"Ми висунемо народного депутата Андрія Іллєнка в якості єдиного кандидата на посаду мера від опозиції. У нього є досвід боротьби з кандидатом від влади на минулих парламентських виборах (Андрій Іллєнко виграв вибори по мажоритарному округу N215 у Києві, де його головним конкурентом була секретар Київради Галина Герега – Ред.)", – повідомив газеті "Коммерсантъ-Украина" народний депутат Андрій Мохник ("Свобода").
Втім, до вибору кандидата в мери Києва у фракції "Батьківщина" мають намір приступити в наступний вівторок.
"5 березня ми з колегами звернемося до Олександра Турчинова і Арсенія Яценюка з проханням визначити кандидата від" Батьківщини "та узгодити його з УДАРом та «Свободою», – заявив народний депутат Олександр Бригинець ("Батьківщина").
"Далі тягнути не можна. Необхідно якомога швидше створити робочу групу і остаточно вирішити, хто буде єдиним кандидатом від опозиції", – підкреслив народний депутат Дмитро Андрієвський ("Батьківщина").
Список бажаючих висунути свою кандидатуру на пост мера досить великий.
"Я не готовий назвати прізвища – ні Петра Порошенка, ні Миколи Томенка, ні Олександри Кужель, ні Анатолія Гриценка, ні Миколи Катеринчука. Це люди, які горять бажанням балотуватися в мери Києва, якщо раптом Віталій Кличко відмовиться від висунення. Кандидат повинен бути єдиним, лідерам трьох фракцій потрібно зібратися і прийняти рішення", – заявив народний депутат Віталій Ярема (" Батьківщина ").
Водночас у партії УДАР заявляють, що Віталій Кличко поки не поспішатиме приймати рішення про участь у виборах. Як відомо, сьогодні закінчується термін, відведений Кличку лідерами фракції "Батьківщина" на ухвалення цього рішення.
"УДАР поки узяв паузу… Не варто поспішати: найближчим часом Віталій Кличко зробить відповідну заяву про свою можливу участь у виборах мера Києва", – запевнив вчора народний депутат Віктор Чумак (УДАР).
"Ми повинні спочатку визначитися з датою виборів, а потім уже говорити про свою участь у них. Нам лестить довіра, надана нашими колегами з опозиції, однак вимогу (про участь лідера УДАРу в кампанії з виборів мера – Ред.) визначитися в будь-які терміни ми вважаємо не зовсім правильною", –зазначив заступник голови фракції УДАР в Київраді Андрій Странніков.
Про намір брати участь у виборах вчора в черговий раз заявив і Олександр Попов. "Я не тільки буду брати участь, я отримаю перемогу на цих виборах", – впевнено заявив журналістам глава КМДА.
Джерела видання, близькі до переговорів про призначення дати виборів, стверджують, що швидше за все вони відбудуться 30 червня.
Як зауважує видання, це перший випадок за всю історію виборів мера Києва, коли жодна з опозиційних партій не бореться за висунення свого кандидата. У 2006 і 2008 роках Віталій Кличко двічі безуспішно просив підтримки в нинішніх партнерів по опозиції, однак обидва рази отримував відмову. Зокрема, в 2008 році під час позачергових виборів мера партія "Батьківщина" відмовилася підтримувати Кличка, що допомогло Леоніду Черновецькому здобути перемогу. Тоді Черновецький набрав 37,72%, Олександр Турчинов ("Батьківщина") – 19,13%, Віталій Кличко – 17,9%.
Відсутність конкуренції можна пояснити тим, що з листопада 2010 року, коли президент Віктор Янукович розділив посади мера і голови Київської міської державної адміністрації (КМДА), пост мера суттєво втратив у повноваженнях. Вперше за 17 років посаду голови КМДА зайняв не обраний на виборах мер Києва, а кандидат, запропонований главою держави, – Олександр Попов. В його руках зосередилася вся фінансова й адміністративна влада, а меру залишилися церемоніальні функції.
Нагадаємо, раніше фракція ПР заявила про ймовірне призначення дострокових виборів мера Києва та Київради навесні 2013 року.
Згодом голова парламенту Володимир Рибак повідомив, що під час другої сесії розглядатиметься питання про вибори мера Києва і вибори до Київради. За його словами, приблизні строки виборів – "перше півріччя – початок другого півріччя".
Член ЦВК Михайло Охендовський в інтерв'ю ЗМІ заявив, що наступні вибори київського міського голови, очевидно, повинні бути позачерговими, оскільки 2012 року повноваження мера Києва припинилися достроково.
Як відомо, 19 липня 2012 року заступник міського голови, секретар Київради Галина Герегазвернулася з клопотанням до Верховної Ради щодо призначення позачергових виборів Київського міського голови. Водночас депутати Київради звернулися до Конституційного Суду з проханням пояснити ситуацію, коли мають відбутися вибори мера.