати медичну допомогу, – сказав міністр.

Ляшко навів приклади лікарень, де є два анестезіологи, і якщо їх відсторонити, то робота Covid-відділення зупиниться.

– Ми провели аналіз і чітко розуміємо, де зараз ці медичні працівники не вакциновані, не перехворівши. В наступних етапах розширення переліку професій з’являться і медичні працівники, – додав Ляшко.

Міністр охорони здоров’я розповів, що наразі в Україні понад 80% медичних працівників отримали щеплення від коронавірусу. З 8 листопада в Україні відсторонятимуть від роботи представників деяких професій, які не отримали хоча б одного щеплення від коронавірусу. Набув чинності відповідний наказ Міністерства охорони здоров’я.

До переліку професій входять співробітники навчальних закладів, центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, а також місцевих державних адміністрацій та підрозділів. Невакцинованих осіб відсторонятимуть на період, поки вони не отримають щеплення, але зарплату вони не отримуватимуть.

Голова МОЗ також назвав кількість вакцин, які завезли до України

В Україну надійшло майже 31 млн доз вакцини від корона вірусної хвороби. Очільник Міністерства охорони здоров’я розповів, що ще кілька мільйонів доз привезуть цього тижня. Він наголосив, що вакцини вдосталь.

 – Сьогодні в Україну ми завезли уже майже 31 млн доз вакцини. На цих вихідних приїхало 1,4 млн доз Pfizer, 3 млн Moderna. На тижні ми чекаємо ще 1 млн, вівторок-середа, Pfizer і до кінця тижня ще 1,5 млн Pfizer. Тобто вакцини більш ніж вдосталь робити щеплення для того, щоб захиститись.

Ляшко зауважив, що більшість хворих та госпіталізованих – люди, які не вакцинувалися від коронавірусу.

– 95-97% людей у наших шпиталях – це невакциновані люди. І ми бачимо – вперше за останні десять тижнів у нас не зросла кількість госпіталізацій тиждень до тижня…

Станом на понеділок, 8 листопада, в Україні зафіксували 3 088 501 випадків коронавірусної хвороби. За добу виявили 13 068 випадків, зокрема, інфікувалися 790 дітей. За весь період 19 344 335 українців вакцинувалися від коронавірусу. З них першу дозу отримали понад 11,4 млн осіб, а понад 7,9 млн – щепилися двічі.

Глава міністерства заперечив наявність проблеми з киснем в Україні

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко запевнив, що в Україні вистачає кисню для хворих на коронавірусну хворобу. Відповідаючи на запитання про ситуацію з киснем на Миколаївщині, Ляшко підтвердив, що там він є у кожній лікарні, яка приймає хворих на Covid-19.

– За результатами поїздки і звітності, яка була переперевірена на місцях, у Миколаївській області кисень є у кожній лікарні, яка надає хворим допомогу, – пояснив Ляшко.

Щодо ситуації в усій Україні міністр відповів, що кисень був і є.

– Зараз кисень є, і був кисень. Назвіть мені лікарню, у якій кисню не було, – додав міністр.

В Україні виділять 800 млн грн на встановлення кисневих станцій в опорних лікарнях. Відповідний законопроект ухвалила Верховна Рада і вже підписав президент Володимир Зеленський.

Це дасть змогу придбати приблизно 130 станцій і врятувати тисячі пацієнтів. Крім того, уряд виділив 1,6 млрд грн на покращення якості надання стаціонарної допомоги хворим на коронавірусну хворобу.

Співзасновник Українського центру охорони здоров’я розповів про вихід на плато захворюваності

Аналітичні дані вказують на те, що Україна вийшла на плато захворюваності на Covid-19. Однак, щоб говорити про це ствердно, варто почекати тиждень-два. Про це в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV повідомив Павло Ковтонюк – співзасновник Українського центру охорони здоров’я та колишній заступник міністра охорони здоров’я (2016-2019 роки).

– Я би почекав ще кілька тижнів, якщо тенденція до стабілізації статистики триватиме, значить – плато. Але я хочу сказати, що це нічого не змінює з практичної точки зору. Що таке плато? Це означає, що та ситуація, у якій ми зараз, буде тривати ще кілька тижнів.

Ковтонюк наголосив, що ситуація з захворюваністю наразі складна. Україна займає передові позиції у світі та Європі за кількістю смертей.

– Тому ми все одно повинні йти вакцинуватися, вакцинуватися, вакцинуватися. Не думати зараз про плато чи будь-що, а вакцинуватися, – заявив він.

Голова Нацполіції розповів про боротьбу з підробкою Covid-документів

Очільник Національної поліції Ігор Клименко розповів про результати роботи мобільних груп за два тижні. Він доповів, що наразі в Україні працює уже 1,4 тис. мобільних рейдових груп, які перевіряють дотримання карантинних заходів, а також оригінальність сертифікатів про вакцинацію.

Додатково близько 12 тис. працівників поліції поза щоденною роботою займаються контролем за дотриманням карантину.

– Щодо результатів роботи, то навіть за ці два тижні у нас складено близько 4,8 тис. протоколів. Постанов – майже 27 тис. Це стосовно дотримання маскового режиму. І тільки за підробку Covid-документів нами відкрито за ці два тижні 210 кримінальних проваджень.

З 21 жовтня за дотриманням карантину в Україні стежать спеціальні мобільні бригади. Вони перевіряють наявність Covid-сертифікатів, а також дотримання маскового режиму.

Зокрема, вони працюють міжобласному громадському транспорті, а також у громадських місцях у червоних зонах, де заборонено перебувати без сертифіката про вакцинацію чи негативного тесту.

Поліцейські вимагають пред’явити документи вибірково. Вони сканують QR-код за допомогою спеціального програмного забезпечення, встановленого на їхню техніку.


Гостями студії були: міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC), заступник міністра охорони здоров’я (2016-2019 рр.) Павло Ковтонюк, міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології ім. Богомольця НАНУ Віктор Досенко, голова Національної поліції України Ігор Клименко, правозахисниця, ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Матвійчук, лікар-анестезіолог з Києва Володимир Ліходієвський.

На онлайн-включення виходили: головна лікарка Миколаївської обласної інфекційної лікарні Світлана Федорова, волонтерка, ексрадниця голови Харківської обладміністрації Наталія Попова, керівниця волонтерського проекту «Корпорація монстрів», м. Одеса Катерина Ножевнікова, професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Національного медичного університету ім. О. Богомольця Сергій Дубров.  

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.

Автор:
Тиждень