Форум АТЕС у Пекіні
Пекін став господарем саміту Організації Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Найголовнішими рішеннями у рамках форуму став анонс Китаєм інвестицій на суму $40 млрд у проект «Шовковий шлях». На думку голови КНР Сі Цзіньпіня проект призведе до «розвитку інфраструктури та транспортних зв’язків» у Азії. Згідно з планами, шлях прокладуть на двох напрямків: через Центральну Азію та Росію до Європи, а також морем через Південно-Східну Азію на Близький Схід та до Африки.
11 листопада Цзіньпінь зробив нову заяву, де закликав країни АТЕС «рухатися до зони вільної торгівлі у Азійсько-Тихоокеанському регіоні».
12 листопада сталася найбільша несподіванка цьогорічного форуму, а саме Китай та Сполучені Штати змогли досягти домовленості, за якою США скоротять викиди вуглецю до атмосфери на 26-28% у порівнянні з 2005 роком вже до 2025 року. У той же час, викиди Китаю досягнуть максимуму до 2030 року, після чого також почнуть скорочуватися. За інформацією у ЗМІ, на дві найбільші економіки світу припадає 44% глобальних викидів CO2.
Читайте також: Хамство на експорт: як Путін підтримує імідж Росії у світі
Перемовини про зупинку насильства у Єрусалимі
Внаслідок спалаху насильства, який вже третій тиждень триває у Єрусалимі, загинули два ізраїльтянина.
Один із загиблих був солдатом Армії оборони Ізраїля.
У четвер 13 листопада у столиці Йорданії Аммані відбулися перемовини за участі держсекретаря США Джона Керрі, прем’єр-міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньяху та короля Йорданії Абдалли ІІ (який є покровителем священних для мусульман місць у Єрусалимі). За підсумками перемовин ізраїльський лідер учергове заявив, що влада не планує змінювати правил відвідування Хрімової гори.
Нагадаємо, спалах насильства у Єрусалимі виник через вимоги єврейської громади молитися на Храмовій горі поблизу мечеті Аль-Акса. Наразі молитися там дозволено лише мусульманам, а прохід поблизу мечеті строго регламентовано.
Висадка зонду на комету Чурюмова-Герасименко
12 листопада модуль «Філе» з космічного апарату «Розетта» зміг успішно закріпитися на кометі 67Р/Чурюмова-Герасименко. Людство уперше в своїй історії змогло втілити проект висадки космічного апарату на значній відстані від землі на об’єкт, який має невеликі розміри. Діаметри ядра комети лише 3х5 км. Одним з головних ризиків було те, що через незначну силу тяжіння на об’єкті «Філе» не зможе закріпитися на об’єкті.
Місія апарату «Розетта» розроблена та фінансована Європейським космічним агентством (ЄКА). Апарат запустили у 2004 році. Він летів до комети протягом 10 років. Наразі «Філе зміг надіслати першу інформацію з комети. Зонд «Розетта» перебуватиме на орбіті Чурюмова-Герасименко до кінця 2015 року. «Філе», за планами, працюватиме кілька років.
Комета Чурюмова-Герасименко знята з апарату "Розетта"
Комету відкрив у 1969 році український астроном та дитячий письменник Клим Чурюмов, під час вивчення фотопластинок іншої комети, знятих його аспіранткою Світланою Герасименко в Алма-Атинській обсерваторії. Чурюмов досі проживає у Києві та очолює столичний планетарій.
ФІФА заперечила корупцію під час визначення господарів ЧС-2018 та 2022
ФІФА опублікувала звіт про розслідування за фактами викладеними у матеріалі Майкла Гарсії, який підготував його у 2012 році в якості спеціаліста, найнятого комітетом з етики ФІФА. У звіті повністю заперечено будь-які факти корупції під час визначення Катара господарем ЧС-2018 року. Звіт підготував німецький суддя Ганс-Йоахім Еккерт. Водночас, Гарсія, який сам є колишнім прокурором у США, заявив, що оскаржуватиме звіт Еккерта. Тому справу ще не закрито.
Нагадаємо, у матеріалах Гарсії, йдеться про корупцію, до якої залучені, окрім керівництва світового футболу, представники урядів різних країн та політики.
Читайте також: Украдена гра: Дейвід Єллоп про комерціалізацію та корупцію у світовому футболі