Світові ЗМІ про «Кремлівський список»: «беззубий» документ, символічне повідомлення і реакція ринків

Світ
30 Січня 2018, 15:28

30 січня Міністерство фінансів США оприлюднило список осіб, які можуть бути пов’язані з чинною владою в Москві та мають величезні статки. Як вказано у відкритій частині документу, критеріями є: публічно підтверджені статки від $1 млрд. для олігархів та офіційна посада, яка дає змогу впливати на міжнародні відносини – для політичних діячів. Зокрема йдеться про Адміністрацію президента РФ, Кабінет міністрів, провідні виконавчі служби, депутатів Держдуми та членів Сенату, а також керівників державних підприємств. Усього до відкритої частини списку додано 114 політиків та 96 олігархів. Водночас, цей список є виключно інформаційним і поки що не встановлює жодних санкцій, заборон чи обмежень для російських багатіїв.

 

Як зазначає видання Politico, публікація списку відбулася у відповідності до термінів визначених, у Законі щодо протидії ворогам США через санкції (Counter America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA), який було ухвалено минулого року. Згідно із законом Мінфін США має починати встановлювати санкції проти осіб, які ведуть справи з російським оборонним та розвідувальним сектором, для чого відповідно, має бути створений список російських олігархів, що мають близькі стосунки з Путіним. Разом з тим видання цитує прес-секретаря президента РФ Дмітрія Пєскова, який назвав публікацію списку «прямою спробою впливу» на президентські вибори в Росії. Схожу думку щодо втручання у майбутнє голосування поширювали і всі міжнародні ЗМІ Росії, як-от Sputnik, Russia Today і ТАСС.

 

Читайте також: США готові надати підтримку Україні в створенні Служби фінансових розслідувань

 

 Своєю чергою китайське видання Xinhua зазначає, що хоча документ може стати основою для майбутніх санкцій, він не містить нічого нового, про що заявляє Джон Хантсмен, посол США в Росії. Дипломат підкреслив, що чернетки цього документу були доступні вже близько півроку тому.

 

Інше американське аналітичне видання Bloomberg також звертало увагу на відсутність реальних загроз, для осіб зазначених у списку. Видання цитувало колишнього посла США в РФ Макфола, який зазначив, що це лише «багато слів ні про що». З іншого боку на думку Дмітрія Треніна, директора московського Центру Carnegie головним чинником має стати не покарання російських олігархів, а символічне повідомлення, що ті, хто з ними будуть працювати, «будуть мати справи з США».

 

Читайте також: Мінфін США оприлюднив "Кремлівську доповідь" про олігархів Путіна. Імена

 

Видання The Financial Times у свою чергу зосередилося на реакції російських бізнесменів, яких було додано до списку. Наводяться заяви, що росіяни «не бачать для себе ризиків» у зв’язку із публікацією звіту, а засновник компанії Kasperskiy Lab Євгеній Касперскій зазначив, що називати всіх успішних підприємців олігархами некоректно, порівнявши себе з Безосом, Баффетом та Гейтсом. А в іншій статті видання автори наголосили на тому, що США вдалося до публікації списків попри попередження з боку РФ, однак зупинилося цьому і поки що не оголошує нових штрафних заходів, чого власно і боялася російська еліта. На думку Держдепартаменту США існуючих санкцій наразі достатньо для впливу на розвиток ситуації в Україні. Крім того, звернули увага на реакцію ринків на новини з Вашингтону – зазначені в списку компанії зазнали зниження вартості акцій, наприклад, «Норильський Нікель» зменшився на 1 відсоток, а РУСАЛ впав майже на 3%.