Силові відомства “опікуються” долею 12 функціонерів режиму Януковича

8 Травня 2014, 13:48

Віктор Янукович

Найбільше справ відкрито проти екс-президента Віктора Януковича. Зокрема стосовно нього відкриті кримінальні провадження про перевищення повноважень та за масові вбивства активістів Майдану. Також відкрито провадження за фактом захоплення Януковичем державної влади.

До того ж, розслідується провадження про поширення указу № 90/2014 від 27.02.2014 р., яким Янукович намагався відновити свої повноваження через перенесення низки держустанов до Севастополя.

Генпрокуратура також веде розслідування у кримінальному провадженні щодо колишніх високопосадовців за ч. 3 ст. 258 (терористичний акт, що призвів до загибелі людей) КК України. Зокрема встановлено, що Віктор Янукович, Олександр Якименко (екс-глава СБУ) та Віталій Захарченко (екс-глава МВС) за попередньою змовою створили терористичну організацію,  діяльність якої призвела до масової загибелі людей 20 лютого 2014 на вул. Інститутській в Києві.

Пізніше прокуратура розпочала кримінальне провадження за невизнання Голодомору 1932-1933 років в Україні геноцидом Януковичем. 

Згодом стало відомо, що Янукович та його оточення вивезли до Росії мінімум $32 млрд. Згодом у прокуратурі заявили про ще вищу цифру, а саме – про вивезення з країни понад $100 млрд. 

Тим часом Державна служба фінансового моніторингу підозрює Януковича і його оточення в легалізації 77,2 млрд гривень отриманих злочинним шляхом. За результатами вжитих заходів Держфінмоніторингом на території України виявлено рахунки 67 фізичних осіб (станом на 1 квітня) і заблоковано кошти: на банківських рахунках на суму 261,1 млн гривень, 15 млн доларів, 2,6 млн євро і 0,4 млн рублів, дорогоцінних металів (золота і срібла) загальною вартістю 3 млн гривень , а також акції загальною вартістю 1,1 млрд гривень.

Окрім того, наприкінці квітня стало відомо, що Генпрокуратура дасть правову оцінку діям колишніх військовослужбовців Управління Державної охорони, які разом із Януковичем втекли до Росії. 

Микола Азаров

Проти екс-прем’єр-міністра відкрито не так багато проваджень. Зокрема про одне з них повідомив в.о. генпрокурора України Олег Махніцький: "Відкрито кримінальне провадження, зокрема, один з епізодів – зловживання владою і службовим становищем. Азаров повідомлений про підозру і також оголошений в розшук".

До цього можна додати й те, що прокуратура Відня проводить розслідування стосовно кількох громадян України, в тому числі стосовно Микола Азарова та його сина Олексія, за підозрою у відмиванні грошей.

Віктор Пшонка

 У квітні Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження стосовно свого екс-очільника  Пшонки за фактом зловживання владою або службовим становищем: встановлено, що він, проявляючи умисну бездіяльність в інтересах Януковича та діючи в особистих інтересах, спрямовував роботу органів на незаконну протидію мирним протестам у Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року. 

Слідство також з'ясовує факти умисної неналежної організації Пшонкою розслідування правопорушень щодо мирних мітингувальників на Майдані Незалежності в Києві, що призвело до непритягнення винних осіб до відповідальності.

Проте згодом правоохоронці збільшили кількість справ. Зокрема до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли дані про вчинення Пшонкою кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем), ч. 4 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди посадовою особою) і ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом) Кримінального кодексу України.

Крім того, одне з проваджень стосується отримання Пшонкою за попередньою змовою зі своїм сином – народним депутатом України Артемом Пшонкою – неправомірної вигоди для себе та членів своєї сім'ї за непритягнення осіб до встановленої законом кримінальної відповідальності.

Сергій Арбузов

У квітня Генеральна прокуратура України просила суд забрати у колишнього першого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова незаконно привласнену земельну ділянку під Києвом площею 18 га.

Згодом взялися і за батька Сергія Арбузова. Так прокуратура Київської області вимагала повернути 48 га лісу на території Києво-Святошинського району в користування держави. За інформацією відомства, в 2012 році Київською обласною державною адміністрацією надані в довгострокове тимчасове користування громадянину Геннадію Арбузову (батько екс-прем'єр-міністра Сергія Арбузова) і ще одному жителю Донецької області лісові ділянки площею більше 48 га строком на 49 років.

Згідно з умовами договору, землі, що перебувають у постійному користуванні ДП Київське лісове господарство на території Дмитрівської сільської ради, повинні були використовуватися для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей.

Олександр Клименко

Тим часом Генпрокуратура встановила, що через зловживання владою колишнім міністром доходів і зборів Олександром Клименком держбюджету завдано понад 6 мільярдів гривень збитків. 

"Встановлено, що Клименко, зловживаючи службовим становищем, за попередньою змовою з іншими посадовцями Міндоходів, організував в Одеській, Київській, Донецькій та Харківській областях так звані "програмні" підприємства, метою яких було надання послуг з розмитнення товарів на території України за значно заниженою митною вартістю", – повідомила ГПУ. Принцип роботи злочинної схеми полягав в ухиленні та мінімізації сплати податків та зборів до держбюджету шляхом реального зменшення ваги вантажу з підробкою супровідних документів на вантаж, зміни у супровідних документах на вантаж, класифікації та кодів товарів на більш дешевий, ніж є в реальності.

Микола Присяжнюк

У рамках кримінального розслідування розкрадання бюджетних коштів силовики провели обшуки і ряд слідчих дій в Мінагрополітики України. Зокрема у екс-міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка вилучено $286 тис., 659 тис. грн, кілька наручних годинників високої вартості відомих світових брендів.

У першого заступника Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Вадима Симонова вилучено: $1 млн. 717 тис., 1 млн. 250 тис. грн, 9 тис. грн.

Едуард Ставицький

21 березня Генпрокуратура разом з УБОЗ МВС України провела обшук в помешканнях та офісах Ставицького.

Сам екс-міністр проходить у кримінальному провадженні, відкритому за фактами вчинення особами з числа вищого керівництва держави злочинів за статтями "привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах", а також "легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом".

Під час обшуку в помешканнях та офісах знайшли 42 кг золота і майже $5 млн готівкою, наручні дорогі годинники відомих світових брендів; велику кількість виробів з дорогоцінних металів; коробочки з каменями, схожими на діаманти; безліч документів на нерухомість, частки у компаніях, земельні ділянки; документи на реєстрацію зарубіжних компаній у різних офшорних юрисдикціях; банківські картки, документація на рахунки у низці банків.

Крім того, Ставицький, за даними Генпрокуратури, причетний до так званої схеми Курченка з реалізації скрапленого газу. Також Олег Махніцький зазначив, що попередні збитки оцінюються в 1 мільярд гривень, проте остаточна сума уточнюється, оскільки ведеться слідство.

Віталій Захарченко

25 березня СБУ спільно з міліцією провела обшук в ПАТ «Банк «Ринкові технології», пов'язаній з відмиванням державних коштів колишніми високопосадовцями, серед яких екс-міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

МВС розпочало кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У СБУ зазначають, що у рамках цього кримінального провадження здійснюються слідчі дії та оперативно-розшукові заходи, спрямовані на документування протиправних дій посадових осіб комунального підприємства з обслуговування житлового господарства одного із районів Києва, а також низки інших державних підприємств і установ столичного регіону та комерційних структур і банківських установ, які налагодили схему привласнення бюджетних коштів.

Внаслідок протиправної діяльності правопорушниками привласнено понад 17 мільйонів гривень бюджетних коштів.

Водночас, нагадаємо, Захарченко фігурує у провадженні щодо створення терористичної організації,  діяльність якої призвела до масової загибелі людей 20 лютого 2014 на вул. Інститутській в Києві.

Дмитро Табачник

18 березня Головне управління боротьби з організованою злочинністю відкрило кримінальну справу на екс-керівників Міністерства освіти і науки. Справу за статтею 364 КК відкрито через «зловживання колишніми посадовцями МОН під час державних закупівель, держзамовлень і відчуження нерухомості». Основою для відкриття справи стали результати розслідування про діяльність екс-міністра Дмитра Табачника на посаді міністра освіти і додаткові матеріали, знайдені міліцією.

Новий міністр освіти й науки Сергій Квіт вже отримав перші документи про корупційні дії керівників кількох навчальних закладів України.

Раїса Богатирьова

Генпрокуратура виявила порушення вимог законодавства при закупівлі Міністерством охорони здоров'я автомобілів швидкої допомоги в 2013 році. Як стало відомо, високопосадовці Міндоходів та МОЗ примушували французького автогіганта Peugeot Citroen в Україні брати участь у схемах корупції в держзакупівлях машин "швидкої допомоги".

Також Генпрокуратура викрила факт зловживань екс-заступником міністра охорони здоров’я Романом Богачовим на суму 6,5 млн грн. «Перевіркою встановлено, що у грудні 2012 року заступник міністра охорони здоров’я, діючи в інтересах однієї з вітчизняних комерційних структур, підписав платіжні доручення на придбання забороненої вакцини. Тобто, перерахував 6,5 мільйонів гривень за вказані ліки, завідомо знаючи що їх обіг та реалізацію було зупинено контролюючими органами через обґрунтовані сумніви у їх якості», – заявляють у ГПУ.

Відомості за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження відносно вказаного високопосадовця за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років).

Сергій Курченко

На початку березня МВС встановила схему незаконного ввезення на територію України та реалізації нафтопродуктів групою компаній молодого олігарха Сергія Курченка "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія". Збитки держбюджету оцінюють в 7 млрд гривень. Пізніше ГПУ та МВС розпочали розслідувати фіктивні структури бізнесмена Курченка: йдеться про відмивання щонайменше 31 мільярдів гривень на місяць.

Окрім того, управління фінансових розслідувань Міндоходів виявило причетність службових осіб "Брокбізнесбанку", що належить групі СЄПЕК, до "відмивання" коштів на суму понад 50 мільйонів гривень. 

До слова, у Німеччині також ведеться розслідування за підозрою у відмиванні грошей та ухилянні від сплати податків у зв’язку з активами, придбаними Курченком. Сам Курченко оголосив себе "жертвою режиму".

Євген Бакулін

21 березня міліція провела обшуки в офісі компанії НАК "Нафтогаз Україна". Того ж дня в рамках розслідування корупційних схем у газовій галузі, працівники МВС затримали голову правління НАК "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна. За твердженнями міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, тільки за трьома з розслідуваних слідчим управлінням МВС епізодами дії злочинної групи, сума збитків державі оцінюється приблизно в $4 млрд.

Андрій Клюєв

Екс-главу АП звинувачують у заволодінні майном в особливо великому розмірі. Згідно з повідомленням Генпрокуратури, слідством встановлено, що в березні 2009 року Клюєв (на той час народний депутат України) сприяв отриманню кредиту на суму 150 мільйонів євро від державного банку ПАТ "Укрексімбанк" на користь підприємства "Завод напівпровідників".

Ці кошти призначалися для фінансування проектів з виробництва сонячних батарей, тобто для розвитку бізнесу родини вказаної особи. Також протягом вересня-жовтня 2010 року Державне агентство України з інвестицій та розвитку за особистого сприяння Клюєва (на той час першого віце-прем'єр-міністра України) ухвалило висновок про можливість фінансування "Заводу напівпровідників", який запропонував інвестиційний проект "Створення вертикально-інтегрованої компанії з виробництва фотогальванічної продукції".

Відповідні кошти – 200 мільйонів гривень – були використані не за призначенням, а для сплати ПАТ "Укрексімбанк" нарахованих процентів за раніше одержаним кредитом, повідомили в ГПУ.