Система “Нафтогаз”

ut.net.ua
25 Січня 2008, 00:00

 

 

 

 

 

 

 

 

Нещодавно Віктор Ющенко розпорядився розглянути на засіданні РНБО кризову ситуацію, що склалася у НАК «Нафтогаз України». Зокрема, Президент наголошує на серйозних фінансових проблемах компанії, відсутності договорів на купівлю газу, економічно необґрунтованих цінах на нього та збитковість тарифів на транзит.

Коли читаєш перелік цих проблем, не вкладається в голові, що йдеться про найбільшу українську компанію, що забезпечує виробництво 12% ВВП України та наповнює 10% бюджету України, і в якій працює близько 1% працездатного населення. Більше того, «Нафтогаз» є монополістом в таких прибуткових напрямах діяльності, як видобуток природного газу та нафти, транспортування вуглеводнів до Європи, освоєння мілководного чорноморського шельфу. Компанія управляє унікальною трубопровідною системою, орієнтованою на транзит, – аналогічних за потужністю систем в Європі немає. Донедавна «Нафтогаз» був найбільшим постачальником газу українським споживачам. Втім, після вимушеної появи на цьому ринку компанії «УкрГазЕнерго», яка контролюється «Газпромом», остання забрала собі найбільш ласий і прибутковий шматок – промисловість.

Як можна, маючи такі колосальні ресурси, опинитися на межі банкрутства? Прикро, але найбільшу проблему «Нафтогазу» створили не «підступи Газпрому», а українська влада, як помаранчева, так і біло-блакитна, яка роками ставила перед компанією дві протилежні вимоги: дотувати економіку дешевими енергоресурсами і водночас давати все більше і більше грошей у бюджет. Саме відсутність єдиної державної стратегії дала змогу різноманітним сумнівним структурам паразитувати на «Нафтогазі». Жодними раціональними міркуваннями не поясниш, чому наполовину неукраїнська «УкрГазЕнерго» заробляє прибутки за рахунок збитків «Газу України» чи «Укртрансгазу». Або чому «Укрнафта» контролюється «Приватівським» менеджментом, який не спішить ділитися з державою дивідендами від видобутку нафти. Зволікати більше не можна: потрібні термінові та серйозні заходи для того, щоб планетну систему «Нафтогаз» не поглинула чорна діра корупції та популізму.[166]

 
СТРУКТУРА КОМПАНІЇ

 «Укргазвидобування»
Повністю належить «Нафтогазу». Найбільший видобувник природного газу в Україні (близько 70%). Експлуатує біля 2500 газових свердловин. Також виробляє газовий конденсат – сировину для виробництва бензину і нафту. В 2007 році видобуток газу становив 14 млрд 725,5 млн м3на 0,1% більше ніж у попередньому році.

  
«Укрнафта»
«Нафтогазу» належить 50%+1. Найбільший виробник нафти в Україні (91%) і другий за величиною виробник газу (17%). Також видобуває газовий конденсат (27%). Експлуатує 2783 свердловин на 98 родовищах. Має розгалужену мережу АЗС – близько 400. У 2007 році «Укрнафта» видобула нафти з газовим конденсатом менше на 0,9% (до 3, 161 млн. т), газу – на 2,8% (до 3,238 млрд м3)
 
 
«Укртрансгаз»
Повністю належить «Нафтогазу». Транспортує природний газ територією України (крім АР Крим) – як транзитний, так і внутрішнім споживачам. У її розпорядженні – 38 тис. км газогонів високого тиску, 73 компресорні станції та 110 компресорних цехів, а також комплекс із 12 підземних газосховищ місткістю понад 30 млрд м3 – найбільший в Європі, за винятком Росії. Пропускна спроможність газотранспортної системи на виході з України – 178,5 млрд м3 щороку.В 2007 році транзит газу до країн Європи зменшився на 1,5% (до 112,1 млрд м3).
 
 
«Укртранснафта»
Повністю належить «Нафтогазу». Транспортує нафту територією України. Загальна довжина нафтогонів – 4,7 тис. км, пропускна спроможність на вході – 114 млн т щороку, на виході – 56. Головні об’єкти: Придніпровський нафтогін, нафтогін «Дружба», нафтогін «Одеса – Броди» та морський термінал «Південний». У 2007 році транзит нафти становив 39 млн 770 тис. т, що на 20% більше ніж в 2006 році.
 
 
«Газ України»
Повністю належить «Нафтогазу». Постачає газ населенню в Україні (газ власного видобутку), а також пiдприємствам теплокомуненергетики та бюджетним органiзацiям (імпортний газ). Обсяги продажу газу промисловості після створення компанії «УкрГазЕнерго» скоротилися майже до нуля, тоді як постачання газу для ТКЕ відбувається за ціною, меншою вартості імпортного газу, і є для компанії збитковим. За оперативними даними, в 2007 році «Газ України» виконав постачання 17,9 млрд м3 газу населенню та 10,5 млрд м3 – підприємствам ТКЕ.
 
 
 
«УкрГазЕнерго»
«Нафтогазу» належить 50%, також він має право призначати голову правління. Компанія була створена в 2006 році в результаті угоди між «Газпромом», «Нафтогазом» та «РосУкрЕнерго». Є монопольним постачальником імпортного природного газу до України. Їй практично повністю належить ринок газу для потреб промисловості. У 2007 році обсяг імпорту газу «УкрГазЕнерго» в Україну становив 55 млрд м3.
 
 
 
 
«Чорноморнафтогаз»
Повністю належить «Нафтогазу». Здійснює видобування нафти й газу на шельфі Чорного та Азовського морів, а також транспортування та зберігання газу на території АР Крим. Частка компанії в загальному обсязі видобутого в Україні газу становила в 2007 році 6,1%, газоконденсату – 6%, нафти – 0,3%. «Чорноморнафтогаз» в 2007 році скоротив видобуток газу на 1,3% (до 1,26 млрд м3), нафти – на 14,8% (до 9,2 тис. т).
 
Дрібні компанії
«Укрспецтрансгаз»транспортує зрiджений газ у спецiальних газових цистернах вiд заводiв-виробникiв до споживачiв в Україні та за кордоном. 
«Укрнафтогазкомплект» постачає обладнання для підприємств «Нафтогазу» та здійснює його сервісне обслуговування. 
«Науканафтогаз» здiйснює наукове забезпечення нафтогазової галузi. 
«ЛIКВО» – воєнiзована аварiйно-рятувальна служба, що здійснює заходи з запобігання та ліквідації аварій у нафтогазовій галузі.
Позначки: