Україна не буде успішною, доки матиме вороже налаштовану Росію біля своїх кордонів, тому Захід повинен запропонувати Путіну взаємовигідну угоду. Про це пише західне видання Financial Times.
«Анексія Росією Криму і вторгнення в Східну Україну відродили анархію в Європі. Така агресія не могла залишитися без відповіді», – пише видання зазначивши, що покарання у вигляді санкцій не вплинуло на поведінку Росії, і можливо, навіть погіршили її.
«З реалістичної точки зору Захід та Україна повинні спробувати домовитися з Росією. Заради стабільності України, Захід повинен використовувати свій вплив для досягнення можливого дипломатичного рішення, а не того, яке видається йому ідеальним. Головним пріоритетом для Заходу є допомога Україні вийти з кризи процвітаючою і безпечною. Це надзвичайно важке завдання. Але це ніколи не вдасться з вороже налаштованою Росією поблизу (і в межах кордонів), яка намагатиметься вихолостити Україну як політичний і економічний суб'єкт», – зазначає Financial Times.
На думку автора статті, російську агресію різко зупинила б військова відповідь Заходу, однак до розв’язання Третьої світової війни ніхто не готовий. Тому варто пошукати дієві дипломатичні шляхи, щоб домовитися з Кремлем – зокрема, використати економічні зв’язки України та Росії.
«До конфлікту чверть українського експорту припадала на Росію. Росія теж має інтерес в відродженні української економіки: її банки й експортери наразі зазнають величезних втрат на одному з найважливіших ринків», – йдеться у статті. Крім того, автор зазначає, що Захід повинен бути готовий до консенсусу з Росією щодо вступу України до НАТО. На його думку, за таких обставин інтеграція України до Альянсу була б помилкою.
«Звичайно, немає ніякої гарантії, що Путін на це погодиться – і пристане на згадані пропозиції. Його справжньою метою може бути фактичний розкол України. Москва порушила підписаний у 1994 році Будапештський меморандум, що гарантує незалежність України, і не дотримується Мінського протоколу», – наголошує автор.
Крім того, у статті посилаються на американського дипломата, одного з ідеологів «Холодної війни» Джорджа Ф. Кеннана, який в 1947 році у своїй працй писав, що стримувати російську експансію потрібно таким чином, щоб вимоги Заходу «не шкодили престижу Росії».
«Враховуючи, що президент Росії наполягає, що російських військ на сході України немає, він може легко вивести їх з країни. Якщо Москва відхилить угоду, то варто було б перечитати і використати інші рецепти Кеннана. Тоді ми повернемося до непрямої протидії і стримування», – сподівається автор.
Схожу думку висловило видання The Foreign Policy. Зокрема, в одній зі статтей йдеться про те, що Україна повинна «виторгувати» мир, замість того, щоб вести тривалу й виснажливу для країни війну.
«Політичне врегулювання буде набагато більш важливим для України в короткостроковій і середньостроковій перспективі, ніж західна підтримка – летальна військова допомога, якої вимагає сенатор США Джон Маккейн, не кажучи вже про шоломи і бронежилети, які привіз (віце-президент США – ред.) Джо Байден. В той час як Асоціація ЄС і України має вирішальне значення для ефективних реформ та майбутнього України, відсутність угоди з Росією можуть легко знівелювати їхнє значення», – пише видання.
Зокрема, The Foreign Policy апелює до тісних економічних зв’язків України та Росії – від енергетичного сектору та експорту товарів до мільйонів заробітчан, які працюють в РФ та надсилають гроші своїм родинам на батьківщину.
«Путін використав конфлікт на Донбасі, щоб закрутити гвинти Києву, і при бажанні може погіршити ситуацію. Таким чином, з однієї тільки економічної точки зору, міцне політичне врегулювання між Москвою і Києвом є необхідним», – зазначають у статті, додавши, що тим часом російські та українські лідери готують громадськість до протистояння, а не компромісу.
На думку видання, в цій ситуації захід повинен забезпечити Україну ефективною дипломатичною стратегією, допомогти Києву побудувати на залишках Мінських домовленостей для ширших і більш дієвих домовленостей з Москвою, щоб розрядити кризу.
«Залучення і допомога старших дипломатів США могло б призвести до більш надійних переговорів, ніж угоди в Мінську. Але досі Вашингтон видається більше зацікавленим в наданні бронежилетів, ніж залученні фахівців…Щоб пережити цю кризу, Україна потребує врегулювання. Іншої альтернативи немає», – резюмує The Foreign Policy.
Разом з тим британське видання The Guardian зазначає, що Захід своїми діями спонукає Путіна «домогтися свого» в Україні. Зокрема, у статті наголошують, що реакція західних лідерів на анексію Криму навряд чи могла б бути гіршою.
«Минув лише рік відтоді, як люди, вимагаючи демократії і процвітання, розпочали протести на Майдані в Києві, що призвело до падіння клептократичною режиму і початку нової холодної війни в Європі», – пише видання, додавши, що реакція західних лідерів на російську агресію (зокрема, те, як приймали Путіна на саміті G20 в Австралії) видається не більше як позерством за відсутності будь-якої дієвої стратегії.
«Мало того, що Путін захопив Крим. Все частіше здається, що він може отримати все, чого хоче, і в інших регіонах України, дестабілізуючи молоду демократію та створюючи кишенькові квазідержави поблизу своїх кордонів. Це одна з кремлівських тактик – яку вже застосували в проросійських сепаратистських Абхазії і Південній Осетії в Грузії, і Придністров'ї в Молдові», – зазначає The Guardian, підкресливши, що звинувачувати в цьому варто не лише Путіна.
«У відповідь західні лідери вдають із себе крутих хлопців, готуючись накласти кілька незначних санкцій на сепаратистів і деяких близьких друзів Путіна. Вони сподіваються, що тиск на російську економіку перешкоджати ме подальшій ескалації, хоча це може зробити Путіна ще більш непередбачуваним. Адже Москва продовжує нарощувати військові витрати ще з моменту, коли Путін – колишній апаратник КГБ з царськими амбіціями – прийшов до влади», – йдеться в статті.
«Москва вимагає гарантій того, що Україна ніколи не вступить до НАТО, але Петро Порошенко, президент України, цього тижня заявив, що в його країні провдуть референдум, коли держава відповідатиме критеріям членства. Такий крок народу варто привітати, так само як і їх бажання вступити в ЄС. Адже причиною цієї кризи стали благородні європейські ідеали: демократичне право народу самостійно визначати своє майбутнє, не дозволяючи деспотизму чи іноземним загарбникам руйнувати свої надії», – резюмує The Guardian.