Світові ЗМІ у третю річницю анексії Криму: Агресія Росії щодо України викликана власними страхами Путіна

22 Березня 2017, 14:28

Уже три роки минуло відтоді, як Росія анексувала український Крим. Ця тема, як і взагалі доля півострова, не зникає зі сторінок світових ЗМІ. Журналіст BBC відправився до Криму, щоб дізнатися про настрій місцевого населення і розповідає про пригоди під час перетину адміністративного кордону. The Independent звертає увагу на те, що Росія запустила безпрецедентні сухопутні, повітряні та морські навчання в анексованому Криму, а The Guardian пише про страхи Путіна перед "кольоровими революціями" і анексію Криму, якою він хоче "зробити Росію великою знову".

Нинішня напруженість у відносинах Заходу з російським керівництвом є багато в чому наслідком ухвалення президентом Путіним рішення направити війська в Україну. І ця військова інтервенція, своєю чергою, була викликана власними страхами Путіна перед зростаючим впливом Заходу в Східній Європі, пише The Guardian у статті під назвою "Як анексія Криму дозволила Путіну заявити, що він зробив Росію великою знову".

Видання зазначає, що Кремль був наляканий перспективою "кольорової революції", особливо після небачених з дев'яностих років масових протестів, що охопили Росію взимку 2011-2012 року. За протестами, що об'єднали на короткий час, здавалося б, непоєднувані сили – комуністів, прозахідних лібералів, націоналістів і незадоволених робітників – пішли репресії.

Однак зусилля Путіна щодо запобігання потенційної "кольорової революції" у країні поширилися ще далі і прийняли форму кампанії, яку можна було б назвати на кшталт Трампа "Зробимо Росію знову великої". Революція 2013 року в Україні стала новим головним болем для Кремля, проте на той час Путін був уже підготовлений: у відповідь на Майдан пішла анексія Криму, яка подавалася державними ЗМІ в дусі відновлення імперської слави та гордості Росії. На цьому істерично-патріотичному "конику" Кремль продовжує їхати далі і пропаганда, на думку видання, робить свою справу: "кольорова революція" у сьогоднішній Росії майже неможливі. Введені відносно Росії західні санкції, економічні проблеми та зростання цін на продукти лише посилили націоналістичну істерію, яку Путін, як і раніше, цинічно використовує для зміцнення власної влади.

Як підкреслює видання, зараз Путін цілком в дусі Сталіна звинувачує в усіх проблемах зовнішніх ворогів укупі з саботажниками і просто некомпетентними співгромадянами усередині країни.

The Independent пише про безпрецедентні наземні, повітряні та військово-морські навчання Росії в Криму, у яких беруть участь тисячі людей. Російські війська відпрацьовуватимуть морські та повітряні десанти,  проводитимуть ракетні стрільби під час наступальних і оборонних операцій.

НАТО, членом якого Україна не є, висловило тривогу щодо того, що не було проінформовано про навчання, назвавши їх незаконними. Прес-секретар Оана Лунгеску сказала The Independent: "Будь-які російські військові навчання в окупованому Криму є незаконними відповідно до міжнародного права, оскільки на них немає згоди українського уряду". У відповідь на нарощування військового потенціалу Росії, НАТО збільшив свою військову присутність у регіоні.

Британське BBC пише про Крим як про "місце, в яке досить важко потрапити". У статті йдеться про те, що анексія півострова у 2014 році була переломним моментом, яка штовхнула Москву та Захід на межу нової холодної війни. Тому автор статті вирів відправитись у Крим, щоб оцінити настрій місцевого населення.

Автор розповідає, що для тих, їде з Росії, існує швидший способів дістатися півострова. Наприклад, сівши на борт літака в Москві, через дві години можна опинитись у столиці Криму Сімферополі. Україна ж попереджає іноземних громадян, що, заїхавши до тимчасово окупованого Криму без дозволу Києва і не перетнувши офіційний український кордон, можна отримати в майбутньому заборонену на в'їзд в Україну. 

Автор вибрав маршрут з України й отримавши відповідний дозвіл перетнув адміністративний кордон у пункті "Каланчак". Поява на іншій стороні, у "Армянську", який росіяни вважають своїм офіційним кордоном, британських журналістів викликала здивування. Молодик у цивільному підійшов до журналіста та попросив пройти за ним. "Я хотів би поговорити", – сказав він. У невеликій кімнаті, сівши за стіл, він перевірив, чи не записує журналіст розмову та почав багато запитувати:

"Яку місію поставив вам редактор? Що ви будете зніматися? Як ви будете зберігати свій матеріал, на комп'ютерах або жорстких дисках? Яку SIM картку ви будете використовувати у Криму? Як кореспондент, буде вам робити нотатки щоночі про те, що ви зняли? Чи можете ви показати мені фотографії на вашому телефоні? Де ви будете проживати? Чому ви не летіли прямо з Москви?".

На самому анексованому півострові автора статті зустрічає гігантські плакати Путіна, який обіцяє розвивати Крим як здравницю, і всі соціальні програми російської армії будуть доступні для Севастополя і Чорноморського флоту.  

Але у День Шевченка група з двадцяти осіб прийшла з квітами, щоб відзначити день народження поета. Російські поліцейські прийшли теж – з камерами. Вони знімають усіх, включно з іноземними журналістами.

"У російському Криму публічні прояви української гордості привертають особливу увагу", – каже автор статті.