Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Свобода безвідповідальності

20 Липня 2021, 13:46

«Ні — санітарній диктатурі!”, “Стоп репресії!”, “Я не QR код», «Зупинити апартеїд!” – з такими плакатами вийшли на демонстрацію опоненти санітарної перепустки, без якої, якщо відповідний закон буде ухвалено, не можна буде потрапити до жодного французького ресторану, кафе, спортзалу чи кінотеатру. Крива захворювань у Франції впевнено повзе вгору, виходячи на гірші за травневі показники. Щоб упередити масове поширення хвороби, уряд вживає заходів до напрацювання колективного імунітету. Згідно з недавнім опитуванням Ipros-Sopra Steria, більшість французів (62%) підтримує запровадження санітарної перепустки для щеплених. 63% з розумінням ставляться до переходу на платні тести на COVID-19 з 15 вересня. Обов'язкову вакцинацію для медпрацівників схвалює 69% опитаних.

 

Читайте також: Антивакцинатори. Паралельна реальність

 

Незгідні натомість радикалізуються, розганяючи колективну істерію. У Перпіньяні вони заблокували доступ до медцентру, заважаючи людям зробити щеплення. В інших містах відбулись спроби захопити депутатські приймальні, що закінчились бійками та втручанням поліції. Соратники Макрона скаржаться на образи та залякування, аж до погрози смертю. Депутатка правлячої партії “Вперед, Республіко!” Патрісія Міраллєс поширила у себе в твіттері скріншот із попередженням: “Дістанеш справжню кулю, якщо проголосуєш неправильно”. Масштаби вуличних протестів в останні дні значно перевищили прогнози поліції. Офіційна заявка обіцяла скромний мітинг на 600-800 осіб на паризькій площі Республіки. Але “жовті жилети”, що долучилися до протестувальників, не звикли попереджати про свої наміри. Загалом за вихідні по країні відбулись 136 протестів, у яких взяли участь понад 114 тис. осіб, під час яких потрощені два центри вакцинації та підпалено кілька автівок. У Парижі поліція застосовувала сльозогінний газ і затримала десяток руйнівників, що дало нагоду протестувальникам з новою силою волати про “диктатуру” та “репресії”.

 

 

Читайте також: Препарація інфодемії

 

 

Загалом, з підтримкою новацій у Національній Асамблеї не мало б виникати проблем: партія Макрона має в нижній палаті комфортну більшість. Гірші перспективи намалювалися з голосуванням в Сенаті, що заплановане на 22 липня. Група сенаторів реєструє численні поправки, а більшість планує звертатися до Конституційного суду, щоб зупинити нововведення. Масову паніку вправно підживлюють соцмережі, котрі, зокрема, розганяють циркуляр нацистської окупаційної влади від липня 1942 року. Цей документ забороняв євреям заходити до ресторанів, бібліотек, музеїв, кінозалів та інших публічних місць. Народ радо перепощує маніпуляцію, не замислюючись про недоречність порівняння. “Антивакси, на відміну від євреїв за часів Голокосту, можуть будь-коли змінити свій статус, – каже Давід, тридцятирічний парижанин, який тяжко перехворів на COVID-19. –  Ніхто вас не пакує в газові камери й не позбавляє життя. Зробіть собі щеплення та ходіть по ресторанах хоч щодня. Або не ходіть, якщо настільки не бажаєте вакцинуватись. Маєте вибір! Але за вибір завжди треба платити, кожен своїм ризиком. Безплатне розбещує та відучає думати.”

 

Менш ніж за рік до президентських виборів Макрон не наважується жорстко санкціонувати тих, хто чинить або заохочує суспільний безлад. Людський страх перед хворобою та невідомим майже безперешкодно експлуатується внутрішніми та зовнішніми політичними гравцями, що прагнуть впливу та влади. Вони успішно підмінили боротьбу за свободу, до якої французи завжди були чутливими, боротьбою за безвідповідальність та егоїзм, котрий не знає кордонів.

 

 

 

Чому культурна, освічена та заможна нація піддається настільки грубим маніпуляціям? “У нашій країні забагато комфорту та замало відповідальності, – каже Мірей, шкільна вчителька історії. – Патерналістська держава надмірно опікає та інфантилізує своїх громадян, вони стають вередливими та капризними, що малі діти. Ситуацію хвацько використовують сили, що прагнуть безладу. Сумно визнавати, та пандемія довела: тест на наявність колективного критичного мислення Франція не проходить.” З-поміж тих, хто енергійно розхитує човна, найбільше помітні французькі крайні праві та “жовті жилети”, котрі знайшли в протестах проти вакцинації нове дихання. Протестний кортеж минулої суботи очолювали Флоріан Філіппо, — колишня права рука Марін Ле Пен, а нині — керівник радикального руху “Партріоти”, – та сувереніст, колишній кандидат у президенти Ніколя Дюпон-Еньян. Жаклін Муро, одна з впізнаваних речниць “жовтих жилетів”, також не прогавила нагоди засудити на камери «соціальну гільйотину”. Прогнозовано, події активно висвітлювали RT, а також –  численні сумнівні сайти з франкомовними сторінками.

 

Читайте також: Інфодемія як супутня хвороба

 

Менш ніж за рік до президентських виборів Макрон не наважується жорстко санкціонувати тих, хто чинить або заохочує суспільний безлад. Людський страх перед хворобою та невідомим майже безперешкодно експлуатується внутрішніми та зовнішніми політичними гравцями, що прагнуть впливу та влади. Вони успішно підмінили боротьбу за свободу, до якої французи завжди були чутливими, боротьбою за безвідповідальність та егоїзм, котрий не знає кордонів. Який відсоток протестувальників не усвідомлює інтелектуального шахрайства, визначити важко, натомість немає сумнівів, що цей прошарок населення буде й надалі регулярно потрапляти під шквал маніпуляцій.