У вівторок, 8 травня, президент США Дональд Трамп оголосив про вихід США із ядерної угоди з Іраном. «Ми будемо запроваджувати найвищий рівень економічних санкцій», – додав американський президент
Серед європейських лідерів одним із найперших на таке рішення Трампа відреагував президент Франції Емманюель Макрон. Його нещодавній візит до США був присвячений зокрема намаганню переконати американського президента залишитися в угоді «Спільний всеосяжний план дій» (Joint Comprehensive Plan of Action), яку було підписано у липні 2015 року у Відні між Іраном, п’ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН (США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією), а також Німеччиною та ЄС щодо іранської ядерної програми.
У вівторок, напередодні оголошення Трампом свого рішення, Макрон мав із ним телефонну розмову, яку джерела вже тоді назвали такою, що «дуже, дуже розчарувала». У спільній заяві трьох європейських лідерів – канцлерки Німеччини Анґели Меркель, президента Франції Емманюеля Макрона та прем’єр-міністра Великої Британії Терези Мей, опублікованому пізно ввечері у вівторок, зокрема йдеться, що вони «залишатимуться відданими тому, що угода буде дотримана» і що вона, як і раніше, «забезпечуватиме постійні економічні вигоди іранському народу».
Читайте також: Меркель vs Трамп: кінець повоєнного ладу?
У середу, 9 травня, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан в коментарі французькій радіо станції RTL розкритикував адміністрацію американського президента за «ізоляціоністську, протекціоністську та однобічну логіку», а також додав, що навіть після виходу США з угоди, вона «не мертва», а президент Франції сьогодні матиме розмову із президентом Ірану Хасаном Роухані.
Європейським компаніям, зокрема французьким, є що втрачати у зв’язку з поновленням санкцій. Намір США знову накласти санкції на Іран може поширитися і на європейські компанії, які за ці майже три роки вже встигли розгорнути там свою роботу. Як пише американська The Washington Post, у грудні 2016-го року французька авіакомпанія The Airbus Group виграла контракт на поставку іранському національному авіаперевізнику Iran Air 100 літаків на суму близько 19 мільярдів доларів. Як пише видання, мабуть чи не найбільшу вигоду від зняття санкцій з Ірану отримав французький нафтовий гігант Total, який підписав угоду на 2 млрд доларів на розробку родовища Південний Парс на кордоні між Іраном та Катаром.
Про те, що і Німеччина збирається попри американське рішення дотримуватися угоди з Іраном в середу заявила канцлерка Анґела Меркель. «Ми будемо дотримуватися цієї угоди і зробимо все можливе, щоб забезпечити виконання Іраном своїх зобов'язань», заявила вона у середу в Берліні.
Читайте також: Трамп і Єрусалим: світ опирається, електорат підтримує
В США політики та журналісти називають рішення американського президента «помилкою». Один із ключових представників демократичної партії Адам Шіф назвав таке рішення Дональда Трампа помилкою «історичної ваги».
Офіційний Кремль також розкритикував вихід США із угоди з Іраном. Про це, зокрема, йдеться в заяві російського МЗС. Там занепокоєні, що США знову діють у своїх «вузькокорисних цілях» та попри думку більшості країн.
Деякі міжнародні журналісти та оглядачі також відзначають, що рішення Трампа про вихід з угоди також на руку Владіміру Путіну. Про це, зокрема, у своїй колонці для Huffington Post пише її міжнародний оглядач Акбар Шагід Агмед. «Рішення Трампа скоріш за все призведе до прогресу у двох головних цілях російського президента Владіміра Путіна: роз’єднання союзу демократичних сил на чолі зі США, який зараз домінує у глобальних справах та зміцнення російської альтернативної мережі, до якої входять Іран та його партнери на Близькому Сході», – вважає оглядач.
Тим часом сам Хасан Роухані заявив, як повідомляє The Associated Press, що дав наказ міністру закордонних справ почати переговори з іншими країнами, щоб врятувати угоду. Він додав, що якщо ці переговори проваляться, то Іран знову почне збагачувати уран «набагато більше ніж до цього» вже найближчим часом. Він також наголосив, що Іран буде дотримуватися своїх зобов'язань, поки він буде консультуватися з іншими підписантами угоди.
Утім, рішення Трампа додало сил іранським консерваторам. У середу, як повідомляє інформаційне агенство Mehr News Agency, іранські депутати спалили в парламенті американський прапор, а парламент країни збирається голосувати за проект угоди про «пропорційну та рівноцінну відповідь» США за вихід з угоди. Консервативний спікер парламенту Ірану Алі Ларіджані у телеінтерв’ю, як пише Gazeta Wyborcza, заявив, що Трампові бракує «інтелектуального потенціалу».
Читайте також: Штучний інтелект в очікуванні нового лідера
Є й міжнародні партнери США, які всіляко вітали таке рішення американського президента. Це зокрема прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, який раніше називав Іран «екзистенційною загрозою» для своєї країни. Він похвалив Трампа за таке "сміливе рішення".
"Ізраїль виступав проти ядерної угоди з самого початку, оскільки, на нашу думку, замість того, щоб блокувати шлях Ірану до бомби, ця угода прокладає шлях Ірану до цілого арсеналу ядерних бомб і вже за кілька років", – повідомив Нетаньяху в ефірі одного з ізраїльських каналів.
Оглядачка англомовного ізраїльського порталу Haaretz Ноа Ландау пише, що серед тих, хто програв після виходу США із іранської угоди, є не лише Іран, прихильники угоди у США та Європі, але й ізраїльська опозиція.
«На нинішній політичній арені важко знайти лідера, який міг би бути зробити переконливою альтернативою позиції Нетаньяху з цього питання», пише Ландау. Рішення Дональда Трампа вона також вважає визначальним для Нетаньяху. Кампанія протидії цьому рішенню довела до піку конфронтацію між Ізраїлем та попередньою американською адміністрацією. «І тоді, протягом одного бурхливого тижня, наступний президент оголосив про скасування угоди, а через кілька днів, як очікується, урочисто перемістить посольство США до Єрусалима. Це майже все, про що Нетаньяху проповідував більше чотирьох термінів», наголошує Ландау.