Як відзначає видання "Комерсант- Україна", тяжба між ВО "Свобода" та КПУ триває з 2009 року. Перша і апеляційна інстанції підтримали позивача, зобов'язавши газету опублікувати спростування слів Симоненка щодо "нацистської суті" партії ВО "Свобода" та її зв'язків з олігархами.
Однак Вищий спецсуд 12 вересня скасував ці рішення, відхиливши позов ВО "Свободи". Свою позицію суд обґрунтував тим, що газета опублікувала оціночні судження, а не констатацію факту.
Представники позивача у вівторок, 9 жовтня, заявили про явну незаконність такого рішення. "Ми взагалі не знали, що є касаційна скарга. Нас не запрошували в суд, нам не надсилали визначення суду про початок провадження", – заявив член "Свободи" Сидір Кізін, який курував проходження позову в судових інстанціях.
"Про засідання суду не знав навіть юрист комуністів. Рішення було ухвалено завдяки тому, що Симоненко "вирішив" це питання", – доповнив його голова прес-служби ВО "Свободи" Юрій Сиротюк.
Юрист газети "Комуніст" Михайло Бабич підтвердив виданню, що не був на засіданні, але пояснив, що не бачить в цьому порушення – відповідно до Цивільного процесуального кодексу, касація розглядається "без повідомлення осіб, які беруть участь у справі".
"Касаційне провадження було відкрито ще в січні, і я впевнений, що "Свободі" направляли копію відповідного визначення суду. Інша справа, що тепер вони це приховують. А повістки на засідання касаційна інстанція не розсилає. Хто хоче, стежить за сайтом суду."Свобода" не стежила? Це їхні проблеми", – заявив Бабич.
Рішення Вищого спеціалізованого суду оскарженню не підлягає, але ВО "Свобода" готується продовжити тяганину в Європейському суді з прав людини. "Тут мало місце явне порушення принципів гласності та змагальності", – пояснив Юрій Сиротюк.
Сидір Кізін вважає неспроможним аргумент суду про допустимість оціночних суджень: "В прес-релізах комуністи заявляють, що ми – фашисти, а в суді змінюють тактику і починають говорити про "оцінки".
"Прецедентне право ЄСПЛ свідчить не на користь "Свободи". Страсбург неодноразово приймав рішення на користь ЗМІ, що наводили жорсткі епітети щодо політиків і партій", – відзначає видання.