Світ про Україну. Розслідування щодо Йованович і Трампа та результати обміну полоненими

Світ
21 Січня 2020, 15:31

Минулого тижня західні ЗМІ найбільше писали про роль України у справі щодо імпічменту президента США Дональда Трампа та аналізували грудневий обмін полоненими з Росією. 

 

Лекторка Єльського університету Аша Ранджаппа для CNN пише, що президент США Дональд Трамп нарешті змусив Україну оголосити про початок розслідування, але не того, на яке він сподівався. У тексті йдеться про кримінальні провадження, які українська поліція відкрила у справі про можливе стеження за екс-послом США Марі Йованович. 

 

Ранджаппа зазначає, що швидкість, з якою Міністерство внутрішній справ України відкрило провадження, свідчить про бажання справді розібратися зі складом злочину та покарати винних: "МВС відкрило справу всього через кілька днів після публічно оприлюднених текстових листувань між бізнесменом Левом Парнасом та Робертом Гайдом (американський політик, який надсилав Парнасу зневажливі повідомлення про Йованович – Ред.)".

 

Вона також додає, що Україна почала розслідувати цю справу активніше, ніж Міністерство юстиції США, і Трампа це повинно турбувати, оскільки може свідчити про корупцію з його боку. 

 

 

Старший співробітник Атлантичної ради США Адріан Каратницький пише, що хоча грудневий обмін полоненими між Україною та Росією вважається ознакою зниження напруги у військовому конфлікті, він міг проводити з іншою метою: "його справжнє значення може полягати в особах полонених, яких вимагав Кремль".

 

Він зазначає, що обмін підтвердив, що учасником війни з Україною є саме Росія. Хоча технічно він проходив із сепаратистськими угрупуваннями, у списках осіб, яких повинна була "повернути" Україна, були люди, ніяк не пов'язані з Донбасом. "Серед них були люди, звинувачені або засуджені за терористичні акти в Одесі та Харкові, розташованих за сотні миль від лінії фронту", – пише дослідник. 

 

Як приклад Каратницький наводить Едуарда Коваленка: "Росія роками гартує міф про те, що Україна заселена ультранаціоналістами та неонацистами. І все ж Москва наполягала на звільненні Коваленка, особливо відомого і горезвісного неонациста. Вже більше десяти років Коваленка підозрюють, що він діяв як агент-провокатор в українських націоналістичних колах".

 

Автор зазначає, що хоча Зеленського багато критикували за проведення обміну, це дало нові переконливі докази гібридної війни РФ проти України.

 

 Директорка Євразійського центру Атлантичної ради США Мелінда Гарінг для The Washington Post пише про роль колишнього генпрокурора Юрія Луценка у скандалі з імпічментом Трампа та його зв'язки з адвокатом американського президента Рудольфом Джуліані і бізнесменами Фруманом і Парнасом. Вона згадує свою попередню публікацію про те, як Луценко використовував ЗМІ американських консерваторів, щоб поширювати неправдиву інформацію про Україну. 

 

та інші спостерігачі за Україною тоді не мали уявлення, що ми помітили лише одну невелику частину значно більшої схеми сприяння переобранню президента Трампа за допомогою інтриг у Києві. Ми не знали, що Джуліані вже збирається викопати бруд про колишнього віце-президента Джо Байдена. Ми не чули про Парнаса чи Ігоря Фрумана", – зазначає вона.

 

Зокрема, Гарінг згадує про намагання Парнаса та Луценка усунути з посади Йованович. Вона пише, що екс-посол активно критикувала відмову п'ятого президента Петра Порошенка боротися з корупцією та вважала Луценка частиною проблеми і блокувала його зустрічі з американськими високопосадовцями. За це колишній генпрокурор хотів їй помститися.