Світові ЗМІ про зустріч Путіна та Байдена: наче два досвідчені боксери

Світ
17 Червня 2021, 17:57

The New York Times після двосторонньої зустрічі в Женеві порівняла президентів США та Росії із «досвідченими боксерами». Обидва лідери давали пресконференції після зустрічі нарізно, висловлюючи повагу один до одного, що й спровокувало таку аналогію. «Після тригодинних переговорів обидва лідери з’явилися окремо і висловили професійну повагу один до одного, наче два досвідчені боксери, що описують майстерність один одного», – пише  видання.

Під кінець дня, коли відбувався саміт стало зрозуміло, що обом лідерам не вдалося розв’язати багато давніх розбіжностей, а лише кілька. Як пише The New York Times, деякі з них вони перекинули до робочих груп за участі вищих посадових осіб, які отримають від шести до 12 місяців для звітування по цих питаннях. Окрім того американський та російський лідери опублікували спільну заяву, в якій пообіцяли провести переговори щодо контролю над озброєннями та запевнили у тому, що «ядерну війну не можливо виграти і її засобами ніколи не можна боротися». Ця фраза була присутня також у спільній угоді, яку Рональд Рейган та Михаїл Горбачов підписали у цій самій Женеві 36 років тому.

 

Читайте також: Захід поза грою

 

Але розбіжності між тодішньою зустріччю та нинішньою надто великі, щоб проводити якісь аналогії, окрім власне місця зустрічі. «Рейган, як відомо назвав СРСР «імперією зла», але вони із Горбачовим годинами розмовляли всередині і зовні [вілли Fleur D’Eau, де відбувалася зустріч – Ред.], обідали разом і намагалися пізнати один одного. За кілька годин до зустрічі Байдена з Путіним його помічники дали зрозуміти, що спільного трапезування не буде і що зустрічі будуть офіційними», – пише про ці розбіжності The New York Times. Окрім того, хоч вілла й має вихід до озера, лідери не схотіли нею прогулятися і спробувати пізнати один одного, а сама зустріч завершилася на годину швидше, ніж очікувалося.

 

Девід Герценгорн на сайті Politico.eu пише, що зустріч між американським та російським президентами дає союзникам США надію на покращення зв'язків з Росією. «Для решти світу спектакль з розряду «Назад у Майбутнє» від Джо Байдена та Владіміра Путіна, що відтворює дипломатію часів холодної війни несе в собі промінь надії: принаймні Америка та Росія знову розмовляють, а це дає надію, що обидва президенти спроможні до ділових стосунків», – пише американський журналіст. Він також додає, що європейські партнери Сполучених Штатів сподіваються, що їм принаймні вдасться уникнути того, що президента Європейської Комісії Урсула фон дер Ляйєн назвала «негативною спіраллю» у відносинах із РФ.

 

Журналіст німецької газети Die Welt Даніель Фрідріх Штурм у своїй статті на передовиці видання відзначає символізм поведінки американського лідера під час зустрічі. «Там, де Путін змагається за прерогативу тлумачення саміту розумом, хитрістю та безсовісною напівправдою, Байден бере телевізійною картинкою та символізмом. Не лише тому, що він говорить під сонцем на фоні Женевського озера, розслаблено виглядаючи у білій сорочці, але й тому, що дарує йому символічний подарунок – виготовлені на замовлення сонцезахисні окуляри-авіатори», – пише Штурм. Він пояснює, що ця річ несе в собі два дуже важливі сенси і є свого роду «жестом сили».

 

Читайте також: Байден прийде…

 

По-перше, виробник цих окулярів, компанія Randolph, виготовляє модель HGU-4/P для американських військових пілотів. По-друге, окуляри-авіатори – це свого роду символ або частина стилю Джо Байдена. Теж саме, чим для Дональда Трампа була червона бейсболка. Тож Байден подарував Путіну, на думку журналіста, «байденсько-натівські» окуляри. Так само символізмом на користь Байдена, німецький журналіст вважає те, що американському президентові вдалося підлаштувати протокол так, щоб уникнути відомих запізнень російського президента.

 

Британський тижневик "New Statesman" пише, що зустріч Джо Байдена із Владіміром Путіним була спробою заперечення політичного спадку Дональда Трампа. "Багато в чому мета зустрічі президента США Джо Байдена з російським колегою Владіміром Путіним була такою ж, як і те, що він намагався досягти на зустрічах G7 та НАТО, що відбулися на початку цього тижня: підкреслити, що він не  Дональд Трамп", – зазначає видання. Під час зустрічі Дональда Трампа з Владіміром Путіним у 2018 році в Гельсинкі тодішній американський президент вихваляв свого колегу, попри застереження власних спецслужб.

 

Читайте також:  Die Welt: Польсько-турецька угода про дрони як сигнал США і РФ

 

Натомість зустріч Джо Байдена та Владіміра Путіна була зовсім іншою. Переговори, що фокусувалися на таких темах як стратегічна стабільність, кібербезпека та зміна клімату, як пише британське видання, в обох сторін викликали піднесений настрій. Однак конкретні угоди виявилися доволі обмеженими. В цілому, на думку The New Statesman, "оптика зустрічі" була сприятливою для обох сторін частково тому, що очікування до цієї зустрічі були надто низькими.

 

Журналісти американського каналу CNN Метью Ченс та Люк Маꥳ у своєму матеріалі на сайті каналу пишуть, що Путін отримав саме те, чого хотів від Байдена і бачать у зустрічі російського та американського президентів зовсім інше, а ніж їхній британський колега. «Оптика саміту була скроєна фактично за внутрішньополітичними потребами Путіна. Про зустріч попросили США, що на думку Кремля, підтверджує, що Путін – це лідер тої ж категорії, що й Байден», – пишуть вони. Окрім того, саміт дав російському лідерові можливість призупинити погіршення взаємин між Москвою та Вашингтоном, оскільки в американській столиці зараз неохоче накладатимуть додаткові економічні санкції проти Росії за переслідування інакодумців. «Все це могло б бути корисним під час парламентських виборів, які мають відбутися пізніше цього року», – наголошують оглядачі CNN.