Напруга у Балтиці
У Швеції тривають пошуки невідомого об’єкта у територіальних водах країни.
19 жовтня Збройні сили Швеції підтвердили раніше розповсюджену ЗМІ інформацію про присутність «іноземної підводної активності» у територіальних водах країни. Також повідомили, що операцію з пошуку об’єкта почали 17 жовтня. До району Стокгольмського архіпелагу підвели військові кораблі та авіацію. Також повідомлялои про присутність нідерландського флоту.
У Міноборони РФ кілька разів спростували інформацію, що у територіальних водах Швеції перебуває російська субмарина. За інформацією у ЗМІ, пошукову операцію почали, коли до Калінінграда з району Стокгольмського архіпелагу надіслали сигнал про лихо.
21 жовтня Швеція закрила повітряний та морський простір для цивільного транспорту в районі пошуків (30 тис. невеликих островів архіпелагу).
22 жовтня з’явилися повідомлення про появу другого підводного об’єкта у районі пошуків. Про це повідомили з посилання на представника шведських Збройних сил.
23 жовтня, стало відомо, що Швеція відвела частину кораблів з району пошуків, але це означає не згортання пошукової операції, а її «нову фазу».
Між тим, протягом тижня військова напруга між Європою та РФ посилилася не тільки на воді, але й в повітрі.
20 та 22 жовтня літаки НАТО F-16 двічі піднімалися в повітря, оскільки російські літаки розвідники Іл-20 перетинали повітряний простір Латвії, Литви та Естонії.
У російському Міноборони знову заперечили таку інформацію та заявили, що Іл.-20 літали над нейтральними водами Балтійського моря.
Битва за Кобані
Запеклі бої між джихадистами з «Ісламської держави» («ІД») та курдськими угрупованнями пешмерга тривають на півночі Сирії у місті Кобані.
Сили коаліції на чолі з США наносять авіаудари по місту, щоб підтримати курдські сили.
18 жовтня повідомили, що тільки за три дні сили коаліції завдали близько 20 авіаударів по місту.
Водночас, за повідомленням журналістів, станом на 19 жовтня бойовики ІД далі тримали місто в облозі з заходу, сходу та півдня. За інформацією ООН, у місті залишилося менше 700 осіб.
На півночі за містом починається територія Туреччини, однак ця країна відмовляється надавати підтримку курдам.
За словами президента Реджепа Ердогана, Туреччина вважає сирійську курдську партію «Демократичний союз» терористичною організацією, так само як і заборонену Робітничу партію Курдистану, яка бореться за незалежність населених курдами районів Туреччини.
«Було б неправильно для Сполучених Штатів, з якими ми – друзі та союзники у НАТО, говорити відверто і очікувати, що ми скажемо «так» постачанню зброї терористичній організації. Ми не можемо сказати цьому «так», – наголосив Ердоган.
20 жовтня міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу повідомив про часткову зміну позиції країни та готовність сприяти переходу загонів курдів до Іраку для боротьби з «ІД». Однак перетнути кордон у районі Кобані курди досі не можуть, оскільки там вишикувалися Збройні сили Туреччини.
Інциденти в Ізраїлі
22 жовтня двох ізраїльських солдат поранили під час обстрілу їхньої машини на кордоні з боку Єгипту. Військових доставили до шпиталю, а відповідальність за напад на себе ніхто не взяв.
23 жовтня, палестинець на автомобілі врізався у трамвайну зупинку в Єрусалимі, внаслідок чого загинула тримісячна дівчинка, а ще вісім осіб отримали поранення.
За інформацією поліції, 21-річний водій Абд аль-Рахман Шалуді зі Східного Єрусалима є членом угруповання Хамас, а напад є зумисним.
Прем’єр-міністр Ізраїля Біньямін Нетаньяху наказав посилити заходи безпеки в Єрусалимі.
Нагадаємо, з 26 серпня діє безстрокове перемир’я між Ізраїлем та бойовиками у Секторі Газа.
Боротьба з Еболою
22 жовтня у Женеві зібралася зустріч фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) для обговорення заходів боротьби з розповсюдженням вірусу Ебола.
Під час чергової зустрічі спеціалісти ВООЗ обговорили питання впровадження обмежень на кордонах країн та впровадження жорсткіших правил міжнародних подорожей для боротьби з розповсюдженням вірусу. Про конкретні рішення досі не повідомили, проте окремі країни, зокрема США, де пасажирам з найбільш постраждалих країн – Гвінеї, Ліберії та Сьєра-Леоне, дозволили прибувати лише до п’яти аеропортів країни.
За інформацією ВООЗ, кількість загиблих від вірусу становила в той день 4,877 тис., що на 322 більше, ніж під час оприлюднення попереднього звіту 17 жовтня.
20 жовтня у ВООЗ повідомили, що лихоманку Ебола перемогли у Нігерії, адже минуло 42 дні від останнього зафіксованого випадку зараження. У Нігерії на Еболу захворіло 20 осіб, з яких вісім померло.
Стрілянина у Канаді
22 жовтня невідомий відкрив стрілянину у центрі Отави.
Спершу він атакував Меморіал загиблим канадським військовим у часи Першої світової війни. Внаслідок поранення у груди загинув солдат почесного караулу, капрал Натан Кирило.
Нападник зміг переміститися та увійти до приміщення парламенту Канади, де повторив стрілянину, але був убитий працівниками поліції.
Прем’єр-міністр Канади у зверненні до громадян заявив після нападу заявив, що «Канаду ніколи не залякають терористичні атаки».
Пізніше виявилося, що нападником є 32-річний Майкл Зехаф-Бібу, який раніше мав проблеми з законом. За інформацією з судових архівів, він на початку 2000-х років провів кілька днів у в’язниці за невеликі правопорушення, зокрема шахрайство з кредитними картками та зберігання наркотиків. За інформацією у ЗМІ, у Зехаф-Бібу раніше вилучили паспорт, щоб запобігти подорожам за кордоню.
23 жовтня парламент Канади продовжив роботу, а в Отаві запровадили посилені заходи безпеки.
Окрім того
У ніч на 21 жовтня в російському аеропорту «Внуково-3» загинув гендиректор французької нафтової компанії Total Крістоф де Маржері. Російські правоохоронні органи заарештували водія снігоприбиральної мащини. За версією слідства, у нетверезому стані він виїхав на злітну смугу, що спричинило аварію.
22 жовтня Європарламент остаточно затвердив новий склад Єврокомісії, який почне працювати 1 листопада.