Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Світові ЗМІ про новий етап сертифікації «Північного потоку – 2»: Путін не відступає

Світ
29 Жовтня 2021, 13:09

«Владімір Путін не відступає: він хоче свій Північний потік-2. Він пообіцяв швидкі поставки газу до ЄС по новому газопроводу, щойно Німеччина дасть своє “зелене світло” на них», – пише бельгійське інформаційне агентство Belga 

Як зазначає видання, господар Кремля називає термін: 24 години після згоди Німецького федерального мережевого агентства, що регулює, зокрема, ринки електроенергії, газу та телекомунікацій… Першу нитку газогону вже заповнено, друга може стати до дії в середині грудня. Федеральне мережеве агентство має ухвалити рішення щодо ліцензії на експлуатацію труб до початку січня.  Йдеться про 55 млрд кубометрів природного газу на рік… Деякі члени ЄС звинуватили російського газового гіганта «Газпром» у тому, що він навмисне не постачає достатньо газу та підвищує ціни. Критики «Газпрому» підозрюють, що компанія не реагує на збільшення європейського попиту, щоб нав’язати швидкий запуск «Північного потоку-2»”.

Читайте також: "Північний потік–2": політика чи бізнес-інтерес? 

Французький щоденний економічний часопис Les Échos пише, що «Північний потік-2» буде затверджено не раніше березня 2022 року. За низького резерву газу, що ніколи не коштував настільки дорого, європейці сподіваються поповнити свої запаси за рахунок збільшення видобутку від свого основного постачальника, Росії. Але їхні стосунки з РФ, м’яко кажучи, суперечливі. Президент української енергетичної групи «Нафтогаз» звинуватив Росію в тому, що вона інструменталізує сертифікацію цього нового газопроводу. Цю гіпотезу заперечує Амос Хохштайн, дипломат, відповідальний за реалізацію угоди між Сполученими Штатами та Німеччиною про нагляд за запуском цього трубопроводу після багаторічних вагань та американських санкцій. Він пояснив, виступаючи на віртуальному прес-брифінгу в понеділок, що регуляторам знадобиться час до 8 січня, щоб узгодити договір, а потім ще два місяці, щоб отримати схвалення від Європейської комісії. "До березня наступного року "Північний потік-2" не розглядається", – сказав він… За його словами, не слід тиснути на Європу та Сполучені Штати, щоб вони змінили юридичні процеси й тим та послабили кризу, яку можна виправити іншими механізмами. Інакше енергія використовуватиметься як зброя.” Американський дипломат вважає, що «єдиний постачальник, який може посилити енергетичну безпеку Європи до зими, — це Росія.” Він висловив думку, що РФ “слід нарощувати виробництво і робити це швидко  – через ті трубопроводи, які вже є, щоб не поставити під загрозу життя людей по всій Європі, у випадку, якщо зима буде суворішою, ніж зазвичай, і якщо закінчиться газ. "

Спеціалізований сайт Euroactiv.fr цитує німецького міністра енергетики та економіки Петера Альтмайєра, який вважає, що новий газопровід Північний потік — 2 “не ставить під загрозу безпеку постачання газу ні для Німеччини, ні для ЄС”. Його міністерство щойно завершило аналіз потенційних наслідків сертифікації нового газогону. “Відповідно до німецького закону про енергозбереження, оператори мереж транспортування з країн, що не входять до ЄС, підлягають більш жорстким критеріям сертифікації. Перед винесенням остаточного рішення міністерство проконсультувалося з сусідніми державами. Естонія, Італія, Литва, Латвія, Австрія, Польща, Словаччина, Чехія та Угорщина мали можливість висловити свою думку”, – пише Euroactiv.fr. Повний процес сертифікації має завершитися до 8 грудня. Відповідно, за підрахунками автора тексту, новий газогін може почати працювати вже в січні. “Коли «Газпром», – оператор газопроводу, – фіксує рекордне падіння поставок до Європи, російські чиновники попередили, що додатковий газ буде надходити до регіону, лише в разі введення в експлуатацію «Північного потоку-2», – нагологує Euroactiv.fr.

Читайте також: Північний потік-2. Відкладати до краю

Politico.eu публікує статтю CEO польської енергетичної компанії PGNiG Павла Маєвського, де він переконує, що «Північний потік -2» лише погіршить проблему із газом у Європі. 

«Газпром» використовує рекордно високі ціни на газ, щоб створити оманливе враження, що для початку експлуатації газопроводу «Північний потік-2» необхідні негайні регуляторні поступки, щоб запобігти газовій кризі майбутньої зими. Насправді, для постачання російського газу є достатньо потужностей, і цей новий газопровід не забезпечить додаткових обсягів газу — він лише замінить існуючі маршрути постачання», – пише Маєвський. На його думку, з огляду на цю інформацію, є чіткі вимоги енергетичного законодавства ЄС, які мають бути повністю виконані, коли мова йде про «Північний потік-2».

Маєвський також згадує, що у 2015 році Європейська комісія вже підготувала документ, в якому зазначено порушення «Газпромом» правил конкуренції, які підривають газовий ринок ЄС. Але на практиці, як пише СЕО польської корпорації, узгоджені зобов’язання між Комісією та «Газпромом» не призвели до покращення функціонування ринку.

Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung  пише також, що Москва обіцяє більше газу із «Північним потоком -2». 

«Невдовзі після того, як газопровід «Північний потік-2» ще трохи наблизився до схвалення Федеральним мережевим агентством, президент Росії Владімір Путін знову оголосив про розширення поставок газу», – пише FAZ. Німецьке видання також звертає увагу на той факт, щоу попередні роки «Газпром» вже на цей момент значно краще заповнював свої сховища. «Тому Росію звинувачують у навмисному стримуванні поставок, щоб пришвидшити сертифікацію газопроводу «Північний потік-2», – зазначає FAZ.