Андрій Лаврик редактор відділу "Розслідування"

Синдром відмови

ut.net.ua
29 Лютого 2008, 00:00

Влада розпочала новий наступ на торгівлю наркотиками. У різних регіонах за останні кілька тижнів проведено низку арештів. Уряд в 10 разів зменшив квоти на виробництво та імпорт синтетичного опіату трамадолу. Втім, успіхи у боротьбі з наркоманією як соціальним явищем і хворобою нині виглядають, м’яко кажучи, більше ніж скромно. І доки існуватиме попит на наркотики, знайдуться готові його задовольнити. [148]

Три чверті «Криворіжсталі»
За 7 років, починаючи з 2000-го, тільки Служба безпеки України вилучила з незаконного обігу 476,46 кг героїну, 75 т макової соломки та 538 кг синтетичних опіатів. За підрахунками експертів СБУ, вилучене еквівалентне 6,7 млн ін’єкційних доз. Однак щорічно в Україні вживається щонайменше в 10 разів більше – понад 60 млн доз. Це свідчить не про неналежний професійний рівень правоохоронців, а про відсутність в країні системної боротьби з наркоманією.
 
Скільки насправді українців вживають наркотики і, відповідно, точну кількість спожитого, не знає ніхто, розповідає начальник Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків Микола Андреєв: «Потрібно визнати, що в Україні жодного разу науково не проводили моніторинг кількості наркозалежних. Тобто, фактично, жодного разу не залучали методиків, які б вивчали наркоманію. Сьогодні з ініціативи нашого департаменту, разом із Моніторинговим центром ЄС, який очолює відомий нарколог Анатолій Вієвський, ми збираємося таки підняти це питання».
 
174 тис. наших співвітчизників мають діагноз «наркоман». Однак, на думку незалежних експертів, кількість людей, залежних від наркотиків, в Україні найближчим часом сягне 1 млн. Це – близько 2% населення країни.
 
Щодня наркозалежний мусить викладати за «ліки» у середньому 50 грн. Згідно з офіційними даними щорічно на згубну пристрасть у нашій країні витрачають понад 3 млрд грн. Відповідно, якщо підрахунки експертів правдиві, то обсяг вітчизняного наркоринку щороку не менший ніж 18 млрд грн. Ця цифра також перевищує 3 річні бюджети Міністерства внутрішніх справ України. Для порівняння: «Криворіжсталь» було продано за 24 млрд грн.
 
Протягом минулого року підрозділи МВС вилучили із незаконного обігу понад 14,5 т наркотиків та 10 кг психотропних речовин. Це незначна частина того, що, попри заслони міліції та СБУ, таки потрапило на чорний ринок. Практика навіть розвинених країн свідчить: повністю знищити наркобізнес не можливо. Активізація зусиль спецслужб у цьому напрямку зумовлює не зменшення кількості наркоспоживачів, а подорожчання «товару». Наприклад, 2005 року, коли МВС посилило боротьбу з наркотрафіком, у Києві «коробок» конопель подорожчав з 30–40 грн до 50–60 грн. Однак запах марихуани з нічних клубів і барів так і не вивітрився. Залежних же від важких наркотиків, опіатів або амфетамінів, подорожчання «дурману» зупинити не може в принципі. Ризик суворого покарання також не достатній стримувальний чинник. У Таїланді, наприклад, навіть криваві розправи над наркобаронами, без суду і слідства, не змогли повністю зупинити торгівлю наркотиками.
 
Практика «дахування»
Є кілька чинників, які заважають правоохоронним органам ефективно боротися із наркотрафіком, стверджує Микола Андреєв. «По-перше, це відсутність моніторингу і систематизованої інформації про те, хто які наркотики вживає, – пояснює він. – По-друге, це відсутність можливості притягати до відповідальності винних із будь-якої суспільної верстви. І, в першу чергу, посадовців, які дають можливість перетікати речовинам з легального обігу в нелегальний. По-третє, недосконалість нашого законодавства, яке повністю неадекватне ситуації».
 
Співрозмовник Тижня вважає, що покарання за наркоторгівлю в Україні не достатньо суворе. «Ні, я не пропоную страчувати чи одразу саджати довічно, – каже Микола Андреєв. – Але законодавство має бути значно жорсткішим. Тобто, якщо міліція спіймала наркодилера та довела його вину, тим більше, якщо це вже не вперше, то він має отримати реальне покарання».
 
Начальник ДБНОН розповів про випадок, коли його підлеглі спіймали у Вінницькій області наркоторгівця, суд засудив його до 5 років позбавлення волі з відтермінуванням виконання вироку. Вже за 3 місяці драг-дилер знову спіймався на гарячому, однак суддя навіть не дозволив взяти його під арешт, посилаючись на… позитивні характеристики затриманого. «І тому населення вважає, що ми всі пов’язані і «дахуємо» один одного, – резюмує Андреєв. – На мій погляд, наші інтереси та інтереси ЗМІ тут співпадають – говорити про тих працівників, які відпускають отаких-от ділків». Битва за врожай
 
Зміна орієнтирів
Ще недавно найпоширенішим важким наркотиком в Україні був кустарний екстракт опію – так звана ширка. 5 років тому вона займала левову частку ринку. За ціни від 15 грн за мілілітр вона дешевша за цигарку з маріхуаною – значно безпечніший наркотик. Простота рецепту екстракту опію і відносна доступність сировини, макової соломки, дає змогу наркоманам готувати «ширку» самотужки.
 
Однак остання статистика свідчить: наркоспоживачі «симпатизують» зараз первітину (відомішому як «вінт») та іншим синтетичним психостимулювальним наркотикам на основі амфетамінів. Якщо орієнтуватися на дані Міністерства внутрішніх справ, на українському чорному ринку за минулий рік «традиційних» наркотиків поменшало щонайменше у двічі, натомість психотропних речовин стало на 80% більше.
 
Попри те, що виготовлення амфетамінів потребує непересічних знань із хімії та спеціальне обладнання, такі поширені препарати з них, як первітин, коштують дешевше за екстракт опію – у середньому 50 грн за 1 г. Зазначимо, що 1 г «вінта» вистачає на 10 доз. Крім того, за кілька годин підпільна лабораторія може синтезувати до 100 г первітину, а це – тисяча ін’єкцій.
 
Поширенню амфетамінів сприяє і те, що більшість із них можна вживати не за допомогою ін’єкцій, а, наприклад, інтранасально – вдихаючи нісом, як кокаїн, або ж ковтаючи. Крім того, інтенсивні інформаційні компанії, спрямовані проти поширення ВІЛ/СНІДу, виробили у молоді рефлекс: голка – це небезпека невиліковної хвороби. Тож амфетаміни викликають ілюзію безпечних наркотиків. Також хибною є думка, що після вживання «фєну» чи «вінта» не буде «ломки». Насправді абсентний синдром після амфетамінів не такий, як після ін’єкцій опіатів. Він просто інший. І є причиною самогубств наркоманів частіше, ніж опіумна «ломка». Люди, які тривалий (понад 2 роки) період вживають амфетаміни, опиняються або у психіатрічній клініці, або в домовині.
 
Прощавай, трамадол!
Тиждень тому Міністерству внутрішніх справ вдалося досягти великої перемоги у боротьбі з наркотиками: Кабінет Міністрів ухвалив постанову про зменшення квот на виробництво та імпорт трамадолу у 10 разів. До сьогодні в Україні виробляли близько 90 млн доз цього сильнодіючого анальгетика, за потреби медицини у 5 млн доз.
Трамадол – синтетичний опіат, використовується для зняття сильного болю, перш за все, у онкохворих. Дуже дешевий наркотик – капсула місткістю 0,05 г на чорному ринку коштує у середньому 10 грн. Він не користується популярністю у залежних від важких наркотиків, однак інколи наркомани вживають його для полегшення «ломки». На останні роки припала так звана трамадолова епідемія: низька ціна та більша, порівняно з канабісом, наркотична дія, зробила його кумиром наркоманів-початківців.
 
«Не секрет, що в Україні існує низка аптек, які тримають всі інші, окрім «коліс», медикаменти тільки для того, щоб полиці не були пустими, – стверджує правозахисник Семен Глузман. – А весь бізнес роблять на продажу саме трамадолу». Він переповів Тижню історію, почуту від працівника СБУ: в одну аптеку надійшла велика партія трамадолу – кілька сотень пігулок. Одразу ж туди спрямували групу захоплення, однак за 15 хвилин, доки оперативники були в дорозі, усі «колеса» розкупили.
 
СЛОВНИЧОК

Синдром відмови (мед.) – також «симптоми відміни», у просторіччі – «ломка» – різке погіршення самопочуття наркозалежного внаслідок добровільної або примусової відмови від вживання наркотиків. Залежно від наркотиків, проявляється нестерпним болем, апатією, різноманітними психозами тощо.