Американське видання The Washington Post оприлюднило статтю під заголовком «Всередині захопленої української атомної станції, вибухи та постійний страх». Журналісти The Washington Post зуміли поспілкуватися із кількома працівниками Запорізької АЕС, пʼять із них нещодавно покинули станцію через загрози життю, а один із працівників все ще залишається там і погодився коментувати. «Їхні розповіді дають можливість побачити погіршення безпекової ситуації на станції, що викликало глобальне занепокоєння через можливу ядерну катастрофу. Деякі українські представники влади кажуть, що розпалювання паніки могло бути саме метою Москви в надії, що міжнародний тиск змусить Київ піти на територіальні поступки. Інші кажуть, що вони побоюються, що Росія закладає основу для фальсифікованого нападу, в якому звинувачуватиме українські сили. Для персоналу ж це додаткова небезпека й страх до і без того екстремальних умов роботи, відколи російські війська захопили АЕС шість місяців тому. Відтоді співробітники зникали, смартфони, де є камери, заборонені, а представники російської державної атомної енергетичної компанії «Росатом» були присутні на зборах компанії», – пише The Washington Post.
Дещо раніше видання опублікувало також редакційну статтю під заголовком «На величезній українській АЕС назріває катастрофа». Там журналісти зазначають, що те, що роблять окупанти на ЗАЕС, використовуючи її як щит, по якому Україна не може завдавати ударів, – це «гра з вогнем». «Немає жодного прецеденту, щоб діючий атомний енергетичний обʼєкт з паливом опинився в зоні активних бойових дій, хоча деякі так дослідницькі обʼєкти, як реактор Осірак в Іраку, і незавершені реактори, були військовими цілями в минулому. На українській АЕС передбачено шість радянських реакторів ВВЕР-1000 з водяним охолодженням, що містять уран-235. Станом на 22 липня працювали лише два реактори. Реактори з водою під тиском відрізняються від реакторів на станції у Чорнобилі, де використовувався реактор із графітовим сповільнювачем. Ця станція має міцну систему захисної оболонки, яка оточує реактори. Цього не вистачало в Чорнобилі». Тим не менш небезпеки суттєві. Навіть не зважаючи на те, що Україна вжила заходів по зміцненню станції після трагедії на японській Фукусімі. Видання закликало відвернути катастрофу в Україні.
«Чи може Росія продовжувати ескалацію ситуації?», – ставить риторичне запитання німецьке видання Die Welt. На думку авторів статті, це могло б бути в інтересах Москви, зокрема через страх перед повторенням Чорнобильської катастрофи: «Страх перед повторенням цієї катастрофи може бути використаний Москвою як інструмент тиску на європейців, які, у свою чергу, будуть тиснути на українців, щоб вони пішли на поступки у війні», – зазначає видання.
Читайте також: Die Welt: Дивний атомний комплекс німців
Росія робитиме все, аби ескалація виглядала так, ніби вчинена українцями. Хоча є докази, які вказують на протилежне: «Інтерв'ю The Wall Street Journal із співробітниками АЕС показують, що солдати, дислоковані на місці, були навмисне спокійні перед нападом 5 серпня, ніби вони були поінформовані про атаку заздалегідь», – пише Die Welt. Однак нинішні напади можуть бути лише передсмаком серйозніших пошкоджень, хоча видання знову ж таки ставить запитання, чи в інтересах Росії вони. Адже за умови найвищого рівня ескалації, коли може бути пошкоджено атомний реактор, а отже аварія може поставити під загрозу не лише Україну та Європу, але й Чорне море та густонаселені міста Півдня Росії. «Тому Москва повинна бути дуже обережною щодо масштабів ескалації, якою потрібно керувати», – вважає видання. Незначні інциденти становлять небезпеку лише в радіусі 30 кілометрів від електростанції. «Однак Москва також має усвідомлювати, що будь-яке погіршення ситуації навколо Запорізької АЕС все більше висуне війну з Україною на європейський порядок денний з невизначеними наслідками. Замість того, щоб дозволити європейцям зменшити підтримку України, результат може бути протилежним: ще більше підтримки та ще більше солідарності», – пише Die Welt.
Випуск німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung 16 серпня вийшов зі статтею «Страх перед новою Фукусімою». Видання зазначає, що на окупованій АЕС все менше фахівців, а інженери-втікачі стурбовані тим, що трапиться, якщо електроенергія вимкнуть на тривалий період. Видання публікує репортаж із Запоріжжя, де в екзилі працює мер Енергодара Дмитро Орлов. Він описує журналістові, як російські війська перетвори обʼєкт на військовий склад. Це він знає, завдяки знайомим інженерам, які там все ще знаходяться: «Усі вони описують, як російська армія перетворила величезні турбінні зали електростанції на склади боєприпасів і гаражі для своєї військової техніки. Так, турбінний зал уже набитий складним великогабаритним обладнанням, кожне з яких містить тонни легкозаймистого мастила. Між машинами є лише вузькі проходи для технічного обслуговування та пожежогасіння, а інженери Орлова кажуть, що зараз все забито російськими ящиками. У разі пожежі ніхто не зможе пройти», – пише FAZ. На запитання видання, чи не можна ЗАЕС просто відключити від української мережі, Орлов пояснив, що недавно обговорював це зі своїми інженерами і на їхню думку, це може бути фатальним для безпеки електростанції, адже може статися «нова Фукусіма» – катастрофа як у Японії 11 років тому, коли цілі регіони стануть непридатними для проживання. Утім інженери та міський голова вважають, що все ще, аби така катастрофа таки сталася, має бути збіг багатьох несприятливих факторів.
Ще одне німецьке видання Frankfurter Rundschau повідомляє, що 17 серпня президенти України та Франції мали телефонну розмову, в якій президент Франції Емманюель Макрон висловив «стурбованість» ситуацією. «Присутність і дислокація російських військ на АЕС, а також загальний «контекст війни» становить «загрозу» безпеці ядерних об’єктів України. Тому Макрон вимагає вивести російські війська з АЕС», – пише видання.